No dobra, ryż z warzywami lub frytki jako mączny dodatek też są okej. Jednak kiedy napada na człowieka ochota na prawdziwą glutenową rozpustę, nie ma zmiłuj. Ziemniaki mogą się schować. W tym artykule znajdziecie kilka pizzerii, makaroniarnie, zapiekanki, pity (jako dodatek do kuchni bliskowschodniej) a nawet taką perełkę, jak restauracja serwująca kuchnię karaibską. Jest naprawę pysznie i nic nie smakuje jak beton, obiecujemy. Bo ludziom z celiaklią też się coś od życia należy!

Zobacz też: TOP 5 restauracje Żoliborz

 