Art Spa-Sztuka jako antidotum

Start: 16 października 2020 16:00
Koniec: 30 października 2020 19:00
Wystawa „Art Spa – sztuka jako antidotum” skupia się na niezliczonych terapeutycznych właściwościach sztuki: zarówno dla samych artystów jak i jej odbiorców. Na wystawie swoje prace zaprezentują: Natalia Faron, Natalia Komorowska, Krzysztof Marchlak, Marcel Marcin Marczuk, Justyna Orłowska, Katarzyna Rumińska, Maria Samczuk, Beata Tarnowska. Wernisaż wystawy odbędzie się 16.10 o godz. 19.00 w Stacji Muranów przy ulicy Andersa 13 w Warszawie. Wystawa potrwa do 30.10, poniedziałek-piątek 16.00-20.00.

Antidotum na obecny kryzys jest postrzeganie sztuki jako pozytywnego katalizatora w uzdrawianiu jednostek, społeczeństwa i środowiska. Artyści wystąpią w niej w roli mentorów posiadających moc zaklinania rzeczywistości, transformowania emocji oraz umiejętność szukania równowagi poprzez twórcze działania.

W Art as Therapy Alain de Botton wyjaśnia, że sztuka „jest medium terapeutycznym, które jednocześnie może pełnić rolę przewodnika, wskazywać kierunki, dodawać otuchy, pocieszać i pomagać w stawaniu się lepszą wersją siebie”. Autor nawołuje do stosowanie „nowej metody interpretacji sztuki: sztuki jako formy terapii.”
W rozwijającej się dziedzinie neurobiologii wielokrotnie dowodzono, że sztuka poprawia funkcje poznawcze, sensoryczne, motoryczne i immunologiczne, a także zwiększa samoocenę. Pośród wielu korzyści jakie niesie ze sobą tworzenie i obcowanie ze sztuką szczególnie ważna teraz jest redukcja stresu.

Artyści biorący udział w wystawie zaprezentują swoje prace na dwutygodniowej wystawie w przestrzeni wystawienniczej Stacji Muranów oraz na stronie internetowej. Wystawa internetowa rozbudowana zostanie o multimedialną część, w ramach której przedstawione zostaną historie w formie nagrań dźwiękowych. Nagrania te rzucą światło na to, jak powstawały prace i proces twórczy z perspektywy korzyści, jakie ze sobą niesie.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:
16.10 godz. 19.00 koncert na gongi Piotra Dąbrowskiego
29.10 godz. 9.00 Jam ruchowy Powitańce ~ nonsens dens ~
29.10 godz. 19.00 “Malarstwo intuicyjne jako metoda arteterapii” – Artur Słowik

Kuratorka wystawy: Anna Madejska
Projekt dofinansowany z funduszy m.st. Warszawy w ramach programu Mobilni w Kulturze.


 

Najlepsze filmy młodzieżowe na Netflix?
"Każdy ma swoje lato" wzruszająca opowieść o odkrywaniu siebie
Aurora Films PRZEGLĄD z okazji 10tych urodzin