Rozmowy o HollyŁodzi

Rozmowy o HollyŁodzi

Start: 12 października 2017  18:00
Koniec: 12 października 2017  20:00
12 października o godz. 18 zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu „Rozmowy o HollyŁodzi”. Naszym gościem będzie prof. Piotr Zwierzchowski. Wstęp wolny.


Zapraszamy na drugą odsłonę cyklu spotkań, podczas których dyskutujemy o historii filmowej Łodzi oraz oglądamy interesujące filmy. Tym razem gościć będziemy prof. Piotra Zwierzchowskiego z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który w oparciu o czasopisma filmowe z lat 1946-1960 opowie o początkach HollyŁodzi.

Po wystąpieniu naszego eksperta odbędzie się projekcja dwóch filmów. Najpierw obejrzymy krótkometrażówkę Próba w reżyserii Władysława Wasilewskiego, w której zaprezentowano kulisy realizacji filmu Czerwone ciernie kręconego w latach 70. w Łodzi. Następnie wyświetlony zostanie dokument Jerzy Bossak. Kronika wypadków filmowych w reżyserii Małgorzaty Burzyńskiej-Keller.

Spotkania stanowią część projektu „Rozmowy o HollyŁodzi” realizowanego w ramach programu Muzeum Historii Polski „Patriotyzm jutra”. Jego głównym celem jest przywrócenie pamięci o lokalnym dziedzictwie kulturowym poprzez udostępnienie na szeroką skalę zarejestrowanych wcześniej wspomnień pracowników i współpracowników łódzkich instytucji kinematograficznych. Planuje się przeprowadzić 20 wywiadów zarówno ze znanymi filmowcami związanymi z Łodzią (m.in. Janusz Majewski i Jerzy Hoffman), jak i wykonawcami odchodzących do przeszłości zawodów (np. konstruktorzy analogowych projektorów kinowych). W przypadku tych ostatnich rozmówców jest to prawdopodobnie ostatnia okazja, by odtworzyć mniej znane, ale za to niezmiernie ciekawe aspekty funkcjonowania polskiego przemysłu kinematograficznego.

W sposób szczególny do uczestnictwa w spotkaniach zapraszamy pracowników oraz współpracowników łódzkich instytucji filmowych takich jak: Wytwórnia Filmów Fabularnych, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for Se-ma-for Muzeum Animacji (SMA), Łódzkie Zakłady Kinotechniczne/Prexer, Studio Opracowań Filmów, Łódzkie Zakłady Wytwórcze Kopii Filmowych oraz Wojewódzki/Miejski Zarząd Kin.
CSW Toruń szaleje, czyli Marina Abramović na przyszłorocznej wystawie retrospektywnej
Razem Bardziej. Samsung Galaxy + Marshall
Wrzesień w Kinie Nowe Horyzonty