Sam tytuł zdradza nam, co jest treścią książki. Sokołowski w najnowszym tomie opowiada nam jak doszło do jego zwerbowania, kto, kiedy w jakich okolicznościach przekonał go, że nawet będąc u niemal szczytu swojej gangsterskiej kariery, warto w pewnym momencie swojego życia powiedzieć „stop” i podjąć decyzję, by porzucić mafijne szeregi na rzecz spokojniejszej i normalniejszej egzystencji.

Dlaczego więc Masa zdecydował się zacząć w ogóle współpracę w policją i prokuraturą, skoro jako gangster zarabiał potężne pieniądze, miał ogromną wille i jeździł luksusowymi samochodami?

Książka to mieszanka treści. Wywiady, wspomnienia, opowieści innych świadków koronnych, które połączone w całość, dają nam obraz polskiej mafii, a więc polskich struktur przestępczych – struktur, przy okazji mówiąc, różnorodnych, odmiennych, choć wszystkich skupionych na jednym temacie.

Masa sypie też śmiesznymi anegdotami, w które momentami aż trudno uwierzyć, a czytając przecieramy oczy ze zdumienia i zadajemy sobie pytanie, czy to na pewno prawda? Znaczną część z nich czyta się jak dobrze napisany kryminał, ale też i dobrą humorystyczną opowiastkę.

Słowem, każdy kto choć trochę interesuje się tematem, zapewne zadaje pewnie pytanie jak wygląda życie codzienne człowieka, który cały czas musi się ukrywać? Skąd ma pieniądze, skoro nie prowadzi już nielegalnych interesów? Gdzie mieszka? W bloku, w domu na wsi, może w centrum miasta, hotelu i czy często zmienia miejsca zamieszkania? A gdy już sobie postawimy szereg rozmaitych pytań, potem pojawią się kolejne: czy Masa może wychodzić swobodnie np. do sklepu, na imprezę? Czym się zajmują jego dzieci, co sądzi o współczesnym świecie przestępczym i na ile się on różni od tego, kiedy gang pruszkowski rósł w siłę?

Podsumowując, najnowsza książka Artura Górskiego i Jarosława Sokołowskiego to interesująca pozycja, odsłaniająca kulisy nie tylko życia codziennego najpopularniejszego (jeśli można użyć takiego słowa) świadka koronnego, ale to również ciekawe oblicze działań prokuratury, policji, służb specjalnych, ale i samych gangów. Masa jest gadułą, każda bowiem opowieść okraszona jest licznymi opowieściami, anegdotami, nawiązaniami do różnych, ciekawych wydarzeń kryminalnych ostatnich lat.

Polecamy!