Wyjazd rowerowy - Sulejowski Park Krajobrazowy

Start: 22 kwietnia 2017 07:30
Koniec: 23 kwietnia 2017 22:00
Sulejowski Park Krajobrazowy
Termin wyjazdu: 22-23.04

Trasa przebiega przez tereny Sulejowskiego oraz Spalskiego Parku Krajobrazowego. Trasa ta jest ciekawa krajoznawczo, bogata w zabytki oraz osobliwości krajoznawcze, biegnie głównie drogami leżącymi wśród pól i lasów o nawierzchni szutrowej lokalnie drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu.

Dzień pierwszy: trasa Konewka – Spała - Józefów – Nagórzyce – Lubiaszów – Przygłów długość trasy około 65 km.
Wyprawę rozpoczniemy od zwiedzenia poniemieckich bunkrów kolejowych w Konewce dalej Spała. Spała znana z ośrodka przygotowań olimpijskich a także mająca bardzo bogatą historię. To tutaj carowie rosyjscy polowali i tu rozpoczęła się kariera słynnego Rasputina znanego z dworu carskiego. Spala była też ulubionym miejscem wypoczynku prezydentów Wojciechowskiego oraz Mościckiego. Ze Spały udamy się w kierunku Tomaszowa Mazowieckiego a konkretnie do Skansenu Rzeki Pilicy. Jest To bardzo ciekawe miejsce pełne bardzo interesujących obiektów (np.: zabytkowy drewniany dworzec kolejowy z 1896roku, toaleta cara Mikołaja II, wartownia strzegąca wjazdu do rezydencji prezydenckiej w Spale, czy zabytkowy jedyny na świecie ciągnik artyleryjski Luftwaffe). Ze skansenu skierujemy się w kierunku miejscowości Józefów gdzie nieopodal znajduje się rezerwat ze słynnymi Niebieskimi źródłami. W rezerwacie oprócz parku przyrodniczego wraz z tablicami informacyjnymi znajdują się miejsca gdzie woda wyrzuca piasek kwarcowy tworząc na dnie wzory z jasnego piasku. A dzięki jasnej wodzie o zabarwieniu niebiesko-zielonym wzory te są bardzo dobrze widoczne. Jest to jedno z najciekawszych zjawisk krasowych w europie. Z Józefowa udamy się w kierunku Grot Nagórzyckich. Są to korytarze wydrążone przez górników w pokładach kwarcu. Groty te maja około 200m długości. Dalej jadąc wzdłuż jeziora Sulejowskiego docieramy do Rezerwatu Lubaszów a następnie skierujemy się do Zacisza na kwaterę. Wieczorem zintegrujemy się przy ognisku. Noclegi w ośrodku wczasowym.

Dzień drugi: trasa Zacisze – Sulejów-Podklasztorze – Twarda – Smardzewice – Inowłódź – Spała długość trasy około 70km
Dzień zaczynamy śniadaniem o godzinie 9:00 na trasę ruszamy koło godziny 10:00. Pierwszą miejscowością na naszej trasie będzie Sulejów z zabytkowym zespołem klasztornym Cystersów, który to jest najlepiej zachowanym romańskim zespołem cysterskim w Polsce. Z Sulejowa ruszamy przez lasy sulejowskie do miejscowości Twarda gdzie znajduje się zabytkowy drewniany kościół z 1781 roku. Kościół ten posiada ciekawa historię. W trakcie swojego istnienia już trzy razy był przenoszony, zbudowany w 1781 roku w Tobiaszcze następnie przeniesiony w jedna noc w 1825 roku do Tomaszowa Mazowieckiego aż w roku 1988 trafił do Twardej. Przez Smardzewice (zespół klasztorny franciszkanów, kościół pw. św. Anny 1699r, krzyż modrzewiowy z 1620 roku, replika XVII w. studni z bijącym źródłem) docieramy do Inowłodza. W Inowłodzu można zobaczyć ruiny zamku Kazimierza Wielkiego z XIVw, kościół filialny XII z wieku; kościół parafialny z XVI w leżący na szczycie doliny Pilicy , cmentarz żydowski oraz zabytkową synagogę. Synagoga dość niezwykła z tego względu, że obecnie znajduje się w niej... sklep spożywczy. Między odrestaurowanymi ścianami zdobionymi malowidłami z modlitwami hebrajskimi i zachowanymi znakami stoją regały z konserwą turystyczną i zupkami chińskimi... Z Inowłodza udajemy się do Spały gdzie o godzinie 18.30 będzie czekał na nas autokar.

