Dla prestiżu i potomnych. Śląskie skrzynki cechowe

Dla prestiżu i potomnych. Śląskie skrzynki cechowe

Start: 4 kwietnia 2017 10:00
Koniec: 18 kwietnia 2017 10:00
"Dla prestiżu i potomnych. Śląskie skrzynki cechowe"
wystawa czynna od 4 kwietnia do 25 czerwca 2017.

Nazywane „skarbami”, „skarbcami”, „matkami” bądź „ladami”, stanowiące wyposażenie domów cechowych i służące do przechowywania najcenniejszych przedmiotów, takich jak statuty, insygnia władzy, klejnoty – Muzeum Narodowe we Wrocławiu po raz pierwszy zaprezentuje swoją kolekcję skrzynek cechowych. Pokazanych zostanie 50 eksponatów pochodzących z okresu od XVI do XX w.

Kolekcja skrzynek cechowych Muzeum Narodowego we Wrocławiu należy do największych w polskich zbiorach i liczy prawie 100 zabytków. Są wśród nich przepięknie zdobione wyroby ceremonialne używane podczas ważnych spotkań i uroczystości, a także skrzynki o skromnej dekoracji, które służyły rzemieślnikom do prowadzenia kancelarii cechów.

Obiekty te należą do wyjątkowych sprzętów stanowiących wyposażenie izb lub domów cechowych. Pełniły funkcję symboliczną, otaczano je niezwykłym szacunkiem i przechowywano w nich najcenniejsze akta i skarby cechowe, takie jak statuty, listy, przywileje, księgi, tłoki pieczętne, insygnia władzy, klejnoty, miary wzorcowe oraz pieniądze.

Ranga zgromadzonych w ladach przedmiotów i dokumentów była tak duża, że ich zaginięcie mogło doprowadzić do wielkich problemów w funkcjonowaniu cechów – wyjaśnia Małgorzata Korżel-Kraśna, kuratorka wystawy. Dlatego musiały być szczególnie dobrze chronione. Zwyczajowo nad bezpieczeństwem skrzynek cechowych czuwali starsi cechu, przechowując je we własnych domach bądź w izbach cechowych. W razie wyboru nowego starszego cechu skrzynkę przenoszono uroczyście do nowej siedziby – domu cechmistrza.
Najlepsze filmy na kanapowego lenia
Top Gun od dziś w kinach
Piękno opuszczonych scenografii filmów...porno