Warlikowski burzy niezłomne przekonania na temat przymusowej i dobrowolnej ofiary z ludzkiego życia, ofiar losu, przeznaczenia, wojen, składanych w czasach mitycznych, kiedy bogowie mieszali się jeszcze do ludzkich spraw, i w XX wieku, kiedy los ofiar utracił literacki charakter tragedii i stał się tematem dotkliwego reportażu. Co z odpowiedzialnością w dzisiejszym świecie tragedii zbanalizowanej? Czy ofiara nie powinna budzić wątpliwości? Co, jeśli jedno ofiarowanie pociąga za sobą inne ofiary? Czy ten pochód w ogóle można zatrzymać?


Spektakl na podstawie tekstów m.in. Ajschylosa, Eurypidesa, Hanny Krall oraz J. M. Coetzeego i jest wędrówką przez wielką rzeźnię, jaką są losy ludzkości. W tej śmiertelnej defiladzie biorą udział nie tylko ludzie, ale także bogowie i herosi, ofiary i kaci, aktorzy i widzowie. Warlikowski penetruje nie tylko heroiczne, ale przede wszystkim codzienne aspekty ofiarowania. Odkrywa, co tak naprawdę zdarzyło się, kiedy Ifigenia, Alkestis i Apolonia, która ratowała życie Żydów w czasie II wojny, powiedziały swoje ciche „tak”, gotowe na poświęcenie życia.

REŻYSERIA DIRECTOR Krzysztof Warlikowski 
ADAPTACJA ADAPTATION Piotr Gruszczyński, Jacek Poniedziałek, Krzysztof Warlikowski
SCENOGRAFIA, KOSTIUMY SET DESIGN, COSTUMES Małgorzata Szczęśniak 
MUZYKA MUSIC Renate Jett, Paweł Mykietyn, Piotr Maślanka, Paweł Stankiewicz 
SONGI SONGS Renate Jett 
REŻYSERIA ŚWIATEŁ LIGHTING DESIGN Felice Ross
DRAMATURGIA DRAMATURGY Piotr Gruszczyński 

Obsada

Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Maja Ostaszewska / Anna Radwan, Magdalena Popławska / Jaśmina Polak, Anna Radwan / Dorota Kolak, Andrzej Chyra, Bartosz Gelner, Wojciech Kalarus, Marek Kalita, Zygmunt Malanowicz, Piotr Polak, Jacek Poniedziałek, Maciej Stuhr 
Muzycy Musicians Paweł Bomert, Piotr Maślanka, Paweł Stankiewicz, Fabian Włodarek

Nowy Teatr

7 - 17 września 

Bilety: 100/90/70/60/50/40 PLN, kup tutaj.