Nasza Wiera Gran nie spełni Państwa oczekiwań. Nie zaspokoi pragnień wzruszenia, łez i smutku, i całego tego melodramatu, jaki zwyczajowo się do niej przykleja. To nasza bardzo niedobra polska tradycja: krew, łzy i równanie do wyznaczonego nisko standardu obecności, żeby być jak wszyscy. Wiadomo, że najlepiej byłoby, gdyby było tak, jak być powinno.

Ale w tym spektaklu Wiera mówi dziś, że ma dosyć tego spełniania żądań i narzucania tanich marzeń o innych. Bo z tego właśnie wzięło się to, co ją zabiło: nieustannie szerzące się pomówienia, uległość, cenzurowany repertuar, odwoływane koncerty, nieustająca walka, ogólna społeczna zgoda na jej lincz – w efekcie 36 lat milczenia. I dziś od naszej wykreowanej Wiery żąda się, żeby była ładna, w oczekiwanym stylu, żeby opowiedziała o swoim bólu i żeby odegrała wszystkie role, które jej narzucano. A ona nie zgadza się na ten fałsz. Pozwalamy jej być taką, jaką chciała być: turbokiczowata, rozkosznie tandetna, samoświadoma, niewykreowana albo właśnie przekreowana, cała w cekinach, nieuchwytna, wyluzowana, z oswojoną przeszłością, wreszcie wolna, formalna, ekscesowa, bez przeżywania i łkania, bez ściemniania ze sklepu wszystko za 2 złote, bez uładniania.

I wreszcie bez kłamania, że się wie, jak to było, i jak wyglądała obiektywna wersja "prawdy”. Wszystkie minione wydarzenia już się wydarzyły i nigdy nie będziemy mieli do nich dostępu. Zostają tylko opisy, a historia to mniej lub bardziej udana literatura. To opisy wydarzeń, a nie same wydarzenia. W ten oto sposób nasz spektakl stara się przywrócić głos Wierze Gran.

 

Wiera Gran (20.04.1916–19.11.2007). Weronika Grynberg – polska artystka żydowskiego pochodzenia, piosenkarka i aktorka kabaretowa i filmowa, występująca pod pseudonimem Wiera Gran. Gwiazda przedwojennych warszawskich kabaretów, teatrów muzycznych, modnych kawiarni i radiowego „Podwieczorku przy mikrofonie”. W czasie okupacji dobrowolnie weszła do warszawskiego getta, żeby połączyć się z matką i siostrami. Śpiewała tam w kilku kawiarniach artystycznych. „Muza getta” – tak o niej pisano. Po wojnie niesłusznie oskarżana o kolaborację z Niemcami. Oczyszczana z zarzutów przez kolejne sądy, nie wytrzymała presji opinii publicznej i wyemigrowała do Francji, gdzie zmarła w zapomnieniu.

 

Ale co z tym prezentem?

Otóż wszystkie bilety na najbliższy pokaz przedstawienia „Wiera Gran” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego poświęconego pamięci artystki, od 20 kwietnia można zakupić w cenie 25 zł!  Spektakl wystawiany będzie 11 maja o godzinie 19:00 w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa przy al. Niepodległości 141a. Trailery w serwisie YouTube: Marcin BłaszakPiotr Chomik, Monika Chrząstowska, Ewa DąbrowskaJoanna RzączyńskaMałgorzata Trybalska.

 

Strona spektaklu: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/wiera-gran

Termin: 11 maja g. 19.00

Miejsce: gościnnie w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa przy alei Niepodległości 141A

Bilety: promocja specjalna na bilety 11 maja z okazji urodzin Wiery Gran: 25 zł dla wszystkich

Rezerwacja: http://www.teatr-zydowski.art.pl/, mailowo bow@teatr-zydowski.art.pl, pod numerem tel.: (22) 526 20 34, (22) 850 56 56 oraz w kasach Teatru Żydowskiego (przy ul. Senatorskiej 35 i al. Niepodległości 141 A)

 

KONKURS!

W prezencie od redakcji możecie otrzymać podwójne zaproszenie na spektakl Wiera Gran! Napiszcie nam o Waszej ulubionej roli, którą zagrała Wiera Gran. Najciekawszą odpowiedź nagrodzimy biletami na spektakl w Teatrze Żydowskim. Macie czas do 6.05 do godziny 11:00.
Odpowiedzi wysyłajcie na: redakcja@mowianamiescie.pl a w tytule napiszcie "Wiera Gran - konkurs". Powodzenia!