Nauka nie musi kojarzyć ze szkolnym ślęczeniem nad książkami. Współcześnie stosuje się wiele różnych metod kształcenia – m.in. przez zabawę, pracę grupową, pracę w terenie. Chodzi o to, by materiał przyswajać w atmosferze sprzyjającej zapamiętywaniu. Poszerz swoje kompetencje, nucz się czegoś nowego lub zwyczajnie znajdź sposób na kreatywne spędzanie czasu. Spójrz, ile jest możliwości!


Coaching
Coaching w ostatnich latach zyskuje na popularności. Nie bez powodu, wzięliśmy tę kategorię na pierwszy ogień. Tym, którzy nie mieli z nim do tej pory do czynienia, może kojarzyć się z zabawnymi filmikami z mediów społecznościowych. W rzeczywistości, coaching skutecznie wpływa na zdolność podejmowania decyzji, pomaga wyznaczać długoterminowe cele i uczy, jak skutecznie do nich dążyć. Ta metoda pokazuje, jak odnaleźć odpowiednia motywację i wykorzystywać ją, w jaki sposób czerpać z niej korzyści oraz przyjemność. Profesjonalni szkoleniowcy pomogą Ci znaleźć najbardziej optymalną formę pracy bazując na twoich odczuciach, umiejętnościach i dotychczasowych doświadczeniach. Jesteś już level wyżej? Spróbuj swoich sił jako trener (coach). Jak to zrobić, dowiesz się w m.in. w NOVO – Pracownia Coachingu.

 

 

Języki

Celowo nie użyliśmy w tytule określenia „obce”. Nie urodziłeś się poliglotą? W porządku, nie każdy posiada takie predyspozycje. Możesz zacząć od szlifowania języka ojczystego. Nic nie ujmuje w towarzystwie bardziej niż poprawność językowa, szeroki zasób słów i umiejętne wykorzystywanie go. Najbardziej pomocne w tym temacie okażą się książki, sięgnij po lektury, na które w szkole nie miałeś czasu, lub po pozycje, o tej konkretnie tematyce (m.in. „500 zdań polskich” autorstwa J. Bralczyka). 
A może jednak hiszpański, włoski, niemiecki lub mniej oczywiste: szwedzki, czeski? Szkoły językowe oferują wachlarz możliwości, aż szkoda z tego nie korzystać.

 

 

Zajęcia ruchowe
Ruch to zdrowie. Swój moment aktualnie przeżywają siłownie, baseny i rowery. Aktywność fizyczna pomaga utrzymać zdrowie, zgrabną sylwetkę i dobre samopoczucie. Do wyboru masz jednak wiele innych opcji, odnajdą się tu również ci, którzy nie odnajdują przyjemności w bieganiu czy „wyciskaniu”. Intudance - taniec improwizowany, intuicyjny wzmacnia świadomość własnego ciała, uczy, jak korzystać z niego tak, aby pozostać w zgodzie z wewnętrznymi odczuciami, a przy tym wolniej się męczyć. Świetnie sprawdzi się również ścianka wspinaczkowa, dzięki której wzmocnisz większość partii mięśniowych. Surfing, longboard, joga, zajęcia na trampolinach, taniec (m.in. towarzyski taki ja swing czy twist, bardziej orientalne typu belly-dance i wiele, wiele innych) to tylko początek szeregu opcji, jakie oferowane są w każdym większym mieście.

 

Polecamy: Runmaggedon

 

 

 

Medytacja
Chodzisz spięty, masz dużo na głowie, zasypiasz ze świadomością trudów następnego dnia? Ta opcja jest zdecydowanie dla Ciebie. Dowiedz się jak się wyciszyć, odprężyć, na chwilę odciąć od świata i dotrzeć do wnętrza samego siebie. Dobra nowina jest taka, że naprawdę nie potrzebujesz wiele. Możesz to robić samemu, w domowym zaciszu. W Internecie znajdziesz całą masę filmików instruktażowych, opisów i instrukcji. Jeśli wolisz jednak wyjść z domu i skorzystać z porad ekspertów, wybierz się na zajęcia grupowe lub indywidualne. Oferuje je wiele szkół jogi. Możesz również połączyć medytację z aktywnością fizyczną i zapisać na zajęcia m.in. tai chi.

 

 

Rzemiosło i zajęcia praktyczne
W tej kategorii naprawdę jest w czym wybierać. Przyspieszony kurs, jednorazowe warsztaty, całoroczne zajęcia – sam zdecyduj, która forma najbardziej Ci odpowiada. Szycie, ceramika, rysunek, fotografia, dziewiarstwo, grafika komputerowa i warsztatowa, zdobienie paznokci, fryzjerstwo, masaż. Szczególnie ciekawe są warsztaty przygotowywania posiłków z dzikiej roślinności lub zielarstwa. Warto zainteresować się również sztuką renowacji – dzięki tego typu zajęciom nie tylko dowiesz się, jak przywrócić dawny blask starym meblom, ale też poznasz sposoby na wprowadzenie szybkiej i efektownej zmiany we własnym mieszkaniu. Szukanie zacznij od osiedlowego domu kultury – być może znajdziesz coś interesującego w najbliższej okolicy.

 

 

Rozbudź kreatywność, wzmocnij osobowość lub popraw sprawność ruchową. Każda z tych opcji jest dobra, a już na pewno lepsza, niż kolejny wieczór przed telewizorem. Zrób coś dla siebie i nie szukaj wymówek. W dzisiejszych czasach, opcji jest naprawdę dużo.