Już 16 marca do kin wejdzie dramat "W czterech ścianach życia", zdobywca Nagrody Publiczności ubiegłorocznego MFF w Berlinie. W roli głównej występuje wybitna aktorka izraelska Hiam Abbass, której międzynarodowy rozgłos zapewniły role w filmach „Monachium” Stevena Spielberga czy „Blade Runner 2049” Denisa Villeneuve’a. Bohaterką filmu jest matka trojga dzieci, uwięziona wraz z rodziną w budynku w Damaszku znajdującym się pod stałą obserwacją snajpera.

 


W kwietniu widzowie będą mogli zobaczyć między innymi "Uczciwego człowieka", zwycięzcę sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes 2017. Reżyserem filmu jest irańczyk Mohammad Rasoulof, czołowy twórca niezależnego kina bliskowschodniego, którego twórczość została w Iranie zakazana, a on sam jest od wielu lat prześladowany.


W maju zapowiadana jest premiera najnowszego filmu mistrza francuskiego kina, Philippe’a Garrela - "Kochankowie jednego dnia", autora „Powiewu nocy” i „Zwyczajnych kochanków”. Obraz zdobył nagrodę SACD w sekcji Quinzaine des Réalisateurs na ubiegłorocznym MFF w Cannes.

W czerwcu w kinach pojawi się głośny "Sweet Country", oparty na prawdziwych wydarzeniach western, jednego z najbardziej cenionych australijskich reżyserów, Warwicka Thorntona („Samson i Dalila”).  Obraz został nagrodzony m.in. specjalną nagrodą Jury na 74. MFF w Wenecji oraz nagrodą FIPRESCI na ubiegłorocznym CAMERIMAGE.