Długo wyczekiwana płyta “Sens” Kazana ujrzała światło dzienne. Jest to pierwszy, solowy album artysty, który debiutował na składance Prosto Mixtape Deszczu Strugi. W kolejnych latach udzielał się gościnnie m.in. na albumach Pono, mixtapach Prosto, których autorami są 600 V i Dj Kebs. To tylko nieliczne działania, jakie podejmował warszawski raper z Ochoty.  Promotor, producent wydarzeń i agent bookinowy, współorganizował różnego rodzaju imprezy, a także eventy we współpracy z kolektywem Rap History Warsaw. To właśnie dzięki RHW mieliśmy szansę usłyszeć takich artystów jak AZ czy Cormega.

Doświadczenie sceniczne zdobywał jako hypeman na koncertach Pono, które promowały album “Wizjoner” oraz podczas koncertów składu JWP zbierających naprawdę liczną publikę w takich klubach jak Stodoła, 1500m2 do wynajęcia czy Basen.

Wymieniając działania Kazana nie można zapomnieć o singlu “W sieci”, który promował płytę “Bal maturalny” Rozbójnika Alibaby. Kawałek nagrany wraz z Pono i Laurą Samojłowicz trafił na listę Hop Bęc w radiu RMF MAXXX. Cały album osiągnął status platynowego.

 

 

Informacja o solowej płycie Kazana bardzo, ale to bardzo nas ucieszyła. Czekaliśmy na nią od dawna. Wreszcie, 16.12.2016 w warszawskim DOTS miała miejsce premiera albumu “Sens”. Nagranych zostało 10 utworów, w których wyraźnie czuć mocny przekaz. Wszystko - muzyka, teksty, kolejność utworów, a nawet klipy są doskonale przemyślane. To swoiste połączenie muzycznego klimatu lat 90. z obłudą czasów współczesnych. “Stary Lis” (pierwszy utwór z płyty) jest również pierwszym wydanym singlem. Powstał przy gościnnym wystąpieniu rapera, którego nie trzeba nikomu przedstawiać - Pono. To postać, która jak już wspominaliśmy, z Rafałem współpracuje od dawien dawna. Tytuł kawałka świetnie odnosi się do działań rapera, który bezsprzecznie jest tzw. starym lisem na scenie hip-hopowej, długo tworzącym gdzieś na drugim planie. Sam klip jest świetnym, niesztampowym obrazkiem, który powstał przy udziale WOW Pictures.

 

 

Kolejne kawałki nie rozczarowują. Zaczynając od karmienia nas świetnymi bitami (Dj B mistrzu), po gości bawiących się słowem i mających doktorat z 4 elementów. Momentami wracamy razem z nimi do korzeni polskiego rapu, aby zaraz totalnie się zrelaksować. Nie zabrakło też elementów wokalnych (Danny kochamy Twój głos, ale czy potrafisz czytać z nut?).

Kazan łączy osobiste wyznania ze swoją opinią o brudzie świata współczesnego. Lubimy muzykę z przekazem, charakteryzującą się wysokim poziomem inteligencji artystów, którzy w pełni kontrolują układ swoich rymów. Naszym zdaniem ww. kontrola tekstu i rymu Rafała, jest efektem doświadczenia zdobywanego latami przez występy na scenie. Nawet najzdolniejszym młodym artystom, którzy wydali po kilka płyt, daleko do poziomu technicznego Kazana.

Gościnnie na płycie pojawiła się śmietanka polskiego hip-hopu. Wcześniej wspomniany Pono, W.E.N.A, Ero i Jeżozwierz. Muzykę tworzyli: 600V/ Dj B/ IVE/ R.A.U./  K. Sołdacki, A. Żarnecki/ Ybeat/ Mijala/ SecretRank.

Samo wydanie albumu również nie rozczarowuje, dołączona jest 29- stronicowa fotoksiążeczka ze wszystkimi tekstami i inspirującym wstępem napisanym przez Filipa Kalinowskiego.

Co tu dużo mówić, Kazan swoim albumem pokazał, że czasami lepiej jest poczekać z debiutem, doszlifować każdy element płyty, zaprosić wyjątkowych gości, ale chyba przede wszystkim wypracować styl, który jest nie do podrobienia, styl świadomy i dojrzały. Właśnie taka jest płyta “Sens”.

Do tego wszystkiego mamy dla Was niespodziankę! Ogłaszamy konkurs, w którym do wygrania jest “Sens” z autografem Kazana. Wystarczy, że napiszecie nam, jaki jest Wasz ulubiony kawałek Kazana i dlaczego. Wygrywa aż 5 osób! Konkurs trwa do 5.01.2017 r. Powodzenia!

Zwycięzcy otrzymają wiadomość od redakcji MNM mailem. 

* wymagane pola

Odpowiedź na pytanie konkursowe *

Twój aktalny adres email *

Imię

Nazwisko

Data urodzenia (musisz mieć skończone 18 lat)

/ / ( dd / mm / yyyy )

Aby wziąć udział w konkursie: *

 Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach handlowych i marketingowych przez Grupa MNM oraz przez podmioty trzecie, będące partnerami firmy.