Informacje organizacyjne dotyczące wyjazdu:
Spotykamy się w sobotę o godzinie 7:30 przy PKP Stadion. Tu będzie podstawiony autokar oraz ciężarówka na rowery. Proszę przygotować rowery do transportu tj. zabezpieczyć lub zdemontować wszelkie elementy nietrwale jak np.: liczniki, lampki, przekręcić pedały do wewnątrz oraz kierownicę równolegle do osi roweru. Rowery na czas transportu zabezpieczymy folią bąbelkową oraz tekturą lub gąbką. Jest przewidziany czas na WC oraz posiłek.

Koszt wyjazdu: 280zł
Cena zawiera:
- zakwaterowanie (pensjonat),
- śniadanie,obiadokolację, ognisko,
- ubezpieczenie, w przypadku wyjazdów po Polsce i krajach ościennych obejmuje NNW(5.000 PLN ) oraz posiadamy gwarancję turystyczną.
- opiekę przewodnika rowerowego,
- mapy,
- podstawowy serwis roweru,
- transport (transport rowerów oraz autokar),

Cena nie obejmuje: Biletów wstępu do atrakcji turystycznych, dodatkowego wyżywienia.
Trasy pozwalają zrobić zakupy oraz zjeść coś po drodze w barach, restauracjach itd.

Zgłoszeń dokonujemy e mailem pod adresem: warszawa.na.weekend@gmail.com

W zgłoszeniu prosimy o podanie: Imienia i nazwiska osób zgłaszanych, numeru tel do kontaktu, terminu i nazwy wyjazdu na który Państwo się zgłaszają. Po otrzymaniu e maila odsyłamy informację o posiadanych miejscach na wyjazd i wstępnej rezerwacji.
Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki 50% do 5 dni od wysłania zgłoszenia na konto: 72 1020 1068 0000 1102 0307 8284
W przelewie podajemy imię nazwisko uczestnika oraz dopisek z datą i nazwą wyjazdu.
W przypadku nieotrzymania wpłaty w terminie 5 dni rezerwacja wygasa.

Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samym tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:
W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy zainteresowany ponosi koszt 50% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie krótszym niż 14 dni do daty wyjazdu, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.
Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wyprawy. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

Informacje ogólne.

Grupa średnio liczy min:. 10 osób max. 45. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jechać samemu, bez znajomych. Uczestnicy są zróżnicowani pod względem płci i wieku. W wyjazdach mogą też uczestniczyć rodziny z dziećmi. Każdy uczestnik otrzymuje mapę z zaznaczoną zaplanowaną trasą, ciekawymi, wartymi do odwiedzenia miejscami oraz noclegiem. Każdy uczestnik pokonuje trasę w dogodnym dla siebie tempie. Uczestnicy zgłaszający się na wyjazd podpisują stosowny regulamin uczestnika.

Co i jak pakujemy:
Nie zabieramy śpiworów, karimat itd. Na wyjazd musisz mieć ze sobą: kurtkę przeciwdeszczową, zapasową dętkę odpowiednią do Twojego roweru, zapięcie do roweru. KASK - JEST OBOWIĄZKOWY. Oświetlenie roweru, rękawiczki, okularki przeciwsłoneczne, krem z filtrem przeciwsłonecznym, dokument ze zdjęciem, coś cieplejszego na wypadek nagłego ochłodzenia i rzeczy osobiste. Mile widziany aparat. Na pierwszy dzień proponujemy zabrać kanapki oraz jakieś przekąski regeneracyjne (np. batonik, kabanosy) oraz picie, chociaż po drodze będą sklepy, w których można uzupełnić zapasy. Ze względu na to, że większość tras prowadzi przez tereny wiejskie może być czasami problem z płatnością kartą, dlatego też weźcie ze sobą kieszonkowe. Na wyprawę można pojechać rowerem trekkingowym, crossowym oraz górskim. Trasa jest urozmaicona pod względem nawierzchni. Jest asfalt, piasek, żwir, teren lekko pagórkowaty. Trasę może pokonać praktycznie każdy, ponieważ nie jest ona aż tak bardzo wymagająca. Jeździmy na lekko, w ciągu dnia bierzemy tylko te rzeczy, które będą nam potrzebne na dany dzień.
Sugerujemy wyposażyć rowery w sakwy, jest to najwygodniejszy sposób podróżowania rowerem, ale niewielkie plecaki też mogą być.
Najlepsze filmy na kanapowego lenia
Top Gun od dziś w kinach
Piękno opuszczonych scenografii filmów...porno