Zobacz też: Top 10 lodowsiko warszawa - ceny, wypożyczalnie, godziny otwarcia

Pierogi, kapusta z grzybami, sałatka jarzynowa. Jak co roku, trochę się tego nazbierało, choć w tym momencie ciężko już na to wszystko patrzy. Najchętniej przerzuciłbyś się na sokowy bądź surówkowy detox, ale jak to tak, gdy lodówka pęka w szwach. Oczywiście, można zapasy pomrozić i liczyć na to, że w końcu apetyt wzrośnie na tyle, by sięgnąć po nie w odmęty chłodziarki. Mamy jednak nieco lepszą opcję.

 

 

Podziel się posiłkiem!

Brzmi banalnie, ale… to chyba najlepszy wariant na zrobienie poświątecznym porządków w lodówce. W końcu szacuje się, że w samej Warszawie jest aż 2706 osób bezdomnych (dane z początku 2017 r., badanie przeprowadzono na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej), a większość z nich ucieszy się na myśl o własnoręcznie lepionych pierogach.

 

Nie musisz nawet wychodzić z domu.

Do 27-ego grudnia każda zainteresowana pomocą osoba mogła poprzez wypełnienie formularza na stronie podzielmysie.pl zgłosić swoje zapasy do rozwiezienia po jadłodajniach. Można było również zgłosić się na stanowisko kierowcy, który odbiera jedzenie, a następnie zawozi w wyznaczone punkty. Dzięki tej witrynie, każdy może w wygodny sposób załatwić sobie bezpłatny odbiór nadprogramowych, świątecznych posiłków. Akcja od kilku lat działa na terenie kilkudziesięciu miast w Polsce (m.in.: Białystok, Bolesławiec, Bydgoszcz, Chorzów, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Goleniów, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Katowice, Kraków i okolice, Koszalin, Krupski Młyn – Tarnowskie Góry, Łódź, Lublin, Nagłowice – Sędziszów, Nowy Sącz, Oleśnica, Olsztyn, Poznań, Przemyśl, Pyskowice, Radom, Radomsko, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sopot, Stargard Szczeciński, Suwałki, Szczecin, Szczecinek, Szczodre k. Wrocławia, Tarnowskie Góry, Toruń, Wałbrzych, Warszawa i Wrocław.).

 

Tak mało brakowało?

To prawda, w tym roku jest już za późno na zgłoszenie. Warto jednak dodać stronę jako przypomnienie w drugi dzień świąt do komputerowego bądź komórkowego kalendarza. To, że w tym roku nie skorzystasz już z opcji odbioru żywności, nie znaczy, że nie masz możliwości pomocy. Wystarczy, że zapakujesz szczelnie swoje nadwyżki i udasz się do najbliższej sobie jadłodajni dla potrzebujących. Możesz to robić przez cały rok.

 

Oto ich lista w Warszawie:

Stowarzyszenie Alter Ego, Jadłodajnia dla Bezdomnych i Najuboższych 
ul. Wiślana 7

Zgromadzenie Księży Rogacjonistów, Jadłodajnia dla osób bezdomnych i ubogich, ul. Boznańskiej 21 

Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, Jadłodajnia im. św. Brata Alberta, ul. Lubelska 30/32 

Jadłodajnia. Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów, ul. Miodowa 13 

Jadłodajnia św. Ryszarda Pampuri, ul. Sapieżyńska 3 

Caritas Archidiecezji Warszawskiej, Ośrodek Charytatywny Tylko z Darów Miłosierdzia, ul. Żytnia 1A 

Zgromadzenie Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo Prowincja Matki Bożej Królowej Polski, Jadłodajnia dla bezdomnych i biednych, ul. Azaliowa 17

Zgromadzenie Sióstr Albertynek Prowincja Warszawska, Kuchnia i Stołówka Ubogich im. św. Brata Alberta, ul. Kawęczyńska 4a 

 

Tego typu placówki funkcjonują na terenie całej Polski. Są to między innymi punkty Caritasu, przy parafialne stołówki dla ubogich i ośrodki pomocy społecznej. Jeśli masz problem ze znalezieniem jadłodajni dla potrzebujących w swojej okolicy, zawsze możesz skontaktować się z Urzędem Miasta, lub najbliższym ośrodkiem pomocy społecznej.

 

 

To nie koniec.

Podzielmysie.pl to nie jedyna inicjatywa stworzona w celu ratowania żywności przed śmietnikiem bądź zepsuciem. Zajrzyjcie na fanpage akcji Foodsharing. Znajdziecie tam nie tylko listę miejsc, gdzie chętnie przyjmą od Was nadwyżki. Są tam również oznaczone specjalne lodówki stojące w przestrzeni miejskiej. Wkładasz do nich jedzenie, a osoba zainteresowana zwyczajnie podchodzi, otwiera urządzenie i zabiera za sobą to, na co ma ochotę. Ważne, by na produkcie, który zostawiasz w takim miejscu zapisać opis (np. „ryba po grecku”) oraz datę włożenia do niej potrawy.

 

Oto lista miejscówek i lodówek powiązanych z akcją foodsharing:

Bazar Lotników, pawilon 83A - lodówka i szafka

Syrena, ul. Wilcza 30 - szafka dostępna z ulicy

Wydział Psychologii UW, ul. Stawki 5/7, parter, naprzeciw bufetu - lodówka i szafka

Instytut Socjologii UW, ul. Karowa 18, parter, obok barku - lodówka i szafka

SGGW, ul. Nowoursynowska 159, budynek 34 - klatka schodowa B

Stół Powszechny, ul. Jana Zamoyskiego 20 - zafka (na zewnątrz) + lodówka (w kawiarni)

Centrum Społeczne Paca 40, ul. Michała Paca 40 - lodówka i szafka

Szmulowizna, ul. Łochowska 31 - lodówka i szafka

Sklepowisko Bródno, ul. Bazyliańska 1 - lodówka i szafka

 

 

Nie wyrzucaj jedzenia, ktoś w promieniu kilku kilometrów (a czasem wręcz metrów) od Ciebie bardzo go potrzebuje. Rozdawanie nadmiarowych ilości żywności ma szansę stać się jedną z bożonarodzeniowych tradycji.