Życie na wynos to drugi tom nowego cyklu kryminalnego, którego główną bohaterką jest Emilia Przecinek (pierwszy tom nosił tytuł Granat poproszę). Emilia to znana autorka powieści dla kobiet, która w wieku czterdziestu lat zostaje rozwódką z dwójką nastoletnich dzieci, kredytem hipotecznym do spłacenia oraz matką i teściową na karku. Dzieci nalegają, żeby chodziła na randki, a obie starsze panie, jak to one, włażą z butami, gdzie tylko się da. W takiej sytuacji można albo załamać się nerwowo, albo popełnić morderstwo.

 

Mimo mało sprzyjających okoliczności Emilia postanawia odmienić swoje życie. Nie jest to łatwe, gdyż mężczyźni, których spotyka, absolutnie nie przypominają wspaniałych bohaterów jej powieści.
Pech chce, że teściowa pisarki łamie nogę. Unieruchomiona na wózku zaczyna obserwować sąsiadów, co okazuje się zajęciem na pełen etat, a nawet dwa, gdyż nie wszystko można zobaczyć przez okno, niektóre rzeczy trzeba podsłuchać. Przed wścibskimi staruszkami nic się nie ukryje. Ani kochanka o czerwonych włosach, ani skłonna do awantur żona, ani leżący w piwnicy trup, którego znajduje Emilia.

 

Druga powieść z cyklu zyskuje świetne recenzje. Nasza również zalicza się do tych jak najbardziej pozytywnych. Czytając, będziecie się śmiali – mamy nadzieję – równie mocno jak my, będziecie przerzucać kolejne strony z zaciekawieniem, rosnącym niepokojem, ale i… uśmiechem na ustach. Nie ma co ukrywać, autorka wykreowała bohaterów nieco przerysowanych, nadając im nieco ponaciągane cechy (czasami aż trudno w to wszystko uwierzyć), ale gwarantujemy wam, że biorąc w nawias i zapominając na moment o stopniu prawdopodobieństwa, będziecie zadowoleni z lektury. Pod warunkiem, że nie straszne są wam komedie kryminalne.

Na plus zasługują również lekkie i niewymuszone dialogi, które doprawiają całej powieści uroku. Czekamy na kolejny tom.

Polecamy!