Wystawa przedstawia twórców Archiwum - historyka Emanuela Ringelbluma i jego towarzyszy i towarzyszki z grupy Oneg Szabat, opowiada o intelektualnym oporze wobec nazistów i znaczeniu zebranych dokumentów w trakcie procesów powojennych.

Na 250 metrach kwadratowych ekspozycji zwiedzający zobaczą m.in. oryginalne dokumenty Archiwum opowiadające o losach mieszkańców getta, bańkę na mleko, w której schowano jedną z części Archiwum, oraz nigdy wcześniej niepublikowane nagrania filmowe z getta.

Tytuł „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” to słowa Dawida Grabera, 19-letniego członka grupy Oneg Szabat - fragment jego ostatniej woli dołączonej do dokumentów w czasie ukrywania pierwszej części Archiwum. Słowa napisane w języku jidysz i po polsku stały się mottem ekspozycji, jako że historia Oneg Szabat to historia walki o pamięć o życiu i Zagładzie milionów polskich Żydów.

Projekt wystawy, autorstwa zespołu „Fish ‚n’ Sheep”,  jest symbolicznie minimalistyczny, oszczędny i operuje wyciszoną kolorystyką: szarością, czernią i złamaną bielą.

 

Kuratorem wystawy jest dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego - prof. Paweł Śpiewak.

Wydarzenie to odbywa się w ramach obchodów 70-lecia Żydowskiego Instytutu Historycznego.

 

Powierzchnia i specyfika wystawy pozwala na jednoczesne zwiedzanie jedynie 35 osobom. W związku z tym organizatorzy proszą o rezerwację online i wybór dogodnej godziny odwiedzin. Oprowadzania po wystawie odbywają się w grupach 35-osobowych co 30 minut.

System rezerwacji wizyt: LINK

 

Wystawa czynna jest w godzinach:

poniedziałek – piątek: 09:00 – 18:00
niedziela: 10:00 – 18:00

 

Miejsce: ul. Tłomackie 3/5, Warszawa

Data otwarcia: 16 listopada 2017

Wstęp: bezpłatny (do 8 grudnia)

Wydarzenie na Facebooku: LINK

 

Wystawa jest elementem programu Oneg Szabat realizowanego wspólnie przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma Ten wieloletni cykl działań przybliżających szerokiej publiczności historyczny skarb – Podziemne Archiwum Getta Warszawy - ma na celu upowszechnienie wiedzy o działalności grupy Oneg Szabat, upamiętnienie jej członków i udostępnienie zbiorów Archiwum w Polsce i za granicą.

Pozostałymi elementami programu są: wystawy podróżujące, wydanie kompletnej edycji 36 tomów dokumentów Archiwum,  przetłumaczenie całości Archiwum na język angielski, digitalizacja całości oryginalnych dokumentów Archiwum wraz z tłumaczeniami, i udostępnienie go na portalu Delet.pl, projekty edukacyjne i badawcze, międzynarodowe konferencje i seminaria. Częścią programu jest także rewitalizacja zabytkowego budynku przy ulicy Tłomackie 3/5, który obecnie jest siedzibą Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanueal Ringelbluma Po raz pierwszy w historii każdy może zaangażować się w upowszechnienie i upamiętnienie Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. Na stronie www.onegszabat.org można przekazać darowiznę m.in na konserwację i tłumaczenie Archiwum, a także zapoznać się z sylwetkami członków grupy Oneg Szabat i jej historią. Multimedialna strona została stworzona w językach: polskim, angielskim i hebrajskim. Zbiórka środków potrwa przez 12 miesięcy.

Podziemne Archiwum Getta Warszawy, zwane też Archiwum Ringelbluma, to zbiór liczący 35370 stron, w tym: 746 relacji, dzienników i wspomnień, 380 teczek dokumentów urzędowych, 120 opracowań naukowych, 88 utworów literackich, 76 fotografii i 54 tytuły prasy konspiracyjnej. Inicjatorem utworzenia Archiwum był Emanuel Ringelblum - historyk i badacz relacji polsko-żydowskich. Założona przez niego grupa Oneg Szabat czyli „Radość soboty” konsekwentnie dokumentowała i zbierała relacje z życia w getcie, a także poza nim. Wstrząsające świadectwa hitlerowskich zbrodni zakopano na terenie getta w metalowych pojemnikach, najpierw w sierpniu 1942 roku, następnie tuż przed likwidacją getta, zimą 1943 roku. Wydobyte po wojnie Archiwum stanowi unikatowe świadectwo życia i zagłady polskich Żydów w latach 1940-1943.

 

Więcej informacji o Podziemnym Archiwum Getta Warszawy oraz grupie Oneg Szabat znaleźć można na stronach internetowych: www.onegszabat.org  także na stronie Oneg Szabat na Facebooku.

 

 

 

Plac Bohaterów Getta we Wrocławiu /fot. Wystawa "Żydowski Wrocław w turyńskim obiektywie".