Tegoroczną edycję Nostalgia Festival Poznań poświęcamy, po raz pierwszy w historii festiwalu, w całości polskiemu kompozytorowi – Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Festiwal odbędzie się w dniach 4-6 listopada 2016 r. w Poznaniu. Marcin Masecki, awangardowy kompozytor i pianista, wraz z perkusistą Jerzym Rogiewiczem, specjalnie dla publiczności festiwalu, przygotują nowe opracowanie muzyczne oratorium o św. Wojciechu – „Sanctus Adalbertus” op. 71.

O istnieniu tego utworu Góreckiego przez długi czas nie było wiadomo nic poza tym, że kompozytor planuje napisać „dużego Wojciecha” („małym” było „Salve, Sidus Polonorum”). Utwór miał ujrzeć światło dzienne z okazji obchodów jubileuszu 750-lecia lokacji Miasta Poznania, co uniemożliwiła choroba kompozytora. Po śmierci Góreckiego kompletną partyturę „Sanctus Adalbertus” op. 71 w pozostawionych przez kompozytora materiałach odnalazł jego syn. Oba utwory skomponowane zostały dla upamiętnienia męczeńskiej śmierci pierwszego patrona Polski, św. Wojciecha. Festiwal dedykowany jest jednemu z najistotniejszych dla rozwoju państwa i kultury polskiej wydarzeniu – 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Przepisując kompozycję Marcin Masecki, reprezentujący pokolenie dziedziczące polską tradycję muzyczną, odczyta w niej wątki wciąż dla nas żywe i teraźniejsze. Muzykom towarzyszyć będzie szesnastoosobowy chór i soliści. Prawykonanie transkrypcji odbędzie się w murach poznańskiego kościoła Ojców Jezuitów.

Koncertowi towarzyszyć będą pokazy filmowe, prezentujące dokumenty poświęcone kompozytorowi, nagrania koncertowe i filmy fabularne zawierające jego utwory, rozmowy z artystami oraz warsztaty krytyki muzycznej z Meakulturą. Wstęp na pokazy filmowe i spotkania jest wolny. Bezpłatne wejściówki na koncert będą dostępne w Centrum Informacji Miejskiej (ul. Ratajczaka 44, Poznań) od poniedziałku, 24 października.

Pełen program festiwalu dostępny na: www.nostalgiafestival.pl