Kino skandynawskie to jedna z największych ciekawostek szeroko pojętej sztuki filmowej. Obrazy ukazywane w ramach przeglądu to przykład niezwykle interesujących produkcji, łączących ze sobą elementy twórczości gatunkowej z jedynym w swoim rodzaju północnym artyzmem. Zaprezentowane filmy ukażą niezwykłe obrazy o ludziach – ich sukcesach, porażkach, a także emocjach. Pokazy odbędą się dzięki uprzejmości Ambasady Szwecji w Polsce. 

 

 

PROGRAM 1. PRZEGLĄDU KINA SZWEDZKIEGO

  • 26 lutego, poniedziałek godz. 19:00, „Dziewczyna, która uratowała moje życie”, reż. Hogir Hirori, rok produkcji: 2016, czas trwania: 1h 19min. 

W mojej ojczyźnie znów wybuchła wojna" – w ten sposób filmowiec Hogir Hirori rozpoczyna film. W sierpniu 2014 roku opuszcza swoją ciężarną żonę w Szwecji, aby udać się do swojej ojczyzny i opowiedzieć o losach, które dotknęły ponad 1,4 miliona ludzi uciekających przed ISIS.  Na granicy między Irakiem a Syrią miał okazję towarzyszyć transportowi helikoptera do gór Singal, gdzie utknęły setki tysięcy ludzi. Po drodze znajduje 11-letnią dziewczynę leżącą samotnie w bólu w 45 stopniowym upale…

„To dokument o moich ludziach, mojej ojczyźnie i moim życiu. O historii powtarzającej się, z wojną i trudami, gdzie kobiety i dzieci są największymi ofiarami. Ale to także film o nadziei i miłości przeświecającej w ciemności” – reż. Hogir Hirori. 

Film nominowany był za najlepszy dokument do nagrody Golden Goblet na Międzynarodowym Festiwalu w Szanghaju oraz otrzymał szczególne wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Docville.

 

  • 26 lutego 2018, poniedziałek godz. 20:25, „Astrid”, reż. Kristina Lindström, rok produkcji: 2014, czas trwania: 1h 30min. 

„Pippi Pończoszanka”, „Emil z Samalandii”, „Karslsson z dachu” – brzmi znajomo, prawda? Wszyscy kojarzymy głównych bohaterów książek napisanych przez  Astrid Lindgren. Książki sprzedały się w 150 milionach egzemplarzy. Kim była kobieta, która umilała nam dzieciństwo i skąd pochodzą jej historie?

 

  • 27 lutego, wtorek godz. 19:00, „Poważna gra”, reż. Pernilla August, rok produkcji: 2016, czas trwania: 1h 55min. 

Adaptacja powieści Hjalmara Söderberga "The Serious Game" z 1912 roku. „Poważna gra” to historia młodej pary: dziennikarza Arvida Stjärnbloma i Lydii Stille. Oboje marzą i śnią o czystej, wielkiej i nieskażonej miłości. Jednak sen wymaga większego poświęcenia niż mogliby sobie to wyobrazić. Dochodzi do krótkiego, lecz namiętnego romansu. Rozstają się, by wiele lat później znów na siebie trafić. Namiętna i ognista historia miłosna o wyborach, które podejmujemy, oraz o konsekwencjach, które następują. 

 

  • 27 lutego, wtorek godz. 21:05, „Więcej niż Bergman”, reż. Jane Magnusson, Hynek Pallas, rok produkcji: 2013, czas trwania: 1h 47min. 

Dom Ingmara Bergmana na wyspie Fårö cieszy się wśród filmowców sławą miejsca niemal mitycznego. Twórca wiódł tam spokojne, nieco tajemnicze życie, a plenery tej szczególnej i malowniczej wyspy wykorzystywał w filmach. Niektórzy nazywali jego dom Mekką, inni żywili pewne obawy przed tym osobliwym podłużnym, ciasnym budynkiem położonym niedaleko plaży, na której rozgrywa się akcja filmu „Persona”. 

W filmie „Więcej niż Bergman” na temat swojego stosunku do demonicznego reżysera wypowiadają się słynni współcześni reżyserzy i aktorzy – Francis Ford Coppola, Woody Allen, Ridley Scott, Michael Haneke, Ang Lee, Martin Scorsese, Lars von Trier, Takeshi Kitano, Wes Anderson, Tomas Alfredson, Zhang Yimou, Harriet Andersson, John Landis, Isabella Rossellini i Robert De Niro. Większość ujęć nakręcono w legendarnym domu Bergmana w miejscowości Hammars Fårö. 

 

  • 28 lutego, środa godz. 19:00, „Dziewczyna, matka i demony”, reż. Suzanne Osten, rok produkcji: 2013, czas trwania: 1h 33min.

Gdzieś w mieszkaniu psychotyczna, samotna matka izoluje siebie i córkę między śmieciami i butelkami z moczem. Tutaj rządzą demony. Mogą przechodzić przez ściany i zamknięte drzwi. Tak przynajmniej twierdzi matka Ti. Ale dziewczynka nie słyszy ani nie widzi demonów, z którymi rozmawia jej matka. To opowieść o Ti, i o tym, jak ostatecznie zdobywa i pokonuje niewidzialne demony, które kontrolowały życie jej i matki. „Dziewczyna, matka i demony” to zarówno interesujący jak i ekscytujący film z bardzo pięknymi zdjęciami, pokazujący miłość między rodzicem a dzieckiem. 

 

  • 28 lutego, środa godz. 20:40, „Melancholia”, reż. Lars von Trier, rok produkcji: 2011, czas trwania: 2h 10min.

Głównymi bohaterkami „Melancholii” są dwie siostry grane przez Kirsten Dunst i Charlotte Gainsbourg. Młodsza wychodzi właśnie za mąż, gdy okazuje się, że do Ziemi niebezpiecznie zbliża się inna planeta, grożąc końcem świata. Przyszłego męża zagra Alexander Skarsgård, jego świadka Stellan Skarsgård (faktycznie ojciec Alexandra), a John Hurt wcieli się w ojca sióstr. 

 

 

Przegląd Kina Szwedzkiego

26-28 lutego

13zł – cena biletu normalnego

10zł – cena biletu ulgowego (uczniowie, studenci z ważną legitymacją oraz posiadacze „Karty Praha”)

 

 

REZERWACJA BILETÓW:

Kasa Kina Praha

ul. Jagiellońska 26

03-719 Warszawa

tel.: (22) 343 03 10