WIOSNA FILMÓW odbywa się w tym roku w dniach 15–22 kwietnia. Przez cały festiwal widzowie zobaczą najlepsze filmy z najważniejszych festiwali, m.in. z Cannes, Berlina, Wenecji, Toronto, Karlowych Warów, Locarno, Montrealu, San Sebastián czy Sundance. WIOSNA FILMÓW prezentuje także nominowanych i laureatów Europejskich Nagród Filmowych oraz OSCARÓW, a także przegląd polskich obrazów ostatniego sezonu.
 
15 kwietnia zaplanowane jest OTWARCIE Festiwalu, które rozpocznie się o godzinie 20:00 w kinie PRAHA. Bilety na uroczystość jeszcze są dostępne w sprzedaży. Filmem OTWARCIA Festiwalu jest „Do zobaczenia w zaświatach”, francuski dramat nagrodzony pięcioma Cezarami. To ekranizacja bestsellerowej powieści Pierre’a Lemaitre’a uhonorowanej Grand Prix Nagrody Goncourtów i określanej mianem „małego Nobla”. Będzie to polska premiera.

 

mówią na mieście

 

A już w poniedziałek, 16 kwietnia widzowie będą mogli zobaczyć:
 
KINO PRAHA:
W paśmie „Polskie kino na świecie” w poniedziałek dwa filmy, po których odbędą się spotkania z ich twórcami: polski dramat „Serce miłości”, prezentowany na kilku zagranicznych festiwalach, m.in. na ubiegłorocznym MFF w Berlinie w sekcji Forum Expanded oraz podczas 71. MFF Edynburgu. Drugim filmem polskim pokazywanym na festiwalu pierwszego dnia będzie obraz „Pomiędzy słowami”, z Jakubem Gierszałem w jednej z głównych ról, którym odbędzie się spotkanie po projekcji. 

W poniedziałek widzowie zobaczą również laureatów tegorocznych Oscarów, zwycięzcę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny obraz „Fantastyczna kobieta” oraz „Trzy billboardy za Ebbing. Missouri” nagrodzony dwoma statuetkami, dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Frances McDormand) oraz najlepszego aktora drugoplanowe (Sam Rockwell). 

 

mówią na mieście

 

Pierwszy dzień festiwalu to również pokazy premierowe i przedpremierowe. Premierę będzie mieć film „Po latach”, oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat, z gwiazdą ubiegłorocznego hitu kinowego „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Natomiast przedpremierowo widzowie zobaczą francuski komediodramat „Paryż i dziewczyna”, obsypany nagrodami na wielu światowych festiwalach, w tym nagrodzony Złotą Kamerą za najlepszy debiut na MFF w Cannes 2017.
 
Tego dnia w programie również czeska komedia „Kobieta z lodu” w reżyserii Bohdana Slamy, czeski kandydat do Oscara 2018 oraz „Boski porządek”, który otrzymał m.in. w 2017 r. nagrodę publiczności na festiwalu Tribeca.

 

KINO AMONDO:

Tego dnia widzowie zobaczą dwa filmy. Przedpremierowo „Sweet country” w reżyserii jednego z najbardziej cenionych reżyserów australijskich Warwicka Thorntona, z gwiazdami światowego formatu, Samem Neillem oraz Bryanem Brownem w rolach głównych. Drugim filmem pokazywanym w kinie Amondo będzie izraelsko – polska produkcja „Droga Aszera”, prezentowana w sekcji ACID 70. MFF w Cannes polsko-izraelska koprodukcja, według scenariusza i w reżyserii Matana Yaira oraz ze zdjęciami Bartosza Bieńka.

 
Szczegółowy program dostępny jest na stronie: http://www.wiosnafilmow.pl/program