„Ukraiński Dekameron” Klima w reżyserii Vlada Troickiego to, zgodnie z podtytułem sztuki „teatr śmiechu i grzechu”, komedia, która łączy lekkość, rubaszność, zachłanne poszukiwanie miłości i rozkoszy życia – tak charakterystyczne dla Boccaccia, z melancholijnym obrazem świata zamieszkiwanego przez ingerujące w ludzkie sprawy duchy – wizją wywiedzioną z ukraińskich pieśni i Gogolowskich opowiadań inspirowanych wschodnim folklorem. Śmiech i łzy, miłość i żądze, tęsknota za pełnią życia i poczucie niespełnienia przeplatają się ze sobą, tworząc świat doskonały w swej niedoskonałości.

Wygraj bilety na metafizyczną komedię Klima „Ukraiński Dekameron”Kobieta wyrzuca męża z domu wmawiając mu, że umarł, a jego dusza wcieliła się w ukrytego pod łóżkiem kochanka. Pop odwiedza ukradkiem parafiankę, podając się jej mężowi za Anioła, z którym dziewczyna ma rzekomo począć nowego papieża. Rzezimieszek rozmawia z Diabłami o zbrodni i karze. A Śmierć – krąży po okolicy szukając ofiar i... miłości.

W interpretacji Troickiego „Ukraiński Dekameron” Klima jest opowieścią o świecie, w którym radość i ból, śmiech i łzy, życie i śmierć, racjonalizm i magia, więź z przeszłością i tęsknota za lepszą przyszłością przeplatają się ze sobą, tworząc rzeczywistość z pogranicza jawy i snu – rzeczywistość współczesnej Ukrainy, która jest tak blisko, a jednocześnie tak daleko od nas. W spektaklu gra niemal cały zespół Teatru Polskiego.

Wygraj bilety na metafizyczną komedię Klima „Ukraiński Dekameron”

Klim, uważany jest dziś za jedną z najciekawszych postaci współczesnego teatru rosyjskojęzycznego. Reżyserował głównie w Moskwie, w ostatnich latach skupił się przede wszystkim na dramatopisarstwie oraz formułowaniu własnej metody aktorskiej. Jest autorem kilkudziesięciu sztuk. W Polsce inscenizowana była dotąd tylko jedna – w Teatrze Narodowym w Warszawie w 2012 roku. Inscenizacja „Ukraińskiego Dekamerona” byłaby dla polskich widzów drugą szansą na zetknięcie się z twórczością Klima w teatrze repertuarowym.

Vladimir Troicki jest uznanym, wielokrotnie nagradzanym na międzynarodowych festiwalach teatralnych reżyserem, założycielem i dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej DAKH w Kijowie. Od lat współpracuje z Klimem, inscenizując z powodzeniem jego sztuki w DAKH oraz w innych ośrodkach teatralnych w całej Europie. 

Teatr Polski zawsze można pochwalić za scenografię i kostiumy i tym razem nie będzie inaczej. Chcesz zobaczyć spektakl na żywo 5 marca o godzinie 17.00? Wystarczy, że napiszesz nam w mailu kogo i dlaczego chcesz zabrać ze sobą do Teatru Polskiego. Macie czas do 20.02.2017 godz. 10:00.

Zgłoszenia wysyłajcie mailowo na: redakcja@mowianamiescie.pl 

Zwyciężcę poinformujemy mailowo. Powodzenia!

 

fot. Tomasz Żurek, Teatr Polski w Warszawie.