Improwizacja teatralna – alternatywna sztuka komediowa, która na polskim i stołecznym gruncie rozwija się już od ponad 10 lat. W Warszawie wciąż pojawiają się nowe grupy, a sami komicy wymyślają nowe style improwizacji i opanowują małe, kameralne sceny, które przyciągają fanki i fanów absurdalnego humoru.  Warszawa jest również ważnym ośrodkiem edukacyjnym, ponieważ działającą tu Szkołę Impro co roku kończy ponad 100 absolwentek i absolwentów. Dlatego też Szkoła Impro, we współpracy z Fundacją Klancyk, Resortem Komedii, Kinem Muranów, Instytutem Teatralnym oraz przy wsparciu ze środków Urzędu m.st. Warszawy już drugi raz organizuje Warszawski Festiwal Improwizacji Teatralnej – Warsaw Improv Festival.

Tym razem festiwal odbędzie się latem. W ciągu 5 dni każdy znajdzie coś dla siebie. Przede wszystkim – miłośnicy klasycznego teatru będą mogli poznać bliżej improwizację nie tylko w czasie wieczornych spektakli, ale także w czasie Forum: „Kto się boi impro?” organizowanego we współpracy z Instytutem Teatralnym i Wydziałem Wiedzy o Teatrze AT, które otworzy Festiwal. Zebrani w Instytucie praktycy i teoretycy będą rozmawiali o tym, czy improwizacja ma coś wspólnego z teatrem i jaki jest jej uniwersalny wymiar, zarówno w działaniach artystycznych, jak i edukacyjnych.

Środek dnia to czas na warsztaty. Do Warszawy przyjadą nauczyciele improwizacji z Australii, Stanów Zjednoczonych oraz Niemiec, aby podzielić się swoją wiedzą z bardziej zaawansowanymi improwizatorami z całej Polski. Warsaw Improv Festival będzie także okazją do spróbowania swoich sił w improwizacji  po raz pierwszy. Szkoła Impro zaprasza na weekendowe kursy od podstaw, w których będzie mógł wziąć udział każdy.

A wieczorami – spektakle, pokazy, toasty w klubie festiwalowym. Główną sceną Festiwalu zostało Kino Muranów. To przykład lokalnej kooperacji na granicy dwóch sztuk. Na kinowej scenie codziennie będzie można zobaczyć najlepsze zespoły z zagranicy (Cook County Social Club, Pink Pony) i z Polski ( Improkracja – Wrocław, W Trzech osobach z Wojciechem Tremiszewskim – Gdańsk, Klancyk, Hurt Luster, Hofesinka, Musical Improwizowany, stołeczne grupy związane z Resortem Komedii i Klubem Komediowym). Każdy wieczór festiwalu to 5 spektakli na scenie głównej oraz spektakle na małej scenie w Resorcie Komedii, która będzie otwierać się po godzinie 22:00.  Pełny program Festiwalu ostanie ogłoszony w maju, tymczasem do 30 kwietnia można przesyłać swoje zgłoszenia. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie Festiwalu: http://festival.warsawimprov.pl/ oraz na Facebooku. Większość festiwalowych wydarzeń będzie odbywała się w języku angielskim.

Warsaw Improv Festival to wydarzenie dla wszystkich osób, które w komedii szukają prawdy, wzruszeń, inspiracji i absurdu. I chcieliby poznać oddolną, alternatywną kulturę tego miasta.

Więcej informacji:

www.facebook.com/WarsawImprovFestival, http://festival.warsawimprov.pl/