Szukając lodów bez cukru trzeba pamiętać o bardzo ważnej rzeczy – zamiast niego musi pojawić się inny, zastępczy słodzik (inaczej nie osiągną pożądanej konsystencji – no chyba, że naszpikowane chemią). W większości przypadków jest to stewia, czyli roślina z rodziny astrowatych. Nie podnosi poziomu cukru we krwi, nie powoduje próchnicy, praktycznie nie ma kalorii. Gdzie szukać lodów słodzonych tą magiczną rośliną? Sprawdź niżej!

Zobacz też: TOP 10 - Lody Warszawa

Lodziarnia Ulica Baśniowa

Al. Wojska Polskiego 41 (Żoliborz)

Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie – również Ci, którzy nie jadają cukru. Wybór smaków jest przeogromny, praktycznie zawsze w witrynie pojawiają się bezcukrowe wersje najbardziej rozchwytywanych smaków. Można tu trafić na wanilię, sorbety owocowe, a nawet marchewkę. Jeśli chcecie mieć pewność, że zadowolicie swoje spragnione zdrowych lodów podniebienia, wpadajcie do Legal Cakes przy ul. Poznańskiej. Warszawski lokal zaopatruje się w swoje mrożonki właśnie w Ulicy Baśniowej.

 

Vegestacja

Ul. Poznańska 26 (Śródmieście)

Czyli lodowa mekka vegan. Diabetycy odnajdą się tu równie dobrze, zawsze znajdziecie tu po dwa smaki sugarfree. Słony migdał, rabarbar i mango to tylko zalążek roślinnej różnorodności, jaką oferuje ta dwuosobowa firma. Ich lody znajdziecie nie tylko na Poznańskiej – szukajcie m.in. w Falafel Bejrut na Nowolipkach i w cukierni Słodki Bez, gdzie sprzedają wyłącznie bezcukrowe warianty.

 

Budka z Lodami (Cukiernia Sosenka)

Ul. Francuska (Saska Kępa)

Na odwiedziny coraz mniej czasu – jeśli nie uda Wam się do jesieni, będziecie musieli czekać do wiosny. Budka to dziecko otwockiej cukierni z tradycją. Znajdziecie tu dużo klasycznych smaków, a poza nimi opcje wegańskie i słodzone stewią. Nie są na stałe w ofercie, więc dla pewności można kontaktować się z nimi przez fanpage`a.

 

Sugarfree

Ul. Puławska 37 (Mokotów)

Lokal stworzony w całości z myślą o bez-cukrowcach. Ciasta, ciasteczka, torty i wszystko to, co kojarzy się z deserem. Letnia porą nie mogło zabraknąć u nich lodów własnej produkcji. W ofercie znajdziecie zarówno warianty mleczne, jak i sorbety. Niewielki wybór smaków rekompensuje ich stała rotacja. Natraficie tu na porzeczkę, wiśnię, śmietankę czy banana. Mniam!

 

N`Ice Cream Factory

Ul. Chmielna 9/5 (Solec)

Tutaj lody produkuje się na oczach gości, a więc nie ma mowy o zatajeniu choćby jednego kryształka. Przy zamówieniu wybiera się bazę (mleczną lub sorbetową) i wszystkie dodatki. Poza tym, samo przygotowanie deseru to prawdziwy performans – najpierw obserwuje się proces mieszania wybranych dodatków, a następnie z kłębów dymu (do zamrażania używa się tu ciekłego azotu) wyłaniają się one – perfekcyjne, jedyne, wymarzone i -wedle życzenia- bezcukrowe pyszności.

 

Malinova

Al. Niepodległości 130 (Mokotów)

Wszystkie warianty smakują równie dobrze co wyglądają. W ofercie zarówno klasyki jak i nieco bardziej ekstrawaganckie propozycje. Bezcukrowe opcje pojawiają się raz na jakiś czas – czasem w wersji sorbetu, innym razem z mlekiem. Podobnie to poprzednich miejscówek, polecamy skontaktować się z lodziarnią, aby ustalić dostępność smaków sugarfree. Warto!

 

Dla nas poczwórna porcja!

 

Zdjęcia pochodzą z fanage`y opisywanych lodziarni.