Znajomi Znajomych przy ulicy Wilczej zaprasza na bezpłatny pokaz filmów 60 KG NICZEGO i OBCY Piotra Domalewskiego. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem, laureatem Złotych Lwów za pełnometrażowy debiut fabularny CICHA NOC na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni.

60 KG NICZEGO
krótkometrażowy film fabularny
2017, 27 min
Film powstał w ramach programu Studia Munka "Trzydzieści Minut".

Zimny poranek w odkrywkowej kopalni kruszców. Krzysztof zaczyna pierwszy dzień pracy na stanowisku kierownika. Żeby przetrwać w środowisku pracowników fizycznych, do którego wyraźnie nie pasuje, zamierza trzymać dyscyplinę twardą ręką. Nieoczekiwany wypadek, którego ofiarą staje się jeden z robotników, wystawi zasady moralne Krzysztofa na ostateczną próbę. Bohater zrozumie, że łatwo być stanowczym w sprzyjających okolicznościach, jednak trudno przeciwstawić się złu, kiedy konsekwencje mogą być dla nas dramatyczne.

Reżyseria i scenariusz // Piotr Domalewski
Zdjęcia // Bartosz Świniarski
Scenografia // Radosław Zielonka
Kostiumy // Sandra Kowalska
Dźwięk // Anna Rok i Sebastian Włodarczyk
Montaż // Piotr Kmiecik
Charakteryzacja // Anna Korzeb
Producent // Daria Maślona i Stanisław Zaborowski
Produkcja // Stowarzyszenie Filmowców Polskich / Studio Munka /
Silver Frame / Coloroffon

Obsada:
Grzegorz Damięcki // Krzysztof Kowalik
Artem Manuilov // ranny Ukrainiec
Andrzej Grabowski // dyrektor kopalni
Artur Krajewski // pracownik Marcin
Jakub Wieczorek // pracownik Malinowski
Tomasz Schuchardt // radny Andrzej, szwagier Krzysztofa
Filip Perkowski // lekarz
Paweł Strumiński // sanitariusz
Paweł Kruksynou // Ruski
Agnieszka Podsiadlik // żona Krzysztofa; tylko głos

Nagrody:
2017 // Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") - Nagroda Dziennikarzy za "udane połączenie thrillera i kina społecznego, za pokazanie, jak trudno w dzisiejszych czasach być dobrym człowiekiem oraz za wielowymiarową rolę Grzegorza Damięckiego w krótkim metrażu"
2017 // Nowogard (Festiwal Filmu - Malarstwa - Muzyki "Lato z Muzami") - Grand Prix
2017 // Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) - Nagroda za zdjęcia w Konkursie Filmów Krótkometrażowych dla Bartosza Świniarskiego

OBCY
etudia szkolna
2013, 24 min

Noc. Do małej wsi na Podlasiu, której mieszkańcy dzierżawią grunty po dawnym PGR przyjeżdża Obcy. Nikt nie ma pewności co do jego planów i intencji. Sołtys wsi - Krzysztof ma za zadanie oprowadzić Obcego po dzierżawionych przez mieszkańców terenach, co spotyka się z oporem ze strony mieszkańców. Film jest próbą uchwycenia narastającego w bohaterach lęku. W mrocznej, pełnej niewiadomych opowieści o podróży Obcego, Sołtysa, gminnego kierowcy i "miastowego" osiedlonego na wsi, to co rzeczywiste ustępuje pola sferze wyobrażeń bohaterów. W mrocznej scenerii opuszczonych budynków i ciągnących się po horyzont pól, film opowiada o opuszczonej społeczności pogrążonej w strachu przed światem zewnętrznym.

Reżyseria i scenariusz // Piotr Domalewski
Zdjęcia // Igor Połaniewicz
Scenografia // Milena Dutkowska
Kostiumy // Wanda Kowalska
Dźwięk // Adam Stanisławski i Łukasz Stanisławski
Montaż // Kacper Plawgo
Charakteryzacja // Joanna Skiba
Produkcja // Uniwersytet Śląski (Katowice) - Wydział Radia i Telewizji

Obsada:
Marek Sawicki // sołtys
Andrzej Kłak // Tadek
Filip Perkowski // pan Marcin
Krzysztof Kluzik // Obcy
Sława Kwaśniewska // matka
Ewelina Paszke // żona
Ryszard Doliński // promowy
Włodzimierz Mancewicz // staruszek

Nagrody:
2014 // Warszawa (Festiwal Młodego Kina "Piękni Dwudziestoletni") - Nagroda za scenariusz w kategorii studentów i absolwentów szkół filmowych dla Piotra Domalewskiego
2014 // Warszawa (Festiwal Młodego Kina "Piękni Dwudziestoletni") - Nagroda aktorska dla Marka Sawickiego
2014 // Katowice (w latach 2004-2005 Cieszyn) (Węgiel Student Film Festiwal) - Nagroda za najlepszą reżyserię dla Piotra Domalewskiego
2014 // Katowice (w latach 2004-2005 Cieszyn) (Węgiel Student Film Festiwal) - Wyróżnienie za zdjęcia Igora Połaniewicza
2014 // Katowice (w latach 2004-2005 Cieszyn) (Węgiel Student Film Festiwal) - Nagroda Organizatorów Festiwalu
2014 // Konin (Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych (do roku 2009 Amatorskich) OKFA) - Grand Prix
2014 // Radom (Ogólnopolskie Spotkania Filmowe "Kameralne Lato") - Wyróżnienie Honorowe za "umiejętność znalezienia odpowiedniej, nieoczywistej formy do wyrażenia trudnego, społecznego tematu; za to, że mówiąc tak mało, można powiedzieć tak wiele"
2014 // Warszawa (Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych im. Jana Machulskiego "Cinemaforum")-Grand Prix "za to, że prostymi środkami filmowymi zostało osiągnięte bardzo udane połączenie napięcia i tajemnicy"
2015 // Nagroda Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego - w kategorii: najlepsze zdjęcia dla Igora Połaniewicza

"CICHA NOC" - PEŁNOMETRAŻOWY DEBIUT FABULARNY - PIOTRA DOMALEWSKIEGO WEJDZIE DO KIN W CAŁEJ POLSCE 24.11


Projekt "Nie znajdziesz tego na torrentach" wystartował w styczniu 2012 roku w klubokawiarni Chłodna25, zainicjował go pokaz debiutu fabularnego w reżyserii Adriana Panka pt. "Daas". Od tego czasu gośćmi cyklu byli m.in.: Wilhelm i Anka Sasnal ["Z daleka widok jest piękny"], Tomasz Wasilewski i Katarzyna Herman ["W sypialni"], z kolei Tomek Matuszczak, Jacek Piotr Bławut, Sławomir Shuty i Maciej Bochniak pokazywali swoje krótkie metraże: "Serce do walki", "Jezioro" i "Pokój". W Kosmos Kosmos, który przez rok był kolejną przystanią projektu, odbyły się seanse krótkometrażowych produkcji: Michała Szcześniaka, Krzysztofa Kasiora, Marcina Janosa Krawczyka i Marcina Bortkiewicza - pokaz jego filmów ["Cisza", "Reguły gry", "Nauczanie początkowe", "Portret z pamięci" i "Lewa połowa twarzy"] zgromadził największą jak do tej pory torrentową publiczność. Po odsłonie cyklu w Resorcie i jego plenerowych edycjach w Kurorcie - pokazy filmów m.in. Aleksandra Dembskiego i Karoliny Bendery - przyszedł czas na nowe miejsce: Znajomi Znajomych.
 

 

Zapraszamy raz w miesiącu do klubokawiarni Znajomi Znajomych na spotkania z kinem spoza mainstreamowego obiegu. Zależy nam na tym, by przybliżać szerszej publiczności filmy, które na moment trafiły do kin, ale szybko zeszły z afisza, oraz takie, które, choć zrealizowane w Polsce, w ogóle nie znalazły się w planach repertuarowych krajowych dystrybutorów. Jak do tej pory pokazaliśmy między innymi takie produkcje jak: JUREK Pawła Wysoczańskiego, NOC WALPURGI Marcina Bortkiewicza, WIĘZI Zofii Kowalewskiej, HEL Katii Priwieziencew i Pawła Tarasiewicza, BERLIN DIARIES Przemysława Wojcieszka, AGFA 1939. PODRÓŻ W CZASY WOJNY Michała Wnuka, ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI Tomasza Wasilewskiego, EDERLY Piotra Dumały i WALSER Zbigniewa Libery. Po pokazach zapraszamy na spotkania z gośćmi.
 

 

 

Wstęp na wszystkie seanse i spotkania jest bezpłatny.
Sala ma 70 miejsc siedzących.