Zapraszamy na pokaz zdjęć i opowieści z Zanzibaru Beaty Lewandowskiej-Kaftan oraz promocję książki „Zanzibar – wyspa skarbów. Opowieści ze świata Suahili”.

Zaczyna się od zachwytu. Intensywne kolory kobiecych strojów, błękit i turkus oceanu, rozkoszne zapachy i smaki, ciepły wiatr i słońce. Ale zaraz potem pojawia się zadziwienie. Kobiety w afrykańskich kangach mijają się z tymi w czarnych buibui. Twarze ciemne jak heban i złociste jak skórka chleba pozdrawiają się nawzajem uprzejmym „Habari”. Kawa mocna, jak ta w namiocie saharyjskich nomadów, pachnie kardamonem. Dziewczyna w sari sprzedaje gorące kachori, a głos bębnów miesza się z dźwiękami liry kanun. 


Gdzie właściwie jesteśmy? W Afryce czy Arabii, a może w Persji albo w Indiach? To Zanzibar – serce wybrzeża Suahili i starej kultury tworzonej przez wieki przez Afrykanów oraz żeglarzy i kupców z dalekich stron. Otwarci i ciekawi siebie nawzajem mieszali krew, języki, wierzenia, zwyczaje, smaki, zapachy, stroje, muzykę. I stworzyli klejnot – kulturę Suahili, która wzięła to, co najlepsze z tradycji Afryki i Orientu. 


Zapraszam na Zanzibar, w podróż po zapachach i smakach, na spotkania z rybakami i żeglarzami, na podwodne pola alg, na tradycyjne wesele i sekretny rytuał unyago , do domów moich zanzibarskich przyjaciół, na opowieści i zdjęcia ze świata Suahili.

Na spotkaniu do kupienia książki: Zanzibar – wyspa skarbów oraz "Afryka jest kobietą" z osobistą dedykacją :)

Beata Lewandowska-Kaftan Afryka jest kobietą – z wykształcenia geograf, z zawodu wydawca, z zamiłowania... kobieta w podróży. Przez ponad 30 lat pracowała dla szacownych oficyn polskich i międzynarodowych koncernów wydawniczych.15 lat temu zakochała się w Afryce i wciąż tam wraca – jak do domu. Podróżowała po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze, Ugandzie, Etiopii, Namibii,​ Botswanie, Zimbabwe, Mali i Burkina Faso. Zafascynowana Afryką, postanowiła o niej pisać. Sukces pierwszej książki "Afryka jest kobietą", zachęcił ją do napisania drugiej: "Zanzibar – wyspa skarbów, Opowieści ze świata suahili".

 

Gdzie? Warszawa, Południk Zero

Kiedy? 5 grudnia w godzinach 19:00 - 21:00

Wstęp wolny.