Naukowcy z całego świata już od kilku lat biją na alarm. Musimy zacząć coś robić, bo inaczej nasze dzieci utoną w śmieciach i nie poznają powietrza wolnego od smogu. Na pewno słyszeliście to już nie raz, więc dziś, bez suchych faktów i wyników badań zdradzamy kilka prostych, nieabsorbujących sposobów, które pozwolą choć trochę wspomóc naszą planetę.

 

Zainwestuj te kilka złotych w designerską torbę na zakupy

Bo warto. Dzięki nim nie tylko pomożesz środowisku, ale też zaoszczędzisz kilkanaście złotych w miesiącu (w większości sklepów reklamówki są płatne). Kupując warzywa zastanów się dwa razy, zanim poprosisz o kolejną siatkę – przecież marchewce nic się nie stanie jak przez chwile pobędzie w jednym worku z pomidorem czy pomarańczami. W markecie waż je osobno, a naklejki z kodem naklej kolejno na jeden foliowy woreczek – Pani na kasie na pewno się nie obrazi, przetestowaliśmy to. Koszyk wygrzebany na targu staroci, eko-torba z zabawnym wzorem czy designerski plecak – wybierz to, z czym czujesz się najlepiej.

 


Zdjęcie pochodzi z fanpage manufaktury Filo Loop. Prawda, że świetne?

Zrezygnuj ze słomek
Albo wybierz te papierowe. Słomki, plastikowe sztućce, pokrywki od gorących napoi i kubki po nich. Zrezygnowanie z tego wszystkiego nie jest tak trudne, jak może Ci się wydawać. My mamy sztućce zawsze przy sobie, na rynku dostępne są również słomki wielokrotnego użytku, a wiele kawiarni oferuje zniżkę na napój jeśli przyjdziesz ze swoim kubkiem. Taka słomka – jej produkcja zajmuje sekundę, użycie – około pół godziny a rozkład… no właśnie. Od 100 do 1000 lat. Porażająca liczba. Pomyśl - ta niepozorna rurka może „przeżyć” cię kilkukrotnie. Ile już zdążyłeś zużyć ich w trakcie swojego życia? Na pewno uzbierałaby się spora kupka. 

 


Zdjęcie oferty z Odolany – Cukiernia Warszawska, ul. Jana Kazimierza 64

Szara woda do spłukiwania WC?
A więc woda. Prysznic, czy wanna – odwieczny problem każdego poszukującego nowego lokum. Prysznic na większą skalę to oszczędność, przede wszystkim ze względu na proporcje zużycia ciepłej wody (droższa) do zimnej (tańsza), ale nie o tym dzisiaj mowa. Przeciętny, 10-cio minutowy prysznic pochłania około 110l wody, czyli mniej więcej tyle samo, ile potrzebujesz do zapełnienia przeciętnej wanny z tobą w środku po brzegi. Skróć ten czas o połowę i pilnuj przy pomocy minutnika aż wejdzie Ci to w nawyk. Oszczędzisz pieniądze i przyczynisz się do pomocy planecie.

Zobacz też: Przed nami pierwszy koncert Spragnieni Lata

Spodobało się? Pomyśl więc jeszcze o ograniczniku do spłuczki lub systemie recyklingu tzw. szarej wody – dzięki temu ostatniemu, do spłukiwania wody w WC wykorzystasz wodę z pralki lub umywalki. Nie krzyw się tak! To tylko woda z detergentami i środkami czystości. Kolejnym sposobem na osczędzanie wody, jest przykładanie więcej uwagi do ubrań, które zamierzasz wrzucić do pralki – często odruchowo w bębnie lądują jednodniowe bluzy czy spodnie – a przecież taki ciuch spokojnie nadaje się do ponownego włożenia (no chyba, że usiadłeś na brudnej ławce lub zalałeś się sokiem). Nie masz zmywarki do naczyń? Najpierw lekko namocz swoje „statki”, potem wszystkie wyszoruj (z zakręconym kranem), a następnie spłucz.

 

Pwyżej krótki materiał opowiadający o systemie recyklingu wody szarej.


Jeden szary, czy kilka kolorowych?
Nie jest to żadne widzi-mi-się urzędników czy bezsensowny pomysł „eko-świrów”. Najważniejsze jest, aby oddzielić surowce wtórne od odpadów organicznych i niebezpiecznych. Możesz pooddzielać w domu butelki od puszek i kartanów, jednak – w zależności od sortowni – mogą one trafić do jednego „wora”. Jeśli już to robisz – nie przestawaj, masz znaczący wpływ na efektywność i wydajność zakładów sortujących. Nad produkcją domowych odpadków możesz mieć władzę już na etapie zakupów – wybierając napoje w szkle zamiast w puszkach czy sięgająć po większe opakowania produktów, które i tak zużyjesz oraz ograniczając ilość foliowych torebek przynoszonych do domu. Nie kupuj też wody butelkowanej – dzban z filtrem i designerska butelka (czasem nawet składana!) załatwią sprawę. Jeśli nie segregujesz i nie zamierzasz, mamy tylko jedną gorącą prośbę – nie wrzucaj worków ze zmieszanymi śmieciami do oznaczonych kolorami pojemników. Na zdjęciu składany bidon marki Hydrapak. Fotografia pochodzi ze strony 3,2,1,0 Sport

Trenuj mięśnie - ubijajaj jajka trzepaczką
Czyli słów kilka o ograniczaniu zużycia energii. O wyłączaniu światła w pokojach, w których aktualnie nie przebywasz, nie będziemy się rozpisywać. Pracujesz przy komputerze? Odpisuj więc z niego, a telefon zostaw w spokoju na wypadek połączenia. Nie włączaj też niepotrzebnie radia, skorzystaj z internetowego. Przygotowując omlet nie musisz włączać miksera – ręczna trzepaczka sprawdzi się równie dobrze. Blender do rozdrabniania miękkich owoców? Rozgnieć je widelcem, a wrócą wspomnienia z dzieciństwa. A ten telewizor - naprawdę aż tak go potrzebujesz?

 

Mmm... ale będzie beza.

 

Zmiany wprowadzane stopniowo, mają większą szanse zostać z nami na stałe. Sprawdź to!