Z tej okazji odwiedziliśmy restaurację Banjaluka i przetestowaliśmy wyjątkowe menu z jabłkiem w roli głównej!

W specjalnie przygotowanym menu znalazła się lemoniada jabłkowo – szpinakowa, która oczarowała nasze podniebienia! Orzeźwiająca i delikatna w smaku idealnie rozpoczęła naszą jabłkową ucztę! Jako przystawkę zamówiliśmy wątróbkę drobiową i ser konecki zawijany w boczek z domowym ajvaremw towarzystwie chutney z polskiego jabłka podanego z pieczywem. Ku naszemu zdziwieniu to niecodzienne połączenie było strzałem w dziesiątkę! Idealna przystawka, która zaspokoi głód nawet największego łakomczucha! 

 

 

 

 

Kolejna festiwalowa propozycja to wędzona polędwiczka wieprzowa marynowana w lubczyku z pieczonym polskim jabłkiem i jeżynami. Danie główne, które pokocha każdy prawdziwy mięsożerca! Wszystkie składniki idealnie się dopełniają, a owoce jako dodatek robią całą robotę! Na deser zamówiliśmy kruszonkę z polskimi jabłkami i cynamonem. Tutaj musicie uwierzyć nam na słowo, że to był jeden z najlepszych deserów jakie mieliśmy okazję spróbować. Kruszonka podawana jest na ciepło, przez co smakuje jeszcze lepiej! Pamiętajcie, żeby spróbować Jabuka Mojito na rakiji jabłkowej, która będzie idealnym zwieńczeniem uczty! 

#Jabłonki to nic innego jak celebracja naszych polskich sadów i jabłek, które jak wiadomo są najlepsze na świecie! Okres#Jabłonek można świętować od momentu zakwitnięcia pierwszych jabłoni, aż do czasu zamykania jabłkowych przetworów w jesiennych słoikach. Świętowanie #Jabłonek to zabawy w sadzie, wspólne gotowanie w domu, a także korzystanie ze specjalnych ofert restauracji, które specjalnie na tę okazję przygotowały wyjątkowe menu – inspirowane smakiem jabłek.

Nie przegapcie! Święto naszych polskich jabłek trwa do 4 października! Wszystkie szczegóły tej smacznej akcji w restauracji Banjaluka znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/banjalukaszkolna

Smacznego jabłka!