Współpraca koncepcyjna: Barbara Sieroslawski, reżyser filmowy i teatralny.

„Klucze” (reż. E. Günther / NRD / 1972 / 97 min) są jednym z najbardziej interesujących NRD-owskich „półkowników”, do których muzykę skomponował Czesław Niemen.

Wyprodukowany przez DEFA film „Klucze” Egona Günthera opowiada o wielkiej przygodzie, jaką była podróż do Polski w czasach PRL-u. Bohaterami obrazu są: Klaus, student matematyki i Ric, robotnica z fabryki żarówek, którzy wybierają się na wakacje do Krakowa. Ich przygody w Polsce stają się pretekstem do rozważań o relacji jednostki i społeczeństwa w państwie socjalistycznym oraz o niemożliwych do pokonania barierach klasowych i intelektualnych. Film jest eksperymentem, który łączy fotografie dokumentalną z improwizacją i inscenizacją, porzuca wszelkie reguły dramatu, naśladuje dynamikę rzeczywistości.

Pokaz filmu odbywa się w ramach cyklu „Szczęśliwej podroży„, który przedstawia szerokie spektrum zagadnień związanych z podróżą i prezentuje wydarzenia z dziedziny literatury, filmu, muzyki, fotografii, edukacji i języków obcych. Szczegółowy program: goethe.de/ins/pl/pl/kul/sup/..

17 lutego (piątek), g. 18:00
Biblioteka Goethe-Institut, ul. Chmielna 13a
Film z polskimi napisami, wstęp wolny

ORGANIZATOR: Goethe-Institut