Okres Świąt to niewątpliwie czas wypełniony tradycją: tradycyjnie przyrządzamy dwanaście potraw, tradycyjnie śpiewamy kolędy i tradycyjnie wręczamy sobie prezenty. Znakomita część tych zwyczajów jest bardzo przyjemna – jednak kiedy dochodzi do wyboru filmu, który można obejrzeć z rodziną w trakcie Gwiazdki, okazuje się, że tradycyjny wybór nie oznacza wcale najlepszego. Nieśmiertelne przygody Kevina, rozkładającego potłuczone bombki po całym domu, by zabezpieczyć się przed włamywaczami są na to doskonałym przykładem. 

Poniżej prezentujemy garść filmowych propozycji, które można oglądać z całą rodziną, nie zasypiając jednocześnie z nudy. Fani motywów fantastycznych z pewnością ucieszą się z takich filmów jak „Kolor magii” (ekranizacja książki Terry’ego Pratchetta o tym samym tytule), czy „Niekończąca się opowieść”. Nie zabraknie też ukochanych przez widzów na całym świecie świątecznych produkcji, m.in. „To właśnie miłość” oraz „Był sobie chłopiec”.

Kolor magii

Po czterdziestu latach nieskutecznej nauki na Niewidzialnym Uniwersytecie, Rincewind (David Jason) zostaje relegowany z uczelni magów. Czarnoksiężnik-nieudacznik postanawia zakończyć swój żywot (ku uciesze Śmierci), lecz w tym czasie do portu Ankh-Morpork przybywa turysta, za którym podąża bagaż wykonany z drewna myślącej gruszy i wypełniony złotymi monetami. Rincewind zostaje przewodnikiem Dwukwiata (Sean Astin) — agenta ubezpieczeniowego pragnącego zwiedzić największe miasto świata i poznać słynnego Cohena Barbarzyńcę (David Bradley). Tymczasem na macierzystej uczelni maga trwa walka o władzę. Jaką rolę odegra w niej słynna księga Octavo oraz sam Rincewind?

Tytuł: Kolor magii (Colour of Magic)

Produkcja: Wielka Brytania, 2008 rok

Reżyseria: Vadim Jean

Obsada: David Jason, Sean Astin, Tim Curry, Jeremy Irons, Brian Cox, David Bradley, Christopher Lee, Geoffrey Hutchings, Marnix Van Den Broeke, Michael Mears, Roger Ashton-Griffiths, Will Keen, Richard da Costa, Philip Philmar, Terry Pratchett.

24 grudnia, cz. I o 13:20, cz. II o 15:20, kanał CBS Europa

Był sobie chłopiec

Will Freeman (Hugh Grant) wiedzie życie niebieskiego ptaka: utrzymuje się z tantiem z napisanej przez ojca piosenki, lubi oglądać teleturnieje i podrywać dziewczyny. Nie w głowie mu ustatkowanie się, dzieci, a nawet stała partnerka. Pewnego dnia w poszukiwaniu kolejnego romansu wybiera się na spotkanie samotnych rodziców. Kłamstwo o porzuceniu przez żonę i wychowywaniu dwuletniego syna przychodzi mu łatwo — podobnie jak umówienie się z uroczą Suzie (Victoria Smurfit). Na randkę-piknik kobieta zabiera swoją córeczkę oraz syna przyjaciółki. Tak Will poznaje Marcusa (Nicholas Hoult) — nieco dziwacznego dwunastolatka — oraz jego dysfunkcyjną matkę, Fionę (Toni Collette)…

Tytuł: Był sobie chłopiec (About a Boy)

Produkcja: Wielka Brytania/USA/Francja/Niemcy, 2002 rok

Reżyseria: Chris Weitz, Paul Weitz 

Obsada: Hugh Grant, Nicholas Hoult, Toni Collette, Victoria Smurfit, Denise Stephenson, Rachel Weisz, Augustus Prew, Mark Heap, Sharon Small, Nicholas Hutchison, Natalia Tena, Cathy Murphy.

24 grudnia o 21:00, kanał CBS Europa

Elfy z ogrodu czarów

Trwa I wojna światowa. W małym angielskim miasteczku mieszka rodzina Wrightów. Po śmierci dziesięcioletniego synka, Polly Wright (Phoebe Nicholls) jest pogrążona w rozpaczy i żałobie. Jej córeczka Elsie (Florence Hoath) żyje w cieniu rodzinnej tragedii, choć ma wsparcie w ojcu — Arthurze (Paul McGann). Mężczyzna ma talent techniczny i jako jedyny w okolicy zajmuje się fotografią. Świat Wrightów zmienia się, gdy przygarniają pod swój dach osieroconą siostrzenicę Polly, Frances (Elizabeth Earl). Dziewczynka wierzy we wróżki i jest przekonana, że mieszkają one w pobliskim lesie. Postanawia także sprawić, że uwierzy w nie tęskniąca za synem ciotka. Elsie i Frances biorą aparat fotograficzny Arthura i idą sfotografować wróżki. Efekt jest zaskakujący…

Tytuł: Elfy z ogrodu czarów (Fairytale: A True Story)

Produkcja: Wielka Brytania/USA, 1997 rok

Reżyseria: Charles Sturridge

Obsada: Harvey Keitel, Peter O'Toole, Florence Hoath, Phoebe Nicholls, Elizabeth Earl, Paul McGann, Lara Morgan, Jason Salkey, Adam Franks, Guy Witcher, Joseph May, Anna Chancellor, Bill Nighy, David Calder.

25 grudnia o 17:10, kanał CBS Europa

Niekończąca się opowieść

Bastian (Barret Oliver) niedawno stracił matkę – aby oderwać się od bolesnej rzeczywistości ucieka w świat książek. Pewnego dnia ukrywa się w antykwariacie przed prześladującymi go łobuzami ze szkoły. Tam znajduje tajemniczą książkę. Chłopca szybko wciąga opowieść, której akcja toczy się w krainie zwanej Fantazją. Jej mieszkańcom zagraża Nicość, a mogąca uratować Fantazję Cesarzowa cierpi na śmiertelną chorobę. W niebezpieczną podróż w poszukiwaniu lekarstwa wyrusza młody wojownik Atreyu (Noah Hathaway). Bastian z przejęciem śledzi przygody bohatera. Chłopiec nie wie jednak, że i jemu przypisana jest ważna rola w tej historii…

Tytuł: Niekończąca się opowieść (Neverending Story)

Produkcja: Niemcy/USA, 1984 rok

Reżyseria: Wolfgang Petersen

Obsada: Noah Hathaway, Barret Oliver, Alan Oppenheimer, Tami Stronach, Sydney Bromley, Patricia Hayes, Moses Gunn, Tilo Prückner, Deep Roy, Thomas Hill, Gerald McRaney.

25 grudnia o 19:05, kanał CBS Europa

To właśnie miłość

Londyn. Nadchodzi Boże Narodzenie. Dla niektórych to czas radości, dla innych smutku. Były eksgwiazdor rocka Billy Mack (Bill Nighy) nagrywa swój przebój w nowej, bożonarodzeniowej wersji. Jamie (Colin Firth) dowiaduje się, że jego dziewczyna ma romans z jego bratem. Peter (Chiwetel Ejiofor) i Juliet (Keira Knightley) właśnie wzięli ślub, jednak dziewczyna nie umie ułożyć swoich relacji z najlepszym przyjacielem męża. Daniel (Liam Neeson) cierpi po stracie żony, ale musi zająć się jedenastoletnim pasierbem. Karen (Emma Thompson) jak zawsze wsparciem dla rodziny i przyjaciół. Choć jej małżeństwo z Harrym (Alan Rickman) wydaje się stabilne, to mężczyznę wodzi na pokuszenie seksowna sekretarka. Do rezydencji na Downing Street 10 właśnie wprowadza się nowo wybrany premier (Hugh Grant) — młody i samotny…

Tytuł: To właśnie miłość (Love Actually)

Produkcja: Wielka Brytania/USA/Francja, 2002 rok

Reżyseria: Richard Curtis

Obsada: Bill Nighy, Gregor Fisher, Colin Firth, Liam Neeson, Emma Thompson, Kris Marshall, Heike Makatsch, Martin Freeman, Joanna Page, Chiwetel Ejiofor, Andrew Lincoln, Keira Knightley, Hugh Grant, Martine McCutcheon, Laura Linney, Thomas Brodie-Sangster, Alan Rickman, Rodrigo Santoro.

25 grudnia o 21:00, kanał CBS Europa

Hans Christian Andersen

XIX-wieczna Dania. Urodzony w ubogiej rodzinie Hans Christian Andersen (Kieran Bew) słyszy przepowiednię Cyganki (Miranda Pleasence), która mówi, że nadejdzie czas, gdy wszyscy mieszkańcy Kopenhagi będą go czcić. Młody Hans ma talent do opowiadania baśni. Powoli rodzą się kolejne historie: o brzydkim kaczątku, słowiku, dziewczynce z zapałkami, małej syrence czy groźnej Królowej Śniegu…

Tytuł: Hans Christian Andersen (Hans Christian Andersen: My Life as a Fairy Tale)

Produkcja: USA, 2003 rok

Reżyseria: Philip Saville

Obsada: Kieran Bew, Emily Hamilton, Flora Montgomery, James Fox, Simon Callow, Steven Berkoff, Mathieu Carrière, Geraldine James, Alison Steadman, Edward Atterton, Mark Dexter, Hugh Bonneville, Lynda Bellingham, Miranda Pleasence, Patrick Barlow.

26 grudnia, cz. I o 15:05, cz. II o 16:55, kanał CBS Europa

Once

On jest ulicznym grajkiem, który dzieli się swoją muzyką na ulicach stolicy Irlandii. Ona to emigrantka z Czech samotnie wychowująca dziecko. Spotykają się przypadkiem, ale szybko odkrywają, że mają wspólną pasję - muzykę…

Tytuł: Once (Once) 

Produkcja: Irlandia, 2007 rok

Reżyseria: John Carney

Obsada: Glen Hansard, Markéta Irglová, Hugh Walsh, Gerard Hendrick, Alaistair Foley, Geoff Minogue, Bill Hodnett, Danuse Ktrestova, Darren Healy, Mal Whyte, Marcella Plunkett, Niall Cleary.

26 grudnia o 21:00, kanał CBS Europa

Po filmach czas na książkę. Mamy dla Was mały konkurs :) Wymień 3 ulubione filmy świąteczne i pomóż nam stworzyć ranking, wygraj jedną z 10 książek za zaangażowanie. 

Nagrody:

5x Przypadek sprawił Barbary Rybałtowskiej

5x Krótka książka o miłości, Karolina Korwin Piotrowska

Konkurs potrwa do 31 grudnia a zwycięzców o wygranej poinformujemy mailem.

* wymagane pola

Odpowiedź na pytanie konkursowe *

Twój aktalny adres email *

Imię

Nazwisko

Data urodzenia (musisz mieć skończone 18 lat)

/ / ( dd / mm / yyyy )

Aby wziąć udział w konkursie: *

 Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach handlowych i marketingowych przez Grupa MNM oraz przez podmioty trzecie, będące partnerami firmy.