Nic nie relaksuje bardziej niż oddanie się czynności, która sprawia Ci przyjemność. Oglądanie telewizji, granie w gry komputerowe i scrollowanie mediów społecznościowych to tylko pozorna przyjemność, która w rzeczywistości męczy znacznie bardziej niż konstruktywne spędzanie czasu (tylko nie dajmy się zwariować, wszystko jest dla ludzi). Rozejrzyj się wokół siebie, pomyśl, co sprawia Ci przyjemność lub sprawiało w dziecięcych latach i pozwól sobie na zatracenie się w tym. Nic nie motywuje bardziej niż satysfakcjonujące hobby!

 

1.    Szycie bielizny
Szycie bielizny kojarzy się z czarną magią i wiedzą tajemną, dostępną na wyłączność dla profesjonalistów i wyjątkowo utalentowanym jednostkom. Podobne wrażenie odnoszą nawet wprawione krawcowe, które zjadły zęby na garniturach i sukienkach koktajlowych. Tym czasem prawda jest nieco inna – owszem wymaga to precyzji i podstawowych umiejętności krawieckich, ale każdy może wyczarować zmysłowy komplet, szlafrok, czy codzienny uderwear, niezależnie od płci. To wcale nie jest takie trudne, a afekty zdecydowanie lepsze niż modele dostępne w sieciówkach.

 

 

 

Zdjęcie pochodzi z fanpage Koronkowa Robota

 

Sprawdź też: Foodsharing, czyli jadłodzielnie w Warszawie

 

2. Modelarstwo

W poprzednim podpunkcie mówiliśmy o precyzji? W tym wypadku potrzebujesz jej znacznie więcej. Do tego mnóstwo cierpliwości, uważności i wytrwałości. Modelarstwo jest znakomitą opcją dla ludzi z perfekcjonistycznym podejściem. Świetnie w tej dziedzinie sprawdzają się architekci i inżynierowie. Na początek sięgnij po gotowe, plastikowe elementy, które trzeba ze sobą połączyć, a następnie pomalować. Nie zrażaj się od razu – początki zawsze bywają rożne. Możesz odwzorować wszystko – samoloty, statki, samochody a nawet całe miasta. Baw się formą, materiałami i kolorem. Satysfakcja gwarantowana.

 

 

Zdjęcie pochodzi z fanpage Plastikowe.pl


3.    Rekonstrukcje
Pole działania jest ogromne. Dobrze, łatwo dogadujesz się z ludźmi i interesujesz daną dziedziną. W samej Warszawie istnieje kilka historycznych grup rekonstrukcyjnych. Znajdź swój konik i wyszukaj odpowiednie stowarzyszenie. Możesz spełniać w nich funkcję animatora, kostiumografa, reżysera lub zaopatrzeniowca. Jeśli nie masz czasu na regularne spotkania, możesz zainteresować się zlotami i piknikami – np. kultury słowiańskiej czy średniowiecznej. Samo tworzenie kostiumów na wydarzenia związane z tematem daje dużo radości, a przy okazji zyskujesz okazję do rozmów na ulubiony temat i możliwość poszerzania wiedzy. 

 

Zdjęcie pochodzi z fanpage Grupa Historyszno-Edukacyjna Szare Szeregi

 

4.    Pszczelarstwo
Przyjemne z pożytecznym. Pomimo swojej kosztowności pszczelarstwo zyskuje coraz większą popularność. Aby móc je praktykować, dobrze mieć własną działkę lub chociaż ogródek działkowy. Wiąże się to również z edukacją przerażonych sąsiadów, ale uwierz, że warto. W dobie masowego wymierania pszczół, pozytywnie przyczynisz się do ochrony środowiska. Czy istnieje coś bardziej satysfakcjonującego od miodu z własnej pasieki? Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z pszczelarstwem, proponujemy zacząć od kursu wprowadzającego (prowadzą je między innymi w małopolskich Stróżach) i czytania książek.

 

 

Zdjęcie pochodzi z fanpage Pszczelarstwo Zawodowe

 

5.    Ceramika
Zajęcia z ceramiki prowadzi wiele osiedlowych domów kultury. Z grubsza wygląda to tak - najpierw uczysz się metod łączenia gliny i technik rzeźbiarskich. Następnie planujesz swój wyrób, wybór jest dowolny – może to być po prostu rzeźba, talerz, kubek, mydelniczka, doniczka, biżuteria a później nawet umywalka czy kafelki łazienkowe. Po ulepieniu trzeba dać glinie czas na wyschnięcie, aby później wypalić ją w piecu rozgrzanym do ponad 1000 st. Celsjusza. Kolejnym etapem jest szkliwienie – czyli nakładanie kolorów i efektów. W zależności od techniki, gatunku gliny i sposobu wypału możesz uzyskać przeróżne efekty i formy. Na próbę możesz zapisać się na kilkumiesięczny kurs lub wybrać się na wakacyjne warsztaty. Spróbuj!

 

 

 

Zdjęcie pochodzi z fanpage Sztukarnia

6.    Ogrodnictwo
Wcale nie potrzebujesz do tego ogródka, choć dobrze, jeśli go masz. Odsadź ziołami balkon lub parapet, sprawdź, ile czasu potrzeba by wyhodować pomidory, lub zajmij się kwiatami doniczkowymi. Domy obstawione roślinnością wyglądają przepięknie, jednak niewiele ludzi zdaje sobie sprawę, ile wysiłku trzeba włożyć w ich utrzymanie. Przesadzanie, pamiętanie o tym, gdzie co postawić, jak często podlewać, nawozić czy poddawać innym zabiegom. Posiadasz ogród? Fantastycznie! Przed Tobą gigantyczne pole do popisu (niezależnie od metrażu). Krzewy owocowe, warzywa korzenne, dynie, ogórki, słoneczniki i pory. Nic nie smakuje lepiej niż własne uprawy. My, osobiście, uwielbiamy mieć dłonie czarne od ziemi. 

 

 

 

Zdjęcie pochodzi z fanpage Ro_ślinka

 

A Wy, co ciekawego robicie w wolnym czasie?
Chętnie napiszemy część drugą!