„Debiutanci” reż. Mike Mills, USA, 2010

Oliver (Evan McGregor) jest grafikiem. Jego życie, podobnie jak jego prace, jest wypełnione urokliwą melancholią. Spokojny i nudne życie Olivera zostaje przerwane, gdy jego owdowiały przed kilkoma laty ojciec (Christopher Plummer) oświadcza mu, że jest gejem. Informacja ta każe spojrzeć Oliverowi z innej strony na małżeństwo swoich rodziców, które do tej pory uważał za idealnie szczęśliwe, a także na samego siebie jako wytwór tego związku. Na dodatek sabotujący do tej pory wszystkie swoje relacje Oliver staje przed kolejnym wyzwaniem życiowym - na jego drodze staje Anna (Mélanie Laurent), francuska aktorka, z którą - nawet gdy trwają w milczeniu – rozumieją się doskonale.

„Debiutanci” to film dla fanów wyważonych komediodramatów – nie wywoła ani łez ze smutku, ani ze śmiechu, za to skłoni do namysłu i niegłupiej rozmowy.  

„Zakochany Nowy Jork” reż. Fatih Akin, Yvan Attal, Randall Balsmeyer, Allen Hughes, Shunji Iwai, Wen Jiang, Shekhar Kapur, Joshua Marston, Mira Nair, Natalie Portman, Brett Ratner, USA, 2008

Jaka jest miłość w Nowym Jorku? Odpowiedzi na to pytanie szukają reżyserzy z całego świata… Młody kieszonkowiec próbuje poderwać atrakcyjną dziewczynę. Malarz pragnie namalować portret Chinki, u której codziennie kupuje herbatę. Pisarz flirtuje z kobietą, która poprosiła go o ogień na ulicy. Piękna Żydówka w przeddzień ślubu odwiedza hinduskiego handlarza brylantami. Para staruszków idzie na spacer w rocznicę swojego ślubu. Podstarzała śpiewaczka przyjeżdża do opustoszałego, starego hotelu…

Kawał dobrego kina, którego wyborem można się popisać przed swoją randką.

Film obejrzeć można 9 listopada o 21:00 na kanale CBS Europa.

„Ona” reż. Spike Jonze, USA, 2013

Theodore (imponująco wąsaty Joaquin Phoenix) jest odludkiem. Swój czas dzieli pomiędzy pracę, w której pisze osobiste listy w imieniu swoich klientów, a swe urocze mieszkanko, gdzie oddaje się samotnym rozrywkom. Ten stan rzeczy dobiega końca, gdy Theodore instaluje na swym komputerze OS – nowoczesny system stworzony po to, by spełnić wszelkie potrzeby człowieka. Jak się szybko okazuje, Samantha, bo tak na imię ma system o głosie Scarlett Johanson, przeorganizowuje nie tylko pocztę elektroniczną Theodore’a, ale także jego życie emocjonalne…

W przeciwieństwie do znakomitej większości filmów o tematyce science fiction, „Ona” jest obrazem pozbawionym futurystycznej, błyskającej chromem scenografii – pastelowe barwy, w jakich utrzymany jest zarówno wystrój wnętrz, jak i ubrania bohaterów, sprawiają, że widz nie czuje się oderwany od tej opowieści. I czemu miałby – film Spike’a Jonze’a to uniwersalna historia miłości – ze wszystkimi jej wzlotami i upadkami. Jedno jest pewne – po tym seansie będzie o czym dyskutować!

 

„Zakochane ptaszki” reż. Paul Murphy, Nowa Zelandia, 2011

Czasem ambitne kino podlane sosem silnych emocji jest mniej atrakcyjne niż pogodne komedie podlane winem i zagryzione popcornem. Wszyscy, którzy podpisaliby się pod tym oświadczeniem, na pewno nie będą zawiedzeni tą uroczą nowozelandzką komedią. 

Doug (Rhys Darby) mieszka w domu, który odziedziczył po rodzicach, razem ze swoją dziewczyną Susan (Faye Smythe). Jest fanem zespołu Queen — plakaty ulubieńców oraz wypieszczone płyty winylowe to jego pasja. Gdy pewnego ranka Susan zostawia go, Doug jest załamany. Nie pomagają kumple z pracy, ani ukochany zespół. Wtedy na dachu swojego domu Doug znajduje… dziką kaczkę. Ptak nie lata, a zagubiony bohater próbuje się go pozbyć. Tak trafia do ZOO w Auckland, gdzie poznaje specjalistkę od ptaków o imieniu Holly (Sally Hawkins). Czy dzięki kaczorowi Pierre’owi i sympatycznej pani zoolog mężczyzna ma szansę na nowe życie?

Film obejrzeć można 9 listopada o 19:00 na kanale CBS Europa.

„Rushmore” reż. Wes Anderson, USA, 1998

Max Fisher (Jason Shwartzman w swoim debiucie filmowym) jest ekscentrycznym nastolatkiem uczęszczającym do prestiżowej akademii Rushmore. Jego gorące zaangażowanie w organizowanie kolejnych przyszkolnych kół zainteresowań i naukowych projektów sprawia, że Maxowi nie wystarcza czasu na przygotowanie do lekcji – chłopcu grozi wydalenie ze szkoły. Jego sytuację komplikuje dodatkowo uczucie do pani Cross (Olivia Williams) – nauczycielki klas pierwszych. O jej względy zabiega także Herman Blum (Bill Murray), zaprzyjaźniony z Maxem, melancholijny właściciel huty stali…

Filmy Wesa Andersona – takie jak „Grand Budapest Hotel” czy „Kochankowie z Księżyca” – zostały docenione zarówno przez widzów na całym świecie, jak i przez krytyków. Nie bez przyczyny! Zaskakująca fabuła, estetyczne dopracowanie każdego kadru i specyficzne poczucie humoru scenarzysty, przejawiające się w dialogach i sylwetkach postaci – to stałe elementy każdego z filmów Andersona, obecne także w „Rushmore”, nieco starszym i zapomnianym obrazie Amerykanina. Warto!

„Miłość kibica” reż. David Evans, Wielka Brytania, 1997

Paul Ashworth (Colin Firth) ma trzydzieści kilka lat i jest nauczycielem. Jego prawdziwą pasją jest futbol i wszystko, co się wiąże z tym sportem - Paul kibicuje Arsenalowi. Właśnie trwa sezon rozgrywek 1988-89 i drużyna, po raz pierwszy od osiemnastu lat, ma szansę wyjść na czoło ligi. Tymczasem w szkole Paula pojawia się nowa nauczycielka Sarah (Ruth Gemmell). Znajomość szybko przeradza się w związek, jest jednak jeden szkopuł – Sarah nie potrafi dzielić miłości Paula do jedenastu spoconych, uganiających się za piłką mężczyzn…

Film polecamy gorąco wszystkim panom chcącym przekonać swe lepsze połowy do uznania ich miłości do piłki nożnej – Colin Firth zrobi to za was!

Film można obejrzeć 16 listopada o 23:30 na kanale CBS Europa.

„Spragnieni miłości” reż. Wong Kar-Wai, Francja/Hongkong, 2000

Hongkong, 1962 r. Dziennikarz Chow Mo-wan (Tony Leung), wraz z małżonką wynajmują mieszkanie w tym samym budynku co  Su Li-zhen (Maggie Cheung), żonata sekretarka pracująca w firmie przewozowej. Życie obojga przesiąknięte jest samotnością – ich małżonkowie często wyjeżdżają w ramach pracy. Po jakimś czasie nawiązują znajomość, która wkrótce przeradza się w silną więź – okazuje się bowiem, że żona Chow Mo-wana i mąż Su Li-zhen mają ze sobą romans…

Jeśli chcecie zaskoczyć swoją randkę filmem pozbawionym dosłowności, która cechuje większość amerykańskich produkcji, „Spragnieni miłości” to doskonały pomysł. Niespieszna akcja, długie, dopracowane wizualnie ujęcia i legendarna już ścieżka dźwiękowa Michaela Gallaso wzmagająca nastrój tęsknoty – oto pomysł na film, który dowiedzie waszej (estetycznej i emocjonalnej) wrażliwości!  

„Zakochany bez pamięci” reż. Michel Gondry, USA, 2004

Pewnego dnia Joel Barish (Jim Carrey) odkrywa, że jego dziewczyna Clementine (Kate Winslet) wymazała go z pamięci i ma nowego chłopaka. Mężczyzna udaje się do kliniki dr. Mierzwiaka (Tom Wilkinson), gdzie dowiaduje się, że też może poddać się takiej procedurze. W ciągu jednej nocy technicy za pomocą specjalnej maszyny wyśledzą i wymażą jego wspomnienia związane z ukochaną, a rano obudzi się kompletnie jej nie pamiętając. Joel usuwa wszystkie pamiątki po wspólnym życiu z Clementine i rusza w podróż w głąb swojego umysłu.

Surrealistyczny komediodramat z zielonowłosą Kate Winslet? Mocne 10/10!

Film można obejrzeć 30 listopada o 21:00 na kanale CBS Europa.

„Miłość mojej młodości” reż. Michael Petroni, Australia, 2002

Sam (Guy Pearce) ma piętnaście lat i prawdziwe szczęście – znalazł swoją pierwszą miłość w osobie swojej przyjaciółki, Silvy (Brooke Harman). Niestety pewnego wieczoru podczas wspólnej kąpieli dochodzi do tragedii – Silvy nagle znika pod wodą i tonie. Mijają lata. Sam pracuje jako psycholog w Melbourne. Gdy umiera jego ojciec, mężczyzna wraca do domu, by spełnić ostatnią wolę zmarłego i pochować go w rodzinnych stronach. W pociągu spotyka młodą kobietę, która przedstawia się jako Ruby (Helena Bonham Carter). Po pogrzebie Sam widzi, jak ktoś spada z mostu do rzeki. Odratowaną kobietą okazuje się Ruby, która nie pamięta, kim jest. Psycholog otacza ją opieką. Coraz bardziej przypomina mu ona Silvy, utraconą miłość sprzed lat…

Melodramat, który wzbudzi mistyczny dreszcz na plecach to nieco ryzykowny wybór filmu na pierwszą randkę – ale na piątej czy ósmej sprawdzi się doskonale!

Film można obejrzeć 23 listopada o 19:05 na kanale CBS Europa.

„Klątwa skorpiona” reż. Woody Allen, USA, 2001

Lata 40. XX wieku, Nowy Jork. C.W. Briggs (Woody Allen) jest detektywem pracującym w firmie ubezpieczeniowej. Rutynę jego pracy przerywa zatrudnienie ekspertki do spraw wydajności, Betty Ann Fitzgerald (Helen Hunt), która swymi zdecydowanymi działaniami i bezlitosną krytyką błędów natychmiast następuje Briggsowi na przysłowiowy odcisk. Konflikt murowany! Taki stan rzeczy trwa aż do momentu, w którym skłóceni główni bohaterowie wybierają się – wraz z pozostałymi pracownikami biura – na występ światowej klasy hipnotyzera. Ten hipnotyzuje Betty Ann i Briggsa, co prowadzi do komicznych i niespodziewanych zwrotów akcji…

Po Woodym Allenie raczej wiadomo czego się spodziewać i „Klątwa skorpiona” zdaje się potwierdzać tę regułę. Mamy szarpanego przez własne natręctwa głównego bohatera, jest też nieco władcza i piękna kobieta, którą ów bohater usiłuje nieudolnie zdobyć. Opowieść o Nowym Jorku lat 40. kojarzyć się może w swym sentymentalno-ironicznym nastroju ze „Złotymi czasami radia” czy też nagrodzoną Złotym Globem „Purpurową różą z Kairu”. PO-LE-CA-MY!

Na wieczory pełne wzruszeń CBS Europa zaprasza w każdą środę od 19:00.