Jesień? To za tysiąc lat. Kino Nowe Horyzonty wciąż celebruje lato i zaprasza na szereg wydarzeń specjalnych jeszcze w tym miesiącu. Jeszcze dziś o 16:00 rozpocznie się sprzedaż karnetów na 9. American Film Festival – największy festiwal dedykowany amerykańskiemu kinu spoza mainstreamu (szczegóły w załączniku).

22 września rusza 5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci – największe i najpopularniejsze wydarzenie kinowe dla młodych widzów, 24 września zacznie się 7. Avant Art Film – spotkanie awangardowej muzyki i filmu, od 26 września polecamy szóstą odsłonę MIASTOmovie – festiwalu poświęconego urbanistyce i architekturze. We wrześniu zapraszamy także na dedykowany seniorom Festiwal Filmowy Si, Señor! (szczegóły wkrótce), spotkanie z twórcami filmu „Jesteśmy Żydami z Breslau” czy kolejną odsłonę Films for Food (szczegóły wkrótce).

Najlepsze polskie 30’ – zestaw 3 + spotkanie z twórcami|| 4 września, 19:30

Polskie kino krótkometrażowe jest w świetnej kondycji. Z każdym miesiącem przybywa nagród na najważniejszych festiwalach na całym świecie, a widzowie udowodnili, że chętnie oglądają krótkie produkcje na dużym ekranie. Już dzisiaj zaprezentujemy dwa dokumenty i dwie fabuły od Studia Munka. Wśród nich m.in. szalona opowieść o nietypowym domu wariatów – „Atlas” Macieja Kawalskiego – aktorski popis Tomasza Kota i Mariana Opani.

Po seansie zapraszamy na spotkanie z Maciejem Kawalskim i Moniką Kotecką (reżyserką „Wolty”). Najlepsze polskie 30’ – zestaw 3 trafi do repertuaru 7 września.

„Dogman”, reż. Matteo Garrone – pokaz przedpremierowy || 8 września, 18:00

Przedpremierowy seans rewelacji tegorocznego festiwalu w Cannes oraz Festiwalu Nowe Horyzonty. Skąpane w deszczu i kokainie włoskie miasteczko i opowieść o małym, wielkim człowieku — psim fryzjerze, który musi się odgryźć.

„Czarne Bractwo. BlacKkKlansman”, reż. Spike Lee – pokaz przedpremierowy || 9 września, 19:15

Spike Lee – kultowy reżyser i głos Afroamerykanów w Hollywood – powraca w wielkim stylu. Tym razem przenosi widzów do USA lat 70., gdzie Ron Stallworth (John David Washington) zostaje właśnie pierwszym czarnoskórym detektywem w Departamencie Policji w Colorado Springs. Chcąc uzyskać szacunek kolegów z pracy, podejmuje się zadania na granicy absurdu: oto postanawia zinfiltrować rasistowski Ku Klux Klan. Grand Prix w Cannes!

„Juliusz”, reż. Aleksander Pietrzak – pokaz przedpremierowy + spotkanie z twórcami || 13 września, 20:30

Za niecały tydzień Kino Nowe Horyzonty odwiedzą twórcy komedii „Juliusz”. Scenariusz do filmu przygotowały polskie gwiazdy stand-upu (m.in. Abelard Giza i Kacper Ruciński), a filmie wystąpili m.in. Wojciech Mecwaldowski, Jan Peszek czy Jerzy Skolimowski. Bilety wkrótce w sprzedaży.

Art Beats: „Hitler kontra Picasso i reszta”, reż. Claudio Poli || 15 września, 18:00

Tajne skarbce, sekrety i starannie zacierane ślady. „Hitler kontra Picasso i reszta” to opowieść o nazistach i sztuce modernistycznej, którą w 1937 roku uznali za zdegenerowaną, ale pracowicie konfiskowali i zbierali w prywatnych kolekcjach. Pasjonująca historia – nie tylko dla miłośników sztuki. Narratorem filmu jest Tony Servillo – jeden z najsłynniejszych włoskich aktorów, znany m.in. z „Wielkiego piękna” Paola Sorrentino.

„Obywatelka Jane. Walka o miasto”, reż. Matt Tyrnauer + dyskusja || 19 września, 18:00

Przedsmak szóstej edycji MIASTOmovie. Film dedykowany jednej z najważniejszych aktywistek i pisarek zajmujących się urbanistyką. Jej przełomowa książka „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki” dotarła do Polski z prawie pięćdziesięcioletnim opóźnieniem, ale trafiła idealnie w czas rozczarowania modernizacją poprzez „lanie betonu” i w czas rozwoju ruchów miejskich.

Po seansie zapraszamy na dyskusję, w której udział wezmą: Grzegorz Piątek, prezes Fundacji Centrum Architektury, polskiego wydawcy książek Jane Jacobs i Tomasz Stefanicki, oficer pieszy w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Imiela-Sikora ze Stowarzyszenia Akcja Miasto.

„Jesteśmy Żydami z Breslau”, reż. Karin Kaper i Dirk Szuszies + dyskusja || 21 września, 18:30

Film prezentuje losy 14 ocalałych świadków historii – mieszkańców Breslau, w trzeciej co do wielkości gminie żydowskiej Niemiec. Jak dziś wspominają swoją młodość i czasy hitlerowskiego terroru? Ich życiowe doświadczenia składają się na imponujący, wielowymiarowy portret pokolenia.

Po seansie zapraszamy na dyskusję z twórcami filmu.

 „Dom, w którym mieszka opera”, reż. Susan Froemke || 22 września, 18:00

Filmowy portret niezwykłego budynku-instytucji i jednocześnie wielkich zmian w Nowym Jorku (przez 50 lat!). Wielokrotnie nagradzana Susan Froemke wykorzystuje rzadko prezentowane materiały archiwalne, zdjęcia, wywiady i nagrania wyjątkowych wydarzeń i występów gwiazd na starej i nowej scenie Metropolitan Opera.

Pokaz jest zapowiedzią nowego sezonu transmisji oper ze słynnej The Met w Nowym Jorku.

5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci || 22-30 września

Największe i najpopularniejsze wydarzenie filmowe w Polsce, przeznaczone dla widzów w wieku 4-12 lat. W tym roku szczególnie przyjrzymy się kinematografii Indii – wielobarwna eksplozja atrakcji gwarantowana! W programie festiwalu projekcje kilkudziesięciu filmów z całego świata, ekranizacje literatury dziecięcej i młodzieżowej, do tego spotkania z twórcami i gośćmi specjalnymi oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych.

7. Avant Art Film || 24-30 września

Filmowa reprezentacja festiwalu Avant Art. W programie kinowe portrety postaci i zjawisk, które oddychają alternatywą. Wśród nich m.in. „MATANGI / MAYA / M.I.A.” – opowieść o współczesnej ikonie muzyki z politycznym przesłaniem czy „American Valhalla” – unikatowy zapis spotkania dwóch legend: Iggy'ego Popa i Joshui Homme’a z Queens of the Stone Age.

MIASTOmovie 6: Ulica || 26-30 września

Festiwal filmowy dedykowany urbanistyce i architekturze. W tym roku organizatorzy szczególnie przyjrzą się ulicy: przestrzeni dla komunikacji, handlu, rekreacji, ale też konfliktów czy protestów. W programie pokazy dokumentów, spotkania i rozmowy z gośćmi.