Zapraszamy na kolejny Wieczór dla dorosłych. Mamy dla Was ponad 400 multimedialnych i interaktywnych eksponatów oraz trzy naukowe miniwarsztaty. Poza tym oferujemy atrakcje dodatkowe, związane z tematem przewodnim wieczoru, którym jest… genealogia.

14 grudnia 2017
Cena biletu: 27 zł
Wejście już od 18.30
Koniec 22:00


1. WYKŁAD SPECJALNY

NOBEL 2017 – ODKRYCIE FAL GRAWITACYJNYCH

SPOTKANIE Z PROF. ANDRZEJEM TRAUTMANEM
WYKŁAD SPECJALNY: PROF. MAREK DEMIAŃSKI

Zapraszamy na spotkanie z wybitnym polskim fizykiem prof. Andrzejem Trautmanem – współtwórcą największego sukcesu nauki ostatnich lat, jakim było odkrycie fal grawitacyjnych w 2015 roku. Właśnie za teoretyczne wykazanie realności fal grawitacyjnych oraz możliwości ich detekcji prof. Trautman został tegorocznym laureatem najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Czym są fale grawitacyjne? Jak powstają? Dlaczego tak trudno było je odkryć? Na wykład o historii odkrycia fal grawitacyjnych oraz jego znaczeniu dla nauki zaprasza prof. Marek Demiański.

2. SPOTKANIE Z EKSPERTEM:

WARSZAWSKIEGO TOWARZYSTWA GENEALOGICZNEGO
JAK ODNALEŹĆ PRZODKÓW, CZYLI GENEALOGIA W PIGUŁCE

Szukanie korzeni rodzinnych może być wspaniałą intelektualną przygodą. Nie trzeba przy tym dysponować żadną specjalistyczną wiedzą. Niezbędny jest tylko komputer z dostępem do Internetu, a także dużo cierpliwości i trochę wolnego czasu. Od czego zacząć poszukiwania przodków? Gdzie i jak szukać? Jakie dokumenty są w tym pomocne? Czego nie da się znaleźć w sieci i kiedy konieczne są badania w terenie? Ile osób można ze sobą połączyć, tworząc drzewo genealogiczne? Na wykład wprowadzający w tajniki genealogii zaprasza Piotr Nojszewski z Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego. 

3. WARSZTATY Z EKSPERTAMI:
- POSZUKIWANIA GENEALOGICZNE PRZEZ INTERNET
- GENEALOGICZNE ABC

4. WYSTAWY - W Koperniku znajduje się 6 wystaw stałych oraz 1 wystawa czasowa. W sumie ponad 400 eksponatów, związanych z różnymi dziedzinami nauki. 

5. SPÓJRZ W NIEBO - pokaz w Planetarium Niebo Kopernika to rozgrywający się na żywo interaktywny spektakl pozwalający przenieść się do najodleglejszych zakątków Wszechświata. 

6. NAUKA ŻYWA
Chcesz przyczynić się do rozwoju wiedzy? Oddaj się nauce! Weź udział w prawdziwym eksperymencie, realizowanym przez naukowców z SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego.

STRZELAJ ALBO RATUJ: DYNAMIKA PODEJMOWANIA DECYZJI W SYTUACJACH ZAGROŻENIA

7. MINIWARSZTATY: 
- Polowanie na cząstki
- Okulary 3D
- Reactable

8. TEATR WYSOKICH NAPIĘĆ - Najbardziej elektryzujący teatr w Polsce. 

9. WYSTAWA W PLANETARIUM - Odrębna rzeczywistość

10. MUZYCZNY CHILLOUT — DJ.SPIKE - DeeJay, grafik, producent muzyczny, organizator imprez. Gra funk, disco 80, break beat, big bit, mush up, bboy beats, hip hop oldshool i pochodne. 

11. Chmielarnia Multitap - Przetestuj lane piwa rzemieślnicze. Każdy Wieczór to inny, nowy zestaw piw wybranych z aktualnych ofert najlepszych polskich mikrobrowarów, zawsze świeżych i oryginalnych. 

Szczegółowe informacje:
http://www.kopernik.org.pl/projekty-specjalne/wieczorydladoroslych/wieczory-2017/odslona-45-album-rodzinny/