Jest to drugie co do wielkości miasto, leżące w południowej części Włoch. Stolica mody, sztuki i finansowo-gospodarcze centrum Italii. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych europejskich miast – przyjeżdżając tu, możemy na chwilę przenieść się do epoki renesansu, a przy okazji zrobić zakupy w butikach legendarnych już marek. Oto 5 najbardziej interesujących obiektów w mieście.

Zobacz też: Jak zacząć dobrze się odżywiać

Numer 1 w Mediolanie, czyli Katedra Narodzin Św. Marii

Czyli jeden z najbardziej okazałych zabytków Mediolanu, równocześnie jeden z najpopularniejszych budynków w Europie i największych kościołów na świecie. Fasada tego gotyckiego dzieła mierzy aż 109m wysokości i 159m szerokości. Podczas wizyty koniecznie skorzystajcie z możliwości wejścia na jej szczyt (przy pomocy schodów lub windy) by z jej szczytu podziwiać panoramę miasta. Wchodząc do środka zwróćcie uwagę na gigantyczne witraże i mosiężną linię biegnącą wzdłuż posadzki (wyznacza południk przecinający Mediolan). Budowa tego budynku trwała aż 582 lata!

Czar renesansowych kamieniczek kontra kultura współczesna - Galeria Vittorio Emanuele II

To tak naprawdę galeria handlowa, pod której dachem znajdziecie butiki najbardziej popularnych, światowej klasy projektantów. Jednak to nie zakupy ściągają tu turystów, a sam obiekt. W centralnej części znajdziemy kopułę wykonaną ze szkła i żelaza, wprawne oko szybko dostrzeże otaczające przechodniów statuy – w całej galerii jest ich 24, a ukazują ważne dla Włochów postacie (m.in. Michała Anioła, Volta, czy Leonarda). Wnętrze galerii nie przypomina znanych nam centrów handlowych – raczej renesansowe uliczki pełne strzelistych kamienic. Wrażenie robi tu wszystko – od wzorzystych posadzek, przez freski zdobiące co poniektóre ściany, do szklanego sufitu. Szkoda byłoby to przegapić.

Ostatnia Wieczerza w Santa Maria Delle Grazie

Będąc w Mediolanie macie jedyną i niepowtarzalną okazję zobaczyć na żywo jeden z najbardziej znanych i najczęściej reprodukowanych obrazów świata. „Ostatnią wieczerzę” autorstwa Leonarda Da Vinci znajdziecie w refektarzu kościoła Santa Maria Delle Grazie, który sam w sobie również zasługuje na zwiedzenie. Uwaga! Ważne. Przed wizytą w refektarzu konieczna jest rezerwacja – inaczej zwyczajnie możecie nie dostać się do środka.

Da Vinci jako wynalazca i konstruktor w Museo nazionale della scienza e della tecnologia Leonardo da Vinci

Prawdziwa gratka dla miłośników nauki, technologii i wszystkich tych, których fascynuje postać Leonarda Da Vinci. Znajdziecie tu około 10 000 eksponatów będących oryginalnymi urządzeniami lub ich replikami. Poza dokonaniami archetypicznego człowieka renesansu są tu również przyrządy pozwalające zagłębiać wiedzę dotyczącą wszechświata, pierwsze urządzenia zapisujące i odtwarzające dźwięk, instrumenty telekomunikacyjne, prototypy silników i środków transportu. Muzeum zaopatrzone jest również w fotografie, opisy i oryginalne ryciny, a samo w sobie jest jednym z najważniejszych obiektów przedstawiających historię techniki na świecie.

Porządna dawka malarstwa, czyli Pinacoteca di Brera

Zostało otwarte dla zwiedzających już w 1803r. Zgromadzono tu olbrzymią kolekcję malarstwa (i nie tylko) włoskich mistrzów. Znajdziecie tu między innymi dzieła takich artystów jak Canaletto, Caravaggio, Rafael Santi, Giovani Bellini, Andrea Mantegna, Piero Della Francesca, Donato Bramante czy Tintoretto. Historia samego budynku sięga I połowy XIII w., który niegdyś pełnił funkcje kolejno klasztoru, kościoła i szkoły artystycznej. Dziś, dzięki mecenatowi państwowemu mieści się w nim jedno z najbardziej wartościowych muzeów na świecie.

Nie zapomnijcie też najeść się do syta prawdziwą pizzą i posmakować nocnego życia Włoch!