Sekretna kolacja Raphaela Montesa, jak wiele książek kryminalnych, a właściwie w tym przypadku czegoś z pogranicza, zaczyna się niewinne, niczym zwykła powieść obyczajowa, choć już sama okładka zdradza nam, że najprawdopodobniej z grzeczną powieścią nie będziemy mieli do czynienia. Rio de Janeiro, Copacabana, czasy współczesne. Czterech młodych przyjaciół wynajmuje luksusowe mieszkanie, składając się na czynsz. Każdy z nich oddaje się swojej pracy, a potem rozmaitym zajęciom. Jak wszędzie, w każdym zakątku świata – odpoczywają, spotykają ze znajomymi, z rodziną. Niestety po jakimś czasie ich losy zaczynają się trochę komplikować. Tracą pracę i popadają w długi. A jak łatwo się domyślić, długi narastają i trzeba je wreszcie spłacić.

Aby zdobyć pieniądze, decydują się na bardzo kontrowersyjny biznes. Coś, na co jeszcze nikt wcześniej nie wpadł. Nie w tym mieście i nie w tym kraju. I chyba w ogóle nikt wcześniej na to nie wpadł. Urządzają ekskluzywne kolacje, których menu dalece przekracza granice tego, co uważa się za jedzenie. Przyzwoite jedzenie. A jako mały kąsek niech wystarczy ten oto słynny już fragment powieści:

 

– Dante, obiecaj mi, że nie staniemy się potworami.
– Obiecuję – skłamałem.

 

Cóż, tak wstępnie rysuje się fabuła tej dość nietypowej, trzeba przyznać, książki, która nie dość że jest trudna do jednoznacznej oceny, bo tę zostawiamy Wam, to jeszcze wcale niemałą trudność sprawia jej jednoznaczna klasyfikacja. Jedni widzą w niej thriller, inni widzą jakąś zmodyfikowaną formę powieści grozy. My w niej widzimy dreszczowiec ze szczyptą książki kulinarnej. Ale nie takiej, jaką chcielibyśmy mieć na swojej półeczce książek kucharskich. Oj nie.

Sekretna kolacja to ciekawa pozycja na polskim rynku wydawniczym, stanowi swoistą nowość, bo jeszcze żaden z pisarzy nie wpadł na tak nietypowy pomysł, stawiając swoich ciekawych i charakterystycznych bohaterów w takiej sytuacji. Jakiej? I jak z tego wybrnęli? Przekonajcie się sami i przeczytają tę wciągającą powieść.

Zachęcamy również do przeczytania bezpłatnego fragmentu na tutaj.