- Tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w tej przyjaznej przestrzeni dzielnicy Wisły – dzielnicy, która z roku na rok jest odkrywana przez coraz więcej warszawiaków, stwarza im niepowtarzalną szansę na obcowanie ze sztuką i kulturą – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy i dodaje – Jestem przekonana, że dzięki ciekawym planom wystawienniczym i działaniom edukacyjnym muzeum odegra dużą rolę w aktywizacji uczestnictwa w kulturze mieszkańców naszego miasta.

W ostatnich latach warszawiacy na nowo odkrywają dla siebie rzekę, a rok 2017 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Wisły. Po lewej stronie rzeki powstają bulwary, a po prawej biegnie dzika ścieżka przyrodnicza, duma stolicy. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie rozpoczyna działalność nad Wisłą wystawą pt. „Syrena herbem twym zwodnicza“. Jest to opowieść o kulturowych znaczeniach symbolu Warszawy i jego uniwersalności w kontekście tworzenia współczesnej tożsamości miejskiej. Publiczność odwiedzająca nowo powstały pawilon Muzeum obejrzy połączenie materiału historycznego – dzieł sztuki i artefaktów – z twórczością współczesnych artystów inspirowaną mitologicznym motywem. 

Celem wystawy jest pokazanie i uruchomienie potencjału tkwiącego w symbolu syreny. Jest to pierwsza tak duża wystawa współcześnie traktująca o syrenie, łącząca różne podejścia do zagadnień hybrydowości, tożsamości narodowej i mitologii. 

Wystawa składa się z blisko 150 prac artystów polskich i zagranicznych, obiektów historycznych oraz wyboru varsavianów dokumentujących dzieje stołecznego herbu. Zgromadzony materiał ikonograficzny przedstawia bogate dzieje symbolu od starożytności, aż po współczesność. 

Przed oficjalną inauguracją wystawy zapraszamy do odkrycia nieoczywistych twarzy syreny w galerii miejskiej Warexpo. Sześć odsłon ukazujących piękne, intrygujące, a czasem nawet niepokojące oblicza syreny – od herbu Warszawy po prace współczesnych artystów – można oglądać do 31 marca na nośnikach Warexpo wzdłuż ul. Świętokrzyskiej oraz przy placu Na Rozdrożu. Od 2016 r. Warexpo wspiera inicjatywy kulturo - i miastotwórcze. Galerię miejską zainicjowała współpraca z Muzeum Plakatu w Wilanowie przy 25. Międzynarodowych Biennale Plakatu oraz wsparcie projektu Warszawskie Kroje. 

Oficjalne otwarcie wystawy nastąpi w sobotę, 25 marca o godz. 12.00. Tego dnia wystawa czynna będzie do godz. 22.00. Impreza rozpoczynająca działalność Muzeum nad Wisłą będzie miała charakter weekendowego pikniku, w którym mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy akurat będą spędzać dzień nad Wisłą. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Więcej informacji na: 
www.artmuseum.pl