5 stycznia wszedł do kin ,,Party'' Sally Potter, reżyserki melancholijnego ,,Orlando'', obsypanego nagrodami z Tildą Swinton i Billym Zane'em. Janet (Patricia Clarkson), otrzymuje awans w świecie brytyjskiej polityki. Podczas zorganizowanego przyjęcia tajemnice 7 przyjaciół wychodzą na światło dzienne. Reżyserka odziera z fałszu i obłudy swoich bohaterów, zadając pytanie "jak bardzo boimy się prawdy?". Piękne czarno-białe zdjęcia Aleksa Rodionova i scenariusz Sally Potter nie pozwolą nam się nudzić. Reżyserka ukazuje, że nie trzeba spektakularnych filmów akcji, aby zapewnić nam dreszczyk emocji. Doborowa obsada, nominacja do Złotego Niedźwiedzia i ogrom pozytywnych recenzji mówi samo za siebie. Zapraszamy na "Party'' którego jeszcze w życiu nie mieliście! 

 

,,Atak paniki'' Pawła Maślona, którego koncepcja inspirowana jest "Dzikimi historiami'' Damiana Szifrona to film, w którym zagrała plejada polskich gwiazd: Magdalena Popławska, Artur Żmijewski czy Dorota Segda. Maślona stworzył wielowątkowy film, w którym przeplatają się historie: panny młodej, która zaczyna rodzić na własnym weselu; autorki kryminałów; aktorki porno czy nastolatki która pierwszy raz paleni trawkę. Reżyser próbuje zmierzyć się z cienką linią wytrzymałości emocjonalnej bohaterów. Zadaje pytanie, ile jesteśmy w stanie wytrzymać, na ile silna jest nasza psychika, w jakich momentach mamy tytułowy atak paniki. Na pewno możemy spodziewać się świetnych portretów psychologicznych i hitchcockwskiego suspensu. Zapraszamy do kin 19 stycznia! 

 

Guillermo del Toro zaprasza nas do baśniowego, hermetycznego świata, ukazując swoje dzieło "Kształt wody''. To wzruszająca opowieść o przyjaźni i o poczuciu odmienności, z którego powinniśmy być dumni. Niema, młoda sprzątaczka odkrywa tajny eksperyment. Nikt nie spodziewałby się jaka więź stworzy się pomiędzy głównymi bohaterami. Film został wyróżniony 7 nominacjami do Złotych Globów i Złotym Lwem. W naszych kinach od 19 stycznia.

 

26 stycznia na ekranach polskich kin zagości metafizyczna ,,Dusza i ciało''. Po osiemnastu latach węgierska reżyserki Ildiko Enyedi, wraca z pełnometrażowym filmem, który od razu zdobył aż cztery nagrody na Berlinale.
Czy to możliwe, że dwie osoby spotykają się w swoich snach? "Dusza i ciało" to nie jest prosty film o miłości. Reżyserka dba o każde detale z doskonałą precyzją, jest czujna na każdy ruch bohaterów. Ildiko Enyedi dokładnie przemyślała kompozycję, a nawet scenografię.

 

Tekst: Martyna Soboń