Communications | Wernisaż wystawy Rafała Piesliaka

Communications | Wernisaż wystawy Rafała Piesliaka

Start: 23 czerwca 2021 20:00
Koniec: 30 września 2021 20:00

Rafał Piesliak
COMMUNICATIONS
Prace Rafała Piesliaka można podzielić na czasokresy, w których artysta poświęca całą swoją twórczą energię na rozwój określonego tematu. W wyniku tych cykli tematycznych dzieła tworzone przez rzeźbiarza stają się swego rodzaju kontynuacją i są ze sobą ściśle powiązane koncepcyjnymi wątkami. Jednym z najważniejszych tematów pracy Piesliaka, będący przedmiotem jego szeroko zakrojonych badań, jest współzależność stanu psychicznego i emocjonalnego człowieka z otaczającym go środowiskiem. Rzeźbiarz często wykorzystuje codzienne źródła światła jako narzędzia do przedstawienia stanu emocjonalnego, a także do przekształcenia atmosfery. Poszczególne indywidualne obiekty, które tworzy autor, mogą być wizualnie powiązane i identyfikowane, ale są również częścią całej instalacji reprezentujących te same tematy stwarzając tym samym nowe doświadczenie dla obserwatora.
Wystawa COMMUNICATIONS jest kolekcją rzeźbiarskich prac z kilku serii Piesliaka, które są splecione konceptualnymi odniesieniami do tematów syntezy, pamięci i połączenia. Część prezentowanych obiektów tworzona jest przy użyciu potłuczonych porcelanowych naczyń związanych z różnymi okresami i kontekstami kulturowymi. W oparciu o japońską tradycyjną technikę naprawy potłuczonej ceramiki „Kintsugi”, artysta nadaje przedmiotom nowe życie. Porozbijane kawałki współgrają ze sobą, nawiązując do utraconego pochodzenia kulturowego, i jednocześnie odradzając się jako nowe rzeźbiarskie dzieło. Stosując tę ​​technikę Rafał Piesliak poddaje w wątpliwość pojęcia nowości, estetyki, tradycji i ludzkiego doświadczenia.
Niektóre z tych rzeźbiarskich dzieł tworzą kształty anten i wież telewizyjnych związanych z rozwojem technologii komunikacyjnych i ich wpływem na życie ludzkie. Wynalezienie radia w XIX wieku, a później telewizji, przyspieszyło przepływ informacji, a dzisiejsze
wszechobecne połączenia internetowe udostępniają nowe sposoby komunikacji. Artysta rozważa jak zmieniły się najnowsze technologie, które wciąż się rozwijają a tym samym zmieniają życie społeczne oraz jaki mają wpływ na wzajemne powiązania ludzi, które od wieków oparte są na autentycznej komunikacji kulturalnej.


Rafał Pesliak (ur. 1983) jest absolwentem Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych w dziedzinie rzeźby i jego prace są prezentowane na wystawach od 2003 roku. Artysta miał dziewięć pokazów indywidualnych i jego rzeźby są również częścią wystaw zbiorowych we Włoszech, w Niemczech, na Ukrainie, Łotwie, w Polsce i na Litwie. W 2010 roku został odznaczony państwową nagrodą Zasłużony Kulturze Polskiej. Piesliak rozwija działalność twórczą w
dziedzinie sztuk wizualnych, rzeźby, grafiki i teatru. Pracuje również jako scenograf i bierze udział w przedstawieniach teatralnych.
Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st.

Co oglądać w jesienne wieczory?
Najlepsze filmy młodzieżowe na Netflix?
"Każdy ma swoje lato" wzruszająca opowieść o odkrywaniu siebie