Pierwsze kroki

Zarejestrować się możesz na każdej stacji, lub w domu, za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej Veturillo. Jest jednak jeszcze jedna, bardzo szybka i dogodna opcja – przez aplikację na telefon. We wszystkich opcjach dostaniesz swój własny kod PIN – najwygodniej jest go sobie zapisać w elektronicznej skrzynce pocztowej. Pamiętaj, aby potwierdzić konto mailowo i wpłacić 10zł na start. Ta opłata jest obowiązkowa, jednak całą sumę w przyszłości wykorzystasz na przejazdy. Całość zajmie Ci maksymalnie 10min.

Wypożyczenie roweru

Ten krok, jak każdy inny, również możesz wykonać przy pomocy aplikacji. Jest to szczególnie ułatwienie, w momencie dni ustawowo wolnych od pracy ze sprzyjającą pogodą – unikniesz kolejek ustawiających się przy terminalach. Wybierz swój pojazd i wpisz jego kod na urządzeniu. Znajdziesz go na ramie i tylnej części bagażnika. Jeśli rower, na który się zdecydowałeś przymocowano obejmą, otworzysz ją przy pomocy kodu, który automatycznie wyświetli się przy wypożyczaniu. Teraz tylko wyjmij rower ze stojaka i w drogę!

Ile to kosztuje?

Za trase do 20min – nie płacisz nic, do godziny – 1zł, za drugą godzinę zapłacisz 3zł, za trzecią 5zł, a czwartą i każdą następną – 7zł. Jak widzisz, wypożyczenie roweru to groszowe sprawy. Pamiętaj, że Veturillo to typowo miejskie roweru, raczej nie nadające się na długie wycieczki za miasto… chociaż, dla chcącego, nic trudnego! Opłaty są identyczne dla tradycyjnych pojazdów, jak i tandemów i wprowadzonych niedawno małych rowerków dziecięcych.

Gdzie jest tandem?!

Masz ochotę na rekreacyjną, często pełną śmiechu rekreacyjną przejażdżkę w duecie? Tandem nada się do tego idealnie! Na pewno widziałeś już niejednokrotnie te zabawne urządzenia poruszające się po mieście. Jak je znaleźć? Interaktywna mapa dostępna jest na stronie Veturillo i w aplikacji mobilnej. Niedawno pojawiły się na niej również rowery elektryczne.

Rowery elektryczne – zeszłoroczna świeżynka

Znajdziesz je głównie wzdłuż Skarpy Warszawskiej. Mechanizm elektryczny automatycznie włącza się, gdy zachodzi potrzeba wspomagania pedałowania. Wypożyczenie tego roweru jest nieco droższe, niż standardowego. W dalszym ciągu za jazdę do 20min nie płacisz nic, jednak za godzinną przejażdżkę zapłacisz już 6zł, a za drugą i każdą następną godzinę – 14zł. Rowery elektryczne posiadają specjalne stacje i wskaźnik naładowania baterii – pamiętaj aby wybrać ten rower, którego wskaźnik ma największą wartość.

Zobacz też: Pierwszy weekend sierpnia - nasze typy

Zwrot

Aby zwrócić swój jednoślad, po prostu wstaw go na wolne miejsce. Jeśli zrobisz to poprawnie – mechanizm „kliknie”, a na słupku zapali się zielona dioda. Jeśli masz wątpliwości, co do tego, czy się udało – sprawdź to w aplikacji, przez stronę internetową, lub pod numerem telefonu 19 115. Może się wydarzyć tak, że na wybranej stacji docelowej zabraknie miejsc – do tego celu służy obejma zamontowana na ramie. Przyczep jednoślad do jednej z pętli przy stojaku lub do innego roweru, przetasuj cyfry, następnie podejdź do terminala, wybierz opcję „zwrot” i postępuj zgodnie ze wskazówkami na wyświetlaczu. To wszystko!

Jeżdżąc rowerem dbasz o własną kondycję, zdrowie i środowisko. Przesiadając się z samochodu – oszczędzasz pieniądze. Poruszaj się ścieżkami rowerowymi lub ulicą. Jazda po chodniku dozwolona jest tylko w przypadku, gdy masz pod opieką dziecko poniżej 10-tego roku życia, lub jeśli szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi rowerowej oraz oddzielnego pasa ruchu dla rowerów. Nie stosując się do tych przepisów narażasz się na… mandacik! Przy obecnych upałach zadbaj dodatkowo o nakrycie głowy i ochronę przeciwsłoneczną skóry. Pamiętaj również o nawodnieniu! To bardzo ważny punkt. Skoro już wszystko wiesz, wsiadaj!

Widzimy się na mieście!