Narratorem zostanie Tymon Tymański, twórca pojęcia yass, założyciel takich zespołów jak Miłość, Kury, czy Tymon & The Transistors. Zagra Quantum Trio, polsko-chilijski skład, który od swojego świetnie przyjętego debiutu z 2015 roku regularnie koncertuje w całej Europie. Michał Jan Ciesielski, Kamil Zawiślak i Luis Mora Matus grają w nieczęsto spotykanej formule saksofon-pianino-perkusja. Wspólnie tworzą nowoczesne trio jazzowe któremu szybko udało się wypracować autorskie, kameralne brzmienie.

 

Czym jest Word Jazz Warsaw?

 

Bitnicy, jak Keruac czy Ginsberg, w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych czytali swoje teksty w zadymionych knajpach, przy jazzowym akompaniamencie. W 1957 roku Ken Nordine wydał pierwszy album z serii “Word Jazz”, album wypełniony świetnymi narracjami wplecionymi w klimatyczną muzykę. Słowo żyło, biło razem z sercami pisarzy i muzyków. Połączenie literatury, muzyki i pulsu miasta to stymulująco-inspirująca mieszanka wybuchowa.

 

Cykl Word Jazz Warsaw przypomina klimat tamtych wydarzeń sprzed ponad pół wieku, jednocześnie tworząc coś nowego, eksperymentując z muzyką i słowami. Dzięki współpracy z Oficyną Literacką Noir Sur Blanc i Wydawnictwem Literackim, narratorzy mogą wziąć na warsztat m.in. teksty Henry’ego Millera, Szczepana Twardocha, Witolda Gombrowicza i Charlesa Bukowskiego.

 

Podczas pierwszego wydarzenia Rafał Bryndal czytał fragmenty “Kobiet” i “Zwrotnika Raka” do muzyki granej przez trio jazzowe Pokusa.

Nagranie pierwszego wydarzenia: https://youtu.be/A8Ccoee5gHY

Biletów na to wydarzenie nie kupisz. Każdy będzie mógł je wygrać - na fanpage projektu zostanie zorganizowana seria konkursów. W wydarzeniu stacjonarnie weźmie udział maksymalnie 40 osób. Każdy z odczytów zostanie profesjonalnie nagrany oraz będzie transmitowany na żywo w internecie.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego