Festiwal kolorów to impreza inspirowana hinduskim świętem Holi. Kolorowymi proszkami wita się wiosnę i słońce, równocześnie czcząc miłość i radość. W Indiach obchody Holi rozpoczyna się wieczornym ogniskiem, przy którym ludzie zbierają się, tańcząc i śpiewają. Następnego dnia rano rozpoczyna się prawdziwa feria barw. Mieszkańcy gonią się wzajemnie, posypują perfumowanymi, kolorowymi proszkami lub oblewają rozcieńczonymi w wodzie barwnikami.

Jeśli mielibyśmy porównać ten zwyczaj do jednego z polskich, to na pewno byłby to Śmigus Dyngus. Ale nie taki, jaki obecnie możemy obserwować a miejskich ulicach – bardziej taki, a jakim z rozczuleniem opowiadają dziadkowie. W Indiach poza ludźmi „obrywa się” tak naprawdę wszystkiemu – wszystkie ulice, budynki i rośliny upstrzone zostają intensywnymi kolorami. Obchodom święta towarzyszą okazjonalne przysmaki. Ważną częścią tego hinduskiego święta jest przebaczenie bliźniemu i wybaczanie błędów z przeszłości sobie nawzajem.

Praktycznie cały świat zaraził się już pozytywnym przesłaniem tego kolorowego zwyczaju. Oryginalny Festiwal Kolorów zawitał do Polski w 2013 roku, aby corocznie nieść uśmiech i radość wśród uczestników. W tegorocznej edycji bierze udział aż czternaście polskich miast. Udział w festiwalu jest bezpłatny!
Oto harmonogram:

26.05 - Warszawa
27.05 – Lublin
02.06 – Wrocław
03.06 – Toruń
09.06 – Kraków
16.06 – Katowice
17.06 – Poznań
23.06 – Gdańsk
30.06 – Łódź
01.07 – Kielce
14.07 – Cieszyn
21.07 – Rzeszów
25.08 – Giżycko
26.08 – Częstochowa

Zobacz też: Święto sztuki koktajlowej
Chciałbyś zorganizować festiwal w swoim mieście? Skontaktuj się z organizatorami O TUTAJ.

Co się tak właściwie będzie działo? Nie będzie co prawda ogniska i farb, ale proszki Holi ozdobią wasze ciała w całości. Podczas trwania koncertów o każdej pełnej godzinie odbędzie się oficjalny wyrzut kolorowego pyłu. Możesz rzucać na lewo, prawo, w kogoś, w powietrze – gdzie tylko chcesz. Imprezie towarzyszy szereg foodtrucków oferujących kuchnię całego świata. Dodatkowe niespodzianki przygotowali dla was partnerzy festiwalu. 

Organizatorzy przygotowali nagrodę dla najbardziej wytrwałych uczestników zabawy – do końca września możecie wysyłać do nich zdjęcia potwierdzające waszą obecność  na co najmniej połowie zaplanowanych wydarzeń. Zbierz więc ekipę i ruszaj ku czci radości, miłości, słońca i uśmiechu!

 

Niech kolorowy tłum opanuje polskie miasta!