„Deklaracja. Warszawska polityka miejska na rzecz społeczności LGBT+” to tytuł dokumentu, jaki wczoraj został podpisany przez prezydenta miasta. Deklaracja te bezpośrednio odnosi się do planowanych działań wobec mniejszości, jaką jest LGBT. Jest to również odpowiedź na akty nienawiści, które w ostatnim czasie przekraczają wszelkie granice człowieczeństwa.

Zobacz też: Nie żyje Karl Lagerfeld

„Obowiązkiem samorządu jest stać po stronie społeczności wykluczanych i dyskryminowanych. W dialogu ze społecznością LGBT+ wypracowaliśmy deklarację, która wskazuje kierunki działań Urzędu m.st. Warszawy na najbliższą kadencję w różnych obszarach.” – Pisze prezydent we wstępie. Dokument powstał we współpracy z organizacją Miłość Nie Wyklucza. Przedstawicielem stowarzyszenia obecnym przy podpisaniu dokumentu był Oktawiusz Chrzanowski, na miejscu pojawiła się również Yga Kostrzewa ze stowarzyszenia Lambda Warszawa, przedstawiciele KPH i Parady Równości.

 

Zdjęcia z momentu podpisywania deklaracji możecie znaleźć na oficjalnym profilu prezydenta miasta

Wszyscy zainteresowani mogą przeczytać trzystronny dokument pod tym linkiem:

https://mnw.org.pl/app/uploads/2019/02/warszawska-deklaracja-lgbt.pdf.

W ogromnym skrócie, mówi on m.in. o reaktywacji hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+, gdzie potrzebujący pomocy członkowie społeczności będą mogli znaleźć nocleg, wsparcie psychologiczne oraz uzyskać pomoc prawną. Nowością będzie również rozpoczęcie prowadzenia statystyk dotyczących zachowań związanych z nienawiścią i homofobią. Jednym z - według nas - najważniejszych punktów ustawy jest zobowiązanie się miasta do wprowadzenia zmian w systemie edukacji. Po pierwsze w szkołach powołana ma zostać rola „latarnika” – nauczyciela, który ma być odpowiedzialny za monitorowanie uczniów należących do społeczności i pomoc im w miarę potrzeby. Uczniowie mają być również szerzej edukowani z zakresu tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej (nareszcie!). Wprowadzone zostaną również zajęcia o przekazie antydyskryminacyjnym.

 

Deklaracja podpisana przez Rafała Trzaskowskiego

 

W dokumencie jest również mowa o karach dla miejsc pracy, w których osoby LGBT+ są wyśmiewane, czy w skrajnych przypadkach zwalniane. Miasto ma zapewnić również wolność artystyczną w miejskich instytucjach kultury i sprzeciwiać się wszelkim próbom jej cenzurowania. Będzie również partnerem Marszu Równości i sprzymierzeńcem wszelkich organizacji działających na rzecz osób z odmienną orientacją czy identyfikacją płciową, wspierać pracodawców im przyjaznym, oraz współpracować z organizacjami pozarządowymi i społecznymi działającym na rzecz społeczności LGBT+. Prezydent zobowiązał się też do opracowania formuły i ram programowych dla powstałego w przyszłości centrum kulturowo-społecznościowego, w którym każdy będzie czuł się swobodnie, we wszelkich dziedzinach kultury i sportu.

 

 

Wszystkim przeciwnikom, oraz tym, którzy uważają, że podpisanie tej deklaracji jest wyrazem nietolerancji wobec większości oraz innych mniejszości niż LGBT+ polecamy zapoznać się z dokumentem. Niezależnie od tego, której partii się kibicuje, nie powinno odmawiać się prawa równości żadnej grupie społecznej. Gorąco kibicujemy i trzymamy kciuki za to, by wszystkie punkty Deklaracji udało się wdrożyć jak najszybciej!