W tym roku konkurs nabiera dodatkowych kolorów poprzez wprowadzenie kategorii Mobile oraz rozszerzenie listy partnerów i wspaniałych nagród. Faza nadsyłania zgłoszeń rozpoczyna się 1 grudnia 2015 r. i właśnie od tego dnia fotografowie z całego świata mogą rejestrować swoje dzieła na stronie redbullillume.com.

 

Po raz kolejny fotografowie będą mieli szansę zgłosić tysiące oszałamiających zdjęć
w 11 kategoriach, takich jak: Zbliżenie, Energia, Efekty specjalne, Lifestyle, Arcydzieło, Nowa kreatywność, Miejsce, Sekwencja, Klimat, Skrzydła i po raz pierwszy – Mobile. Dołączenie kategorii Mobile jest efektem rosnącej popularności fotografii angażującej smartfony oraz tablety. Zawodowcy i amatorzy mogą więc zgłaszać najlepsze ujęcia przechowywane na własnych telefonach.

© Dimitrios Kontizas / Red Bull Illume

„Każdy z nas trzyma w kieszeni telefon, więc fotografia sportów akcji i przygody jeszcze nigdy nie była tak ogólnodostępna. Dodanie kategorii Mobile pozwala nam cieszyć się ulotnymi chwilami, które
w przeciwnym razie przeminęłyby bezpowrotnie, oraz celebrować kreatywną wolność, którą zapewnia fotografia mobilna”
– powiedział Ulrich Grill, założyciel Red Bull Illume i fotograf.

 

Po zakończeniu fazy nadsyłania zgłoszeń, przeglądem oraz wyborem 55 najlepszych ujęć –
w tym 11 zwycięzców poszczególnych kategorii oraz głównego zwycięzcy – zajmie się panel sędziowski składający się z 50 fotoedytorów z najbardziej prestiżowych międzynarodowych publikacji z dziedziny wiadomości, fotografii i sportu. Finałowe zdjęcia zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności podczas ceremonii wręczenia nagród Red Bull Illume, która odbędzie się jesienią 2016 r., a następnie przemierzą cały świat pod postacią niepowtarzalnej nocnej wystawy, zatrzymując się w światowych stolicach oraz centrach kulturalnych.

© Rainer Eder / Red Bull Illume

Główny zwycięzca, zwycięzcy poszczególnych kategorii oraz autor zdjęcia wybranego przez sportowców zdobędą sławę i uznanie, jak również wspaniałe nagrody ufundowane przez największe marki fotograficzne świata. Kiedy emocje już nieco opadną, publiczność będzie miała okazję osobiście rzucić okiem na wyróżnione zdjęcia i zagłosować na ulubione, tym samym wybierając własnego zwycięzcę.

© Lorenz Holder / Red Bull Illume

O Red Bull Illume:

Red Bull Illume to najważniejszy międzynarodowy konkurs fotograficzny poświęcony sportom akcji. Jego celem jest prezentacja najbardziej ekscytujących i kreatywnych zdjęć ze świata sportu i akcji
w formie sztuki, i tym samym przybliżenie tego świata szerszej publiczności. Red Bull Illume Image Quest 2016 jest czwartą edycją konkursu, który odbył się już w 2007, 2010 i 2013 roku. Panel sędziowski składający się z 50 fotoedytorów przeanalizuje tysiące zgłoszeń i ostatecznie wybierze głównego zwycięzcę oraz 11 zwycięzców poszczególnych kategorii, których nazwiska zostaną ogłoszone jesienią 2016 r. podczas ceremonii wręczenia nagród Red Bull Illume. Następnie wszystkie zwycięskie fotografie przemierzą świat pod postacią niepowtarzalnej nocnej wystawy. Oficjalni partnerzy tegorocznej edycji to producent dysków zewnętrznych G-Technology, producent toreb na sprzęt fotograficzny tamrac oraz specjaliści od oświetlenia, firma broncolor.

Zgłoszenia można nadsyłać od 1 grudnia 2015 roku do 31 marca 2016 r.

Wejdź na redbullillume.com, żeby obejrzeć galerie z poprzednich edycji konkursu i zapoznać się z zasadami, kategoriami i szczegółami zgłaszania zdjęć. 

Fotografia na okładce artykułu:  © Elias Kunosson / Red Bull Illume

Tekst | Materiały prasowe