Kto nie słyszał o Rospudzie, Czarnej Hańczy? Chyba Każdy:-) A o rzece o wdzięcznej nazwie Marycha? Już, mało kto:-) Zapraszamy na majówkę z kajakiem i spływ po trzech rzekach. Organizatorzy zaplanowali dla Was cos unikatowego, trzy dni przygody w kajaku na trzech rzekach. Każdego dnia inna rzeka, piękne krajobrazy i niepowtarzalna przygoda. 

Dzień pierwszy:
Rzeka Rospuda. Długość szlaku około 36km.

Rospuda przepływa przez dziewięć jezior i pokonuje różniące się od siebie fozjograficznie dwie krainy: Pojezierze Suwalskie z bogatą rzeźbą polodowcową oraz płaską, sandrową równinę Puszczy Augustowskiej. Taki przebieg wpływa na jej różnorodny charakter i zmienność otoczenia, od niemalże górskiej rzeki o wysokich, często zalesionych brzegach i przełomach z kamienistym dnem do leniwie meandrującej wśród szuwarów w zabagnionej dolinie typowej rzeki nizinnej. Przeciętny spadek rzeki między jeziorami Rospuda Filipowska a Rospuda Augustowska wynosi 0,94 % o, a na krótkich odcinkach miedzy jeziorami w górnej części dochodzi nawet do 3,5 %o, co jest już pokaźną wielkością, jak na rzekę nizinną. Na niektórych odcinkach spływ kajakowy szlakiem Rospuda jest naprawdę trudny z powodu występowania w korycie licznych przeszkód w postaci powalonych drzew, wystających z wody głazów i starych pali przy mostach, licznych płycizn przy niższych stanach wody, silnego prądu na wąskich zakolach oraz jazów, progów i niskich kładek. Przeszkody te dla jednych stanowią zniechęcające utrudnienia, dla innych podstawowe atrakcje. 
Po spływie zatrzymamy się autokarem na spacer po Augustowie, tu też zjemy obiadokolację. Z Augustowa autokar zawiezie nas do miejsca noclegu (pensjonat) gdzie przed snem zintegrujemy się nad płonącym ogniskiem ze złocistym napojem:)

Dzień drugi:
Rzeka Marycha. Długość szlaku około 26km

Dzień rozpoczniemy śniadaniem o godzinie 9:00. O godzinie 10.00 ruszymy autokarem na miejsce spływu. 
Rzeka Marycha pierwotnie zwana Sejną, będąca zlewnią Niemna, stanowi lewobrzeżny dopływ rzeki Czarnej Hańczy III rzędu, na pograniczu polsko-litewskim. Powierzchnia rzeki wynosi 432,4 km², długość całkowita 80,8 km², z czego poza granicami Polski 17,6 km². Wypływa z okolic miejscowości Mikołajówka, w pobliżu jeziora Sejwy, meandrując dalej w okolicach Puńska w województwie podlaskim, przepływa przez miasto Sejny, gdzie po pokonaniu 18 kilometrów wpada do jeziora Pomorze, po czym stanowi granicę polsko-litewską, a dalej litewsko-białoruską.
Obecnie Marycha stanowi bardzo ciekawy i popularny szlak kajakowy. Na tę trasę kajakową składa się rzeka Marycha i 3 inne jeziora.
Rzeka jest także idyllą dla zagorzałych wędkarzy. Można złowić w niej m.in. pstrąga potokowego, węgorza, szczupaka, czy okonia.
Kilkugodzinny spływ Marychą rozpoczynamy na jeziorze Pomorze. Naprzeciwko Gościńca Kukle, jest to dobre miejsce startu, położone nad północno-wschodnimi brzegami akwenu. Trasa początkowo jest bardzo łatwa, a jedyną trudność stanowi odnalezienie zwykle niewidocznego miejsca wypływu rzeki z jeziora. Dalej płyniemy przez Zelwę, rezerwat Kukle i Budwieć (granica z Litwą). Po wejściu obu państw do strefy Schengen spływ Marychą wydłużył się do granicy z Białorusią. Kończymy w miejscowości Stanowisko, uważając przy tym, by nie opuścić wód Unii Europejskiej…
Po przepłynięciu jeziora Pomorze trasa zyskuje na atrakcyjności. Co kilkadziesiąt metrów rzeka meandruje, nie brakuje na niej ciasnych skrętów. Na wysokości rezerwatu Kukle na szlaku pojawiają się zwalone pnie drzew – trzeba się trochę pogimnastykować w kajaku, nie ma czasu na nudę. Do kilku godzin pływania warto dodać jeszcze trochę czasu na odwiedzenie ciekawych miejsc – m.in. skansenu „Dawna wieś” w Zelwie czy też rezerwatu „Toblinka” z pływającymi wyspami.
Po spływie autokar zabierze nas do pobliskich Sejn gdzie możemy zwiedzić klasztor Podominikański oraz synagogę. Tu też zjemy obiadokolację. Przed snem spotkamy się przy tradycyjnym ognisku. 

Dzień trzeci:
Rzeka Czarna Hańcza. Długość szlaku: ok 20km

Dzień zaczniemy około godziny 9:00 śniadaniem. Po Śniadaniu ruszymy autokarem w kierunku Wigier gdzie udamy się na spacer po klasztorze. Po zakończeniu zwiedzania autokar zawiezie nas do Gawrych Rudy skąd ruszymy kajakami na spływ. 
Czarna Hańcza jest lewobrzeżnym dopływem Niemna. Rzeka mierzy 141,7 km, z czego w Polsce 107,80km. Wypływa ze wzgórz morenowych leżących na północ od jeziora Hańcza i na wysokości wsi Rygol łączy się z Kanałem Augustowskim.
Szlak kajakowy Czarnej Hańczy rozpoczyna Się na jeziorze Wigry. Do pokonania trasy od jeziora Wigry do jej połączenia z Kanałem Augustowskim we wsi Rygol potrzeba 3-5 dni.. Rzeka płynie tu spokojnym nurtem, a jedyną przeszkodą na odcinkach puszczańskich są powalone drzewa przez wiatr lub bobry.
Maćkowa Ruda/Buda Ruska lub Wysoki Most– Frącki - Bardzo ciekawy odcinek rzeki z wysokimi, stromymi i zalesionymi brzegami. Początkowo nurt szybki lecz bezpieczny, dalej nieco słabszy. Na trasie częste zakola, rozwidlenia nurtu i rozlewiska porośnięte trzciną. Trasa przebiegająca przez teren puszczy uznawana jest za jedną z najciekawszych.
Informacje praktyczne: do Studzianego Lasu płyniemy w obrębie wigierskiego Parku Narodowego- konieczne jest posiadanie karty wstępu. Sklep spożywczy znajduje się we wiosce Frącki, około kilometra od stanicy. Warto mieć ze sobą gotówkę, na szlaku lokalni rolnicy nad brzegami sprzedają rarytasy kuchni lokalnej m.in.; pyszne nalewki;-) 
Po spływie zatrzymamy się w Augustowie na Obiadokolacje i koło godziny 18 ruszymy do Warszawy. 

Informacje organizacyjne dotyczące wyjazdu:
Spotykacie się w piątek 28 kwietnia o godzinie 23.00 przy PKP Stadion. Tu będzie podstawiony autokar, który zawiezie nas na majówkę i będzie wam towarzyszył przez caly wyjazd.

Płatność:
Cena: 550 zł 
Cena zawiera: 
- zakwaterowanie (2 noclegi w pensjonacie),
- wyżywienie(2śniadania, 2 obiadokolacje, 2 ogniska)
- ubezpieczenie, 
- opiekę przewodnika, 
- 3 spływy kajakowe (w cenie jest kajak, transport kajaków, kapoki, wiosła).

Cena nie obejmuje: 
Biletów wstępu do atrakcji turystycznych, biletów wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego, dodatkowych posiłków.

Zgłoszeń dokonujemy e mailem pod adresem: warszawa.na.weekend@gmail.com

Grupa średnio liczy min:. 10 osób max. 45. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jechać samemu, bez znajomych. Uczestnicy są zróżnicowani pod względem płci i wieku. W wyjazdach mogą też uczestniczyć rodziny z dziećmi. Każdy uczestnik otrzymuje mapę z zaznaczoną zaplanowaną trasą, ciekawymi, wartymi do odwiedzenia miejscami oraz noclegiem. Każdy uczestnik pokonuje trasę w dogodnym dla siebie tempie. Uczestnicy zgłaszający się na wyjazd podpisują stosowny regulamin uczestnika.

Polecamy :)