Muzealne spotkania z Teatrem Telewizji

Muzealne spotkania z Teatrem Telewizji

Start: 13 marca 2018  11:00
Koniec: 27 marca 2018  13:00
Zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowych spotkaniach poświęconym spektaklom Teatru Telewizji, w których pojawiają się Łazienki Królewskie.
Wyświetlanym w ich trakcie pokazom widowisk towarzyszyć będą spacery, dyskusje i zwiedzanie, co pozwoli w niepowtarzalny sposób doświadczyć muzealnych przestrzeni, lepiej zrozumieć postaci i poczuć atmosferę akcji przedstawień ????????

⭐⭐⭐
Cykl obejmuje trzy marcowe spotkania, podczas których zaprezentowane zostaną filmowe adaptacje sztuk Franciszka Zabłockiego, Pierre’a Marivaux i Williama Szekspira. Pierwszą z nich - „Król w kraju rozkoszy” - wystawiono w XVIII w. w letniej rezydencji Stanisława Augusta, druga i trzecia, czyli „Gra miłości i przypadku” oraz „Dwaj panowie z Werony” to spektakle, w których scenografią są obiekty Łazienek Królewskich.


????Koszt udziału w cyklu wynosi: 25 zł/jedne zajęcia edukacyjne, 65 zł/karnet na trzy zajęcia edukacyjne.
????Obowiązują zapisy: a.pietrzyk@lazienki-krolewskie.pl, 22 50 60 104
????Spotkania poprowadzi Agata Pietrzyk-Sławińska z Ośrodka Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie.

⭐⭐⭐
????13 marca, godz. 11.00, miejsce spotkania: taras Pałacu na Wyspie
„Śladami XVIII-wiecznych widowisk i budynków teatralnych” - spacer edukacyjny połączony z pokazem filmowym "Król w kraju rozkoszy" Franciszka Zabłockiego, w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego.

W 1787 r. w Łazienkach Królewskich wystawiono sztukę "Król w kraju rozkoszy". Ta z pozoru lekka komedia pomyłek nabrała nowego politycznego znaczenia, a przedstawione w utworze mityczne królestwo Kokanii, stało się pretekstem do opowieści o społecznej odpowiedzialności władcy. Ten i inne spektakle teatralne, odegrane w Łazienkach w czasach króla Stanisława Augusta, omówione zostaną podczas pierwszego z cyklu spotkania z Teatrem Telewizji.

????20 marca, godz. 11.00, Pałac Myślewicki
Zwiedzenie wnętrz Pałacu Myślewickiego połączone z pokazem filmowym „Gra miłości i przypadku” Pierre’a Marivaux, w reżyserii Gustawa Holoubka.

Łazienki Królewskie - ze swoją architekturą, wnętrzami i ogrodami - tworzą znakomitą scenografię teatralną. Pałac Myślewicki stał się tłem dla historii Sylwii i Doranta - bohaterów "Gry miłości i przypadku". Uczestnicy spotkania zwiedzą pałacowe wnętrza, a potem zobaczą je w wyreżyserowanej przez Gustawa Holoubka sztuce Pierra'a Marivaux. Pełna błyskotliwych zwrotów akcji historia miłosna pozwoli docenić wykwintność stylu zwanego marivaudage’em.

????27 marca, godz. 11.00, miejsce spotkania: taras Pałacu na Wyspie
„Wiliam Szekspir w Łazienkach” - spacer edukacyjny połączony z pokazem filmowym „Dwaj panowie z Werony” Williama Szekspira, w reżyserii Rolanda Rowińskiego

„Szczegóły (…) tak oddają złudzenie czasów i krajów, gdzie rzecz się dzieje” - takimi słowami Stanisław August wychwalał twórczość Wiliama Szekspira. Teatralna fascynacja władcy znalazła odzwierciedlenie m.in. w wystroju jego letniej rezydencji. Uczestnicy wydarzenia przekonają się o tym podczas spaceru edukacyjnego, który zakończy się projekcją "Dwóch panów z Werony" - Teatru Telewizji z 1994 r., zrealizowanego w teatralno-muzealnych przestrzeniach królewskiej rezydencji
TOP 10 seriali w 2019! Nasze typy
Maciej Musiał – Jeden z najbardziej wpływowych mężczyzn przed 30-tką na liście Forbes
Filmowe premiery luty - TOP 5