Retro, czyli odniesienie do trendów, które swego czasu wiodły prym, ale ustąpiły na jakiś czas miejsce najświeższej modzie. W oświetleniu można nawiązywać do minionych czasów na kilka sposobów – sięgnąć po znaleziska ze strychu babci lub odnowić lampy znalezione na targu staroci. Niestety większość z nich nadawać się będzie wyłącznie do użytku wewnętrznego. Jak więc najłatwiej wykorzystać stylistykę retro w swoim ogrodzie? Sięgnij po lampiony na świecę lub lampy naftowe, które stanowią rewelacyjne dopełnienie wystroju. Jako główne źródło światła sprawdzą się girlandy świetlnewybierz te o klasycznym kablu, w czerni bądź brązie. Klimatu nadadzą im spore, ozdobne żarówki żarnikowe. To rozwiązanie sprawdzi się równie dobrze w ogrodach fanów stylu industrialnego.

 

fot. Kolorowe Kable

 

Następny punkt to coś dla wielbicieli sielankowych, pełnych natury scenerii. Drzewa owocowe, okazałe, kwitnące krzewy, rośliny o dużych liściach, hamaki z naturalnych włókien, niskie kanapy z kolorowymi poduchami i zapach ziół ogrodowych unoszący się w powietrzu to kwintesencja stylu boho. Idealnym dopełnieniem tego klimatu są lampiony ustawione na podłożu i duże świece. Jeśli preferujesz łatwiejsze w obsłudze i bezpieczniejsze rozwiązania (np. przy małych dzieciach) sięgnij po sznur lampek o ozdobnym kablu – np. stylizowanym na włókna naturalne. Dobierając do tego ozdobne, okrągłe żarówki o przeźroczystym szkle, emitujące ciepłe światło postawisz „kropkę nad i” nad całą stylizacją.

 

fot. Kolorowe Kable

 

Jeśli masz fioła na punkcie upraw własnych roślin jadalnych i cenisz sobie spokój i porządek, na pewno lubisz ogrodu w sielskim, wiejskim stylu. Krótko przystrzyżony trawnik, uporządkowane rabatki, ozdobne kwietniki w stylu „DIY”, huśtawki, a może nawet jakiś strach na wróble to wystrój, który fenomenalnie gra ze wspomnianymi wyżej lampami naftowymi. Możesz sięgnąć też po lampki zasilane baterią słoneczną ustawione wzdłuż ścieżki. Girlandy oplątane na tarasowym ogrodzeniu spełnią rolę oświetlenia głównego. Wybierz nieduże żarówki żarnikowe o klasycznym kształcie i ciepłym świetle, aby w pełni delektować się wieczorną herbatą w swoim wymarzonym ogrodzie.

 

fot. Kolorowe Kable

 

Designerskie, ale proste formą meble i geometryczny plan to domena stylu skandynawskiego. Krzewy o delikatnych, niedużych kwiatach, sukulenty, gładko obcięta trawa to roślinność tworząca spokojny, uporządkowany klimat. W ogrodzie skandynawskim przeważają biel, wiklina o chłodnym odcieniu lub kolory naturalnego drewna. Bardzo dobrze sprawdzą się tu gotowe lampy stołowe o geometrycznych kształtach i wszelkiego typu ozdobne świetliste formy montowane bezpośrednio na podłożu. Aby nadać przestrzeni nieco bardziej kameralnego klimatu, opleć ogród klasycznym sznurem z mlecznymi żarówkami. Idealnie sprawdzą się tu te, które emitują światło zimne.

 

fot. Kolorowe Kable

 

Fani ogrodowych imprez lub kolorowych lat 80-tych (żadna z tych opcji się nie wyklucza) w pierwszej kolejności powinni pomyśleć nad basenem i altaną, które umilą spotkanie przy każdej pogodzie. Podświetlany bar na kółkach, leżaki lub wysokie, niewielkie stoły zbudują klimat. Gęsto rozwieszona pod dachem altany girlanda świetnie poradzi sobie z rozświetleniem każdego przyjęcia. Sięgnij po różnokolorowe żarówki, które idealnie wpiszą się w scenerię. Równie dobrze poradzą sobie z dodaniem charakteru ogrodom stworzonym dla najmłodszych.

 

fot. Kolorowe Kable

 

A teraz kilka technicznych uwag na temat oświetlenia ogrodu. Mieliśmy ostatnio okazję podpytać o to eksperta z firmy Kolorowe Kable, p. Magdalenę Markiewicz. Dowiedzieliśmy się między innymi, że lampy przeznaczone do wnętrz nie sprawdzą się przy oświetlaniu powierzchni zewnętrznych.  

A więc, jakiego rodzaju oświetlenie najlepiej sprawdzi się w polskich ogrodach?

Pani Magdalena: Dotychczas najczęściej do oświetlenia ogrodów i tarasów wykorzystywane były klasyczne lampy stojące i wiszące, które wraz z nadejściem jesieni trzeba było demontować by zmienna pogoda nie spowodowała zniszczeń. Idealnym rozwiązaniem stały się nastrojowe girlandy z lampami LED, które można użytkować w zakresie temperatur od -20 st.C do +40 st.C. Wiesza się je zwykle w dekoracyjny sposób na drzewach, płotach, pergolach tworząc ozdobną formę świetlną. Dają one niesamowity, wręcz bajkowy efekt. Należy pamiętać, by sprawdzić przy zakupie oświetlenia zakres temperatur w jakich mogą pracować lampy. Nie wszystkie dostępne na rynku lampy LED nadają się do stosowania w zmiennych warunkach atmosferycznych.

 

fot. Kolorowe Kable

 

A co jeśli zacznie padać?

Pani Magdalena: Wszystkie zastosowane w naszych girlandach komponenty mają stopień ochrony przed wilgocią IP 44, co oznacza, że można ich używać tam, gdzie urządzenia elektryczne narażone są na podwyższoną wilgotność, czy ryzyko zalania wodą. Zastosowane oprawki na żarówki wyposażone są w silikonowy pierścień, który zapobiega zamoczeniu i przedostaniu się wewnątrz obudowy kurzu i zanieczyszczeń. Ważne jest by w lampach zewnętrznych jako źródeł światła używać lamp LED, które się nie nagrzewają i dzięki temu nie pękają przy zmianie temperatur w cyklu dobowym.

 

fot. Kolorowe Kable

Koniecznie zajrzyjcie na stronę naszego rozmówcy z Kolorowe Kable

Poza oświetleniem zewnętrznym znajdziecie tam również kable stworzone do upiększania wnętrz. Dzięki nieskończonej liczbie kombinacji kolorystycznych i wykończeniowych sznurów i żarówek, ich lampy z powodzeniem sprawdzą się w każdym wnętrzu. Proste, pomysłowe i mega designerskie rozwiązanie.

 

Lampy ze zdjęć pochodzą ze sklepu Kolorowe Kable i możesz je kupić tutaj:

http://kolorowekable.pl/pl/

https://frudizajn.pl/

 

 

Sprawdź!