Spacer po dachach

Spacer po dachach

Start: 11 czerwca 2016 17:00
Koniec: 12 czerwca 2016 17:00
Użytkowanie przestrzeni dachów z jakiegoś powodu jest u nas zupełnie zaniedbane. Nie tłumaczy tego klimat – pogodę mamy podobną co mieszkańcy na przykład Zurichu, miasta w którym mieszkańcy ochoczo korzystają z dachów i gdzie co roku odbywa się festiwal 4. Rooftop Day Zürich 2016. Zapraszamy do udziału w cyklu wydarzeń DACHOLOGIA. PODNIEBNE MIASTO, mającym na celu spopularyzowanie użytkowania idei wykorzystania dachów budynków.


W programie obejmującym dwa weekendy (11-12 i 25-26 czerwca) znajdują się warsztaty, wykłady i spacery, na które zapraszamy zarówno profesjonalistów z branży architektonicznej, jak i mieszkańców miasta, przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych, instytucji i firm będących użytkownikami najwyższych pięter budynków.

Program wydarzeń pierwszego weekendu DACHOLOGII:

Wykład wprowadzający Małgorzaty Kuciewicz, Simone De Iacobis i Jakuba Szczęsnego: “Dachologia. Podniebna architektura”

Koty, kuny i kominiarze doskonale znają krajobraz architektury dachowej, jego zarysy, nawierzchnie i tektonikę. Dla pozostałych ta wyniesiona grań miasta jest raczej niedostrzegalna. Architekci rozpinają pomiędzy budynkami podniebne kładki zwane “skywalk”, ale nie służą one do przechadzek po niebie, z nich również patrzy się w dół, na ulice. My przyjrzymy się temu co podniebne, pokażemy miejsca kontemplacji miejskich przestworzy i wytypujemy, które z nich mogą stać się przestrzenią wieloużytkową. Tarasy, które stały się dachami, bo od lat były nieużywane trzeba na powrót otworzyć. Umeblować można również dachy spiczaste. Przywrócone miastu dachy płaskie, dziś tereny uśpione, trzeba zamienić na punkty widokowe, sąsiedzkie przestrzenie dla lokalnych wspólnot lub ogrody i place zabaw dla wszystkich.

W ramach wykładu zaprezentowane zostaną:
- “Dom Kabrio” to willa z otwierającym się dachem, służąca do celebrowania przestrzeni i kontemplacji nieba. We współczesnej architekturze pionowa granica pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem jest już zatarta dzięki bogactwu rozwiązań przestrzennych i elewacyjnych. Takie same repozytorium form mogłoby dotyczyć barier poziomych, gdyby bariery te nie były tak silne w wyobraźni architektów. “Dom Kabrio”, projekt Małgorzaty Kuciewicz i Simone De Iacobis, powstał w 2015 podczas ich rezydencji w Akademie Schloss Solitude. Publikacja projektu w formie ilustrowanego eseju, którego wydanie planowane jest na lato 2016 r., ma inspirować do otworzenia architektury na firmament.

- "Polish Refuge" Jakuba Szczęsnego to część serii traktujących o polskiej tożsamości, którymi Jakub Szczęsny zajmuje się od 2009 roku, od czasu Pchechongu (Blue Festival 2009 i Tel Aviv Bienial of Art 2010, Izrael ) i Polish Spring (Riwaq Bienial 2009 w Birzeit, Autonomia Palestyńska). Instalacja powstanie w październiku 2016 roku na dachu Casa do Povo - Domu Ludowego, który wzniesiono w Sao Paulo jako upamiętnienie ofiar Holocaustu w 1953 r. i który stanowił przez lata centralny ośrodek aktywności lewicowej diaspory żydowskiej, głównie polskiego i rosyjskiego pochodzenia. Aż do lat 80. używanymi tu językami były głównie jidysz i polski, a duża część do dziś żyjących współtwórców tej unikalnej instytucji uważa się za Polaków. Polish Refuge powstanie na dachu budynku, gdzie niegdyś znajdowało się przedszkole z otoczonym wysoką ścianą atrium. Autor zamieszka na miesiąc wewnątrz instalacji, która stanowić będzie jego własne, tymczasowe schronienie i w którym będzie przyjmować gości, zwłaszcza zamieszkujących dzielnicę Bom Retiro imigrantów z Ameryki Łacińskiej, wschodniego wybrzeża Afryki i Korei Południowej.

Instalacji towarzyszyć będzie wydanie przewodnika po dwudziestowiecznej diasporze polskiej w Sao Paulo, zatytułowanego "How Polish do you feel today? A guide to Polish Sao Paulo". Zarówno instalacja, jak i książka powstaną w ramach organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza Roku Kultury Polskiej w Brazylii.

Liczba miejsc na spacerze jest ograniczona, obowiązują zapisy, które rozpoczną się w dniu 19 maja o godzinie 11:00 pod adresem www.dachologia.evenea.pl

Program DACHOLOGII stworzyli architekci Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis.
Działania są częścią tegorocznej edycji cyklu Synchronizacja, której tematem głównym jest ARCHITEKTURA NIEZRÓWNOWAŻONA www.synchronicity.pl

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana
Partnerzy: Centrala, Muzeum Warszawskiej Pragi, PROM Kultury Saska Kępa

Projekt realizowany jest dzięki dotacji uzyskanej od Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Najlepsze filmy na kanapowego lenia
Top Gun od dziś w kinach
Piękno opuszczonych scenografii filmów...porno