Smykowizje - styczeń 2018

Smykowizje - styczeń 2018

Start: 13 stycznia 2018  10:00
Koniec: 3 lutego 2018  13:00
zbiórka w holu U-jazdowskiego

miniperformanse, koncerty i warsztaty dla rodzin z dziećmi 0-5 lat
godz. 10:00 – grupa młodsza: 0-2 lata
godz. 11:00 – grupa starsza: 3-5 lat
Sugerowany wiek dziecka, uczestniczącego w wydarzeniach plastycznych: od 1 roku życia.

Wstęp: bilet rodzinny 30 pln (w cenie biletu wstęp na wystawy)

Obowiązują zapisy: info@u-jazdowski.pl lub tel: + 48 22 628 12 71-73, wew. 135
na maile i telefony odpowiadamy we wszystkie dni tygodnia od godziny 12.00 oprócz poniedziałków

Jak zrobić śnieg? Co to jest gamelan? Gdzie jest światło, a gdzie cień? Czy dźwięki mogą padać jak śnieg? W styczniu (i lutym) zapraszamy na muzyczne, ruchowe i sensoryczno-wizualne działania, realizowane wśród obiektów i obrazów sztuki współczesnej, w inspirujących przestrzeniach kończącej się wystawy „Gotong royong. Rzeczy, które robimy razem”.

Cykl miniperformansów i koncertów dla rodzin z dziećmi w wieku 0-5 lat. Podczas wydarzeń istotna jest aktywizacja wzroku, słuchu, smaku, dotyku i odczuwania najmłodszych. Podczas koncertów Smykowidzowie zamieniają się w słuch w niepowtarzalnej scenerii współczesnych dzieł sztuki. Podczas wizualnych performansów sensorycznych za pomocą zmysłów smaku, dotyku, wzorku i węchu poznają różne materiały, nie tylko plastyczne, z których gdy będą starsze, nauczą się wyczarowywać cuda. Podczas interaktywnych wydarzeń, poprzez odpowiednie pobudzanie, połączone z dobrą zabawą, najmłodsi rozwijają percepcję w różnych zakresach. A przede wszystkim dobrze i twórczo się bawią.

Projekt adresowany jest do rodziców i opiekunów w równej mierze, co ukierunkowany na rozwój małych dzieci. Zachęcamy rodziców do posługiwania się osobiście materiałami i narzędziami, by dzieci mogły się na ich działaniu wzorować. W ramach cyklu odbywają się trzy rodzaje wydarzeń: plastyczne, wizualno-dźwiękowe oraz muzyczne w formie miniperformansów i koncertów. Na tych pierwszych (2 i 4 sobota miesiąca) stosujemy za każdym razem inne materiały i narzędzia, z którymi chcemy zapoznać dzieci od pierwszych miesięcy życia. W naszych działaniach wykorzystujemy materiały: ciecz newtonowska (zrobiona ze skrobi ziemniaczanej), papier czerpany, folia transparentna, piasek, kamienie, podświetlane stoliki, drewno, folia bąbelkowa, kalka techniczna, gąbka, krepina, worki jutowe, owoce, warzywa oraz wiele innych, również bardzo nieoczywistych materiałów. Sugerowany wiek dziecka, uczestniczącego w wydarzeniach plastycznych: od 1 roku życia.

W pierwszą i trzecią sobotę miesiąca odbywają się performanse wizualno-dźwiękowe i koncerty. Podczas nich używamy nieco innych materiałów: wstążek, sznurków, filcu, kocyków, poduszek, tiulu, kolorowych piór, instrumentarium orffowskiego, a kształty, kolory i materiały „kojarzymy” często z ruchem, dźwiękami i specjalnie dobranymi utworami i piosenkami, wykonywanymi na żywo, których maluchy słuchają w skupieniu, ale też i aktywnie reagują, poprzez ruch, bieganie, spontaniczne odgłosy, improwizowany taniec i wiele innych aktywności, które są przez animatorów i edukatorów Smykowizji mile widziane.

{Smykowizje} – miniperformanse, koncerty i warsztaty dla rodzin z dziećmi 0-5 lat

13 stycznia, godz. 10.00, 11.00 – Bielsza biel
Początek roku to zwykle czas, gdy ziemię okrywa biały puch. Co zrobić, gdy jednak go nie ma? Można wypróbować kuchenne produkty i sprawdzić, czy z nich da się wykonać śnieg. Do wspólnego stworzenia śniegu zaprosimy podczas warsztatów, a następnie odnajdziemy białe szczegóły na wystawie Gotong rotong i spróbujemy wykonać zimowy pejzaż nietypowymi narzędziami malarskimi.
Prowadzenie: Anna Szary

20 stycznia, godz. 10.00, 11.00 – Wszystkie barwy gamelanu
Ukołysze nas muzyka gongów, zaśpiewamy razem z saronem i powylegujemy się w dźwiękowym łóżku. Cienie opowiedzą historie o nietoperzu, a bębny zagrają do tańca małp. W dalekiej podróży do Azji, która odbędzie się w przestrzeni wystawy Gotong royong, towarzyszyć będzie nam Gamelan, czyli tradycyjna indonezyjska orkiestra. Bim - bam - gong!
Wystąpią:
Warszawska Grupa Gamelanowa
Prowadzenie: Anna Szawiel

27 stycznia, godz. 10.00, 11.00 – Nanuk - światło i cień
Gdy zapadają ciemności nocy podbiegunowej, w igloo gromadzą się Inuici, aby słuchać legend
i opowieści, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Mówią one o starciu ciemności ze światłem. Przy pomocy technik teatru cieni Smykowidzowie wraz z rodzicami udadzą się w podróż do tego świata. Warsztaty będą wspólną zabawą z dźwiękiem, kształtem, fakturą i kolorem, a wszystko dzięki teatrowi cieni.
Prowadzenie: Aleksandra Rajska

3 lutego, godz. 10.00, 11.00 – Pada dźwięk….
To będzie spotkanie, podczas którego usłyszymy zimę: tę pełną śniegu, białą, puchową, otuloną pauzami ciszy; tę brzmiącą dzwonkami sopli i tę grającą na dachach kroplami deszczu.
Z różnych instrumentów jak z nieba spłynie na nas wiele pięknych, łagodnych: srebrnych, błękitnych i białych nut. Może uda nam się zagrać na soplach, stoczyć dźwiękową bitwę na śnieżki, złapać w dłonie niektóre zimowe dźwięki, zamienić je w nuty i stworzyć z nich piękny, zimowy obraz?
Wystąpią:
Agnieszka Widlarz – instrumenty klawiszowe
Prowadzenie: Anna Kierkosz

{Smykowizje – oprowadzania w nosidełkach}

Czy można uczestniczyć w kulturze, będąc na urlopie macierzyńskim lub tacierzyńskim, a jednocześnie zadbać o rozwój swojego dziecka? CSW Zamek Ujazdowski zaprasza rodziców i opiekunów małych dzieci na specjalne przedpołudniowe oprowadzania z cyklu Smykowizje. To kolejna odsłona programu dla rodzin z dziećmi do lat 5 (zarówno w wózkach, nosidełkach, jak i na własnych nóżkach). Zapraszamy na oprowadzania po aktualnych wystawach, dostosowane do potrzeb i percepcji maluchów oraz wymagań i możliwości ich opiekunów. Spotkania w przestrzeni wystaw poprowadzą specjalnie przygotowani edukatorzy, w nieśpiesznej atmosferze, z otwartością na pytania i okazją do rozmowy i wspólnego przebywania dzieci i rodziców. Uwaga maluchów zostanie ukierunkowana na kształty, kolory i obiekty, ale także ruch i dźwięki, obecne na wystawach sztuki współczesnej i w przestrzeniach galerii w sposób szczególny. Oprowadzania odbywają się dwie środy w miesiącu, zawsze o godzinie 11.00. Wstęp dla rodzica w cenie biletu na galerię (normalny bilet: 12 złotych). Wstęp dla dziecka – wolny.

17 stycznia – dźwiękowe oprowadzanie po wystawie „Gotong royong”
Anna Kierkosz

Organizator: Fundacja Muzyka jest dla wszystkich
Partner: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Partnerzy medialni: CzasDzieci.pl, Qlturka, Miasto Dzieci, Polskie Radio Dzieciom
5 polskich filmów, które poprawią Wam nastrój tej jesieni – polskie komedie
Disney – nowy serwis streamingowy niebawem
Warsaw Surf FilmFestival - ruszyła sprzedaż biletów