- Pragniemy coraz mocniej i wyraźniej wpisywać fascynującą sztukę tańca współczesnego w kulturalne życie Warszawy. Kreujemy przy tym wydarzenia znaczące w skali europejskiej – mówi Edyta Kozak, twórczyni i dyrektorka festiwalu Ciało/Umysł. Stąd też pomysł zaproszenia do Warszawy Jérôme'a Bela, który wraz z profesjonalistami i amatorami stworzy unikatowy taneczny spektakl. Polska premiera „Gali” planowana jest 11 i 12 lipca na scenie Nowego Teatru w ramach inauguracji festiwalu Ciało/Umysł. 

Taniec dla każdego

Francuski tancerz i choreograf, zafascynowany Piną Bausch i Anną Teresą De Keersmaeker, bywa nazywany współczesnym filozofem tańca. Jérôme Bel nie uznaje podziału na sztukę wysoką i niską, jednocześnie bawiąc się oczekiwaniami publiczności wobec spektaklu. Jest uważany za jednego z czołowych przedstawicieli ruchu „non-dance”. 

- Prowokuje, robiąc to w sposób pełen dystansu i humoru. Łamie nasze przyzwyczajenia dotyczące podziału na wykonawców i odbiorców sztuki. „Gala” to spektakl, w którym bierze się udział, a nie tylko go ogląda. To odświeżające i oczyszczające doświadczenie – podkreśla Edyta Kozak. 

Spektakl „Gala” został po raz pierwszy zrealizowany w 2015 roku z mieszkańcami paryskich przedmieść. Od tamtej pory Bel podróżuje po świecie i zaprasza do współpracy ludzi różnych kultur i narodowości. „Gala” powstała już m.in. w Niemczech, Portugalii, Singapurze, Brazylii i Kanadzie. Tym razem to wśród warszawiaków Jérôme Bel odnalazł 20 wykonawców o zróżnicowanym pochodzeniu i wieku. 

Francuz prezentuje nowatorskie i naturalne podejście do tańca. Łączy na scenie profesjonalistów i amatorów, udowadniając, że teatr to wspólnota zarówno tych, którzy stoją na scenie, jak i pod sceną. W swoich realizacjach, przede wszystkim w dotychczasowych edycjach „Gali”, Bel tchnął życie w powiedzenie „tańczyć każdy może” i udowodnił, że każdy to potrafi. 

Pogoń za doskonałością

Wiodącym motywem tegorocznej 16. edycji festiwalu jest czas. - Dla współczesnych twórców ekspresja ciała w ruchu okazuje się najbardziej plastycznym zwierciadłem czasu i jego różnych aspektów – mówi Edyta Kozak.

W „Gali” Jérôme Bel bada pamięć ciała oraz społeczny wymiar czasu w tańcu pop. Porusza także problem utopijnej pogoni za czasem i nieosiągalną doskonałością, a poprzez uczestników w różnym wieku i ich cielesność sięga do pamięci biologicznej.
- Odkrywa zapisane w ciele, lecz nieuświadomione formy ruchu, taneczne klisze i wyobrażenia – dodaje dyrektor festiwalu.

Jérôme Bel wystąpi na festiwalu Ciało/Umysł już po raz piąty. W 2001 roku pokazał na nim swój pierwszy spektakl zatytułowany własnym imieniem i nazwiskiem „Jérôme Bel”. Od tego czasu co kilka lat wraca do Polski na festiwal, by prezentować własne perfromanse lub realizować je z polskimi tancerzami. W 2005 roku zaprezentował „Shirtology”, w którym rozmawiał z widzami za pomocą T-shirtów oraz wygłosił swój słynny wykład na temat założeń kontrowersyjnego spektaklu „The Last Performance”. W 2012 roku zrealizował “The Show Must Go On”, a w 2013 – “Disabled Theatre”.

 

Bilety na spektakl „Gala” w cenie 30-50 zł są już dostępne w sprzedaży w siedzibie Nowego Teatru (Warszawa, ul. Madalińskiego10/16), w sieci eBilet oraz w punktach sprzedaży firmy (m.in. sieci salonów Empik).

Ciało/Umysł, jeden z najważniejszych festiwali sztuki tańca i performansu w Polsce, w tym roku prezentuje się w nowej, rozbudowanej formule. Pierwsze wydarzenia już za nami, lipiec przyniesie premierę „Gali” Jérôme'a Bela, natomiast większość spektakli i performance’ów, konferencja poświęcona sztuce tańca oraz projekcje filmów,  planowane są od 29 września do 10 października. 

 

Więcej na www.cialoumysl.pl