Ramiarstwo jest niezwykle wiekowym rzemiosłem, kiedyś wysoko cenionym, dziś niedostrzeganym. W dobie produkcji masowej mało kto zwraca uwagę na obramowanie, w którym wisi jego ulubiona dekoracja. Lustra, zdjęcia, obrazy – wszystko to, bez odpowiedniej oprawy traci na uroku.

„Brwi są ramą naszej twarzy”. To zdanie zna już każda pani, która choć trochę interesuje się makijażem. Ktoś się w ogóle zastanawiał nad tym, co to tak właściwie znaczy? Okay, wyjątkowo ładne zdjęcie czy obraz o wysokich walorach estetycznych wybronią się nawet bez niej, jednak nie bez przyczyny, większość dzieł sztuki wiszących na muzealnych ścianach jest w nią oprawionych. 

 

 

Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza na wyjątkowe wydarzenie. Warsztaty rzadkiej sztuki rzemieślniczej, jaką jest ramiarstwo, skierowane są do wszystkich, którzy chcieliby dostrzec odrobinę magii w tym bardzo starym zawodzie. Drewno, tektura, metal – technologii wytwarzania ram jest bardzo wiele, a pan Marek Kowalski, ramiarz z czterdziestoletnim doświadczeniem zna je wszystkie. 

Do 26 marca możesz zgłosić chęć udziału w warsztatach, które odbędą się w wybrane dni kwietnia bieżącego roku. Program obejmuje 60 godzin nauki pod okiem warszawskiego mistrza wymierającego, niestety, fachu. Udział w praktykach jest bezpłatny, aby wziąć w nich udział powinieneś mieć predyspozycje techniczne (umiejętności z zakresu renowacji bądź pozłotnictwa mile widziane), zapał i trochę czasu. 

Na koniec uczestnicy utrzymują dyplom ukończenia kursu i… projekt lub zadanie do wykonania, np. przeprowadzenie warsztatów dla dzieci, pokazu dla mieszkańców miasta lub prototypu produktu. Formularz zgłoszeniowy znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej Muzeum Warszawskiej Pragi.

Odpowiednia rama jest jak kropka nad „i”, wisienka na torcie, jest czymś, co niejednokrotnie dopasuje osobliwą pamiątkę do spokojnego wnętrza, doda blichtru niewielkiej, czarno-białej fotografii czy zwyczajnie sprawi, że akurat to lustro pojedzie z nami do domu. Źle dopasowane obramowanie może natomiast sprawić, że jego zawartość zostanie przytłoczona, przestanie być widoczna, straci na uroku. 

Podwiń rękawy i pokaż na co Cię stać! A może to właśnie Ty przyczynisz się do podtrzymania tej pięknej i rzadkiej sztuki?

 

Sprawdź co dzieje się w Twoim mieście w kalendarium na mnm.pl :*

mówią na mieście