Jak co roku miliony z nas stają przed nie lada wyzwaniem: co kupić pod choinkę swoim bliskim? Jaki prezent wybrać? Według badań przeprowadzonych przez firmę Deloitte, najczęściej do obdarowania bliskich wybieramy kosmetyki, perfumy, książki i słodycze.

Co jednak w sytuacji, gdy na poszukiwanie podarunku nie starczyło nam czasu albo prezent przez nas zamówiony nie zdążył dotrzeć na czas? Rozwiązaniem może być voucher do kina czy teatru, kupon na wizytę w SPA lub do domu zagadek. Te prezenty można zakupić i samemu wydrukować nawet na kilka minut przed pierwszą gwiazdką. 

Jedną z najliczniejszych grup, która podejmuje decyzje o wyborze świątecznych podarunków, są dzisiaj millenialsi, którzy zmieniają utarte schematy zakupowe Polaków. Dla wspomnianego pokolenia Y coraz częściej liczy się nie tylko to, co posiadają, lecz przede wszystkim to, czego doświadczają. Kluczem do wyboru idealnego prezentu dla grupy wiekowej 18-35 jest więc to, że będą mogli się nim cieszyć nie tyle osobiście, co w gronie znajomych czy przyjaciół. Wspólne przeżywanie z rodziną lub przyjaciółmi zwiększa nasze zadowolenie. Inną sprawą jest to, że – z psychologicznego punktu widzenia – korzystniej wypadamy przed innymi wówczas, gdy opowiadamy w towarzystwie raczej o tym, czego się doświadczyliśmy, a nie o tym, jakie przedmioty posiadamy. 

Wiele firm na rynku zrozumiało ten trend. Dlatego już od kilku lat zamiast mówić o klasycznych „prezentach” – stawiają na „sprzedaż emocji i nowych doświadczeń. Tego typu atrakcje to m.in możliwość przejażdżki oldtimerami, sportowymi gokartami czy skoku ze spadochronem, a także parki trampolin czy szczególnie zyskujące na popularności w ostatnich latach – domy zagadek. Tych ostatnich w Polsce istnieje już ponad 360 a łączna liczba pokoi, z których musimy się wydostać z naszymi przyjaciółmi, powoli dobija do tysiąca, licząc aktualnie 960 takich miejsc.

Moda na spędzanie wolnego czasu w pokojach zagadek dynamicznie się rozwija. Każdego roku obserwujemy wzrost zainteresowania tego typu formą rozrywki. W ostatnim czasie uruchomiliśmy nowy pokój, pozwalający poczuć się jak na pokładzie statku kosmicznego. To przeżycie na pewno zadowoli wszystkich fanów takich filmów jak Star Wars czy Star Trek, ale w swojej ofercie posiadamy również pokoje nawiązujące klimatem do egipskich piramid czy bezludnej wyspy. Oprócz 8 pokojów zagadek dysponujemy także salą z grami VR – mówi Wojciech Szulimowski, współtwórca warszawskiego „Domu Zagadek”, jednego z pierwszych i największych w Polsce miejsc, w których ludzie na 60 min przenoszą się do innego świata i próbują swoich sił w rozwiązaniu wszystkich łamigłówek, które pozwolą im na wydostanie się z pokoju.     

 

Jedzenie w ciemnościach czy zwiedzanie miasta Nysą?

 

Innymi przykładami kreatywnych prezentów, które odwołują się do naszej potrzeby doświadczania emocji jest np. kolacja w ciemnościach. Restauratorzy, którzy oferują tego typu nietypową formę spożywania posiłku przekonują, że jedzenie w całkowitej ciemności wyostrza i pobudza nasze zmysły smaku i węchu. Ciekawą alternatywą dla poznawania własnego miasta jest chociażby przejażdżka oldschoolowym samochodem takim jak Nysa czy „duży Fiat”. Oprócz jazdy nietuzinkowym pojazdem, do naszej dyspozycji mamy także przewodnika, który odkryje przed nami nieznane i często zabawne fakty z życia miasta. 

Firmy nie zapominają także o najmłodszych, dla których coraz częściej oferują atrakcje dostosowane do ich potrzeb. W teatrze możemy np. kupić bilet na warsztaty teatralne, które uczą dzieci odgrywania scenek i rozwijają wyobraźnię. Ciekawym pomysłem, może być wycieczka do Centrum Nauki Kopernik lub udział w kursie programowania dla najmłodszych. 

Innymi przykładami prezentów, które możemy kupić w postaci voucherów są m.in. bilety do kina lub teatru, vouchery na zakup potraw w restauracji lub kurs gotowania, voucher na lot w tunelu aerodynamicznym, bilet na przelot samolotem do jednego z wybranych europejskich miast, kurs survivalowy czy kurs improwizacji. Wybór jest bardzo szeroki, dlatego w te święta zamiast kolejnej pary skarpet lub szamponu z odżywką może warto rozważyć podarowanie swoim bliskim odrobiny emocji.