Po raz szósty otwierają galerię w poniedziałek i zapraszają na Dzień Otwarty w Zachęcie i Miejscu Projektów Zachęty. Tegoroczna edycja poświęcona jest idei crowdfundingu. Chcą Was przekonać, że to co publiczne, jest wspólne. Przez cały dzień można będzie oglądać pokaz Kolekcje, w skład którego wchodzą między innymi prace zakupione przez fundatorów biorących udział w akcji Buduj z nami kolekcję Zachęty. Przygotowali również różnorodny program bezpłatnych wydarzeń dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wicej informacji: zacheta.art.pl/pl/dzien-otwarty

Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki jako jedna z pierwszych publicznych instytucji rozpoczęła akcję pozyskiwania funduszy za pomocą crowdfundingu. Spotkanie będzie okazją do wymiany doświadczeń, a także wysłuchania praktycznych porad specjalistów z zakresu fundrisingu. Do debaty zapraszamy menadżerów i animatorów kultury, a także wszystkich zainteresowanych tematyką.

Prosimy o potwierdzenie udziału na stronie: zacheta.art.pl/pl/kalendarz/spotkanie-poswiecone-idei-crowdfundingu

Godz. 16 oprowadzanie po wystawie „Polska — kraj folkloru?” 

Czym była ludowość i sztuka ludowa w pierwszych dekadach PRL-u? Jak posługiwała się nią „ludowa” władza? W jaki sposób zmieniał się jej status wraz z wprowadzeniem jej do muzeów i galerii? Jakie miejsce w świecie sztuki zajmował twórca ludowy — „inny”? Polska — kraj folkloru? odpowiada na te i inne pytania, prezentując całą złożoność i niejednoznaczność tego kulturowego fenomenu.

Godz. 17 oprowadzanie kuratorskie Magdy Kardasz
po wystawie „Kaligrafie społeczne”

Wystawa prezentuje artystów średniego i młodego pokolenia pochodzących z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej oraz Azji Środkowej. Zaproszeni twórcy żyją i pracują w kraju urodzenia, ale też w Europie czy Ameryce Północnej, lecz najczęściej pozostają w ciągłej podróży pomiędzy tymi światami (nazywani są czasem współczesnymi miejskimi nomadami).

Godz. 18 oprowadzanie kuratorskie Małgorzaty Kuciewicz i Sarmena Beglariana po wystawie „Jacek Damięcki. Makroformy”

Wystawa poświęcona twórczości Jacka Damięckiego — jednego z najciekawszych warszawskich architektów, przez całe życie konsekwentnie i bezkompromisowo opracowującego własną koncepcję przestrzeni.

Godz. 18 spotkanie w pracowni Karola Tchorka

Pracownia Karola Tchorka — rzeźbiarza, marszanda i kolekcjonera — to niezwykłe miejsce na artystycznej mapie Warszawy. Wraz ze swym historycznym wyposażeniem, archiwum i kolekcją (szczególnie zbiorem rzeźb Leona Kudły, z których większość prezentowana jest na wystawie w Zachęcie) świadczy o oryginalnych zainteresowaniach właściciela jako mecenasa sztuki.
oprowadzanie: Katy Bentall
pracownia Karola Tchorka, ul. Smolna 36
wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
obowiązują zapisy: zacheta.art.pl/pl/kalendarz/zwiedzanie-pracowni-karola-tchorka-2

Godz. 19 oprowadzanie kuratorskie Hanny Wróblewskiej po pokazie „Kolekcje”

Jest to pokaz dzieł z kolekcji Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki, w tym najnowszych nabytków pozyskanych dzięki akcji crowdfundingowej, w której wzięło udział ponad 500 osób, oraz Galerii Arsenał z Białegostoku. Zakupione w tym roku fotografie Adama Rzepeckiego, filmy Anny Jermolaewej i Wojciecha Gilewicza, prace Karola Radziszewskiego nawiązujące do historii Zachęty, a także dzieła m.in. Marcina Maciejowskiego, Nikity Kadana, grupy R.E.P pochodzące z kolekcji Galerii Arsenał prezentowane są na tle starszych nabytków i prac ze zbiorów Zachęty, m.in. obrazów Gruppy (depozyt Fundacji Egit) oraz Edwarda Dwurnika, który od lat 70. tworzy malarską dokumentację polskiego życia artystycznego.

Godz. 19.30 II Aukcja Kuchni Konfliktu

Gościmy Kuchnię Konfliktu, przedsiębiorstwo społeczne współtworzone przez uchodźców i migrantów, które zbiera fundusze na lokal. Podczas aukcji można będzie licytować dzieła twórców takich jak m.in. Agnieszka Brzeżańska, Wacław Gibaszek, Edgar Bąk czy Wacław Marat. Zebrane pieniądze zostaną przekazane Fundacji Konflikt, do której należy Kuchnia Konfliktu.

Kuchnia Konfliktu proponuje uczciwe warunki zatrudnienia i szkolenie zawodowe, umożliwiając przybyszom lepszy, bezpieczniejszy start na polskim rynku pracy.

Miejsce Projektów Zachęty
Gałczyńskiego 3
otwarte: od 12 do 20
wstęp wolny

Od godz.12 do 20 wystawa Eksperyment łysogórski 50 lat później

Osią, wokół której zostanie zbudowana ekspozycja, będą nieliczne zachowane prace Krzysztofa i Juliana Heniszów — uczestników i współtwórców jednego z najciekawszych zjawisk w polskiej sztuce użytkowej lat 60., jakim był „eksperyment łysogórski”. Prowadzony w Łysej Górze w latach 1959–1968, z udziałem znakomitego ceramika i technologa Bolesława Książka oraz malarzy Krzysztofa Henisza, jego syna Juliana i Zygmunta Madejskiego, zaowocował powstaniem nowego rodzaju „malarskiej” dekoracji architektonicznej złożonej z wielkoformatowych płyt ceramicznych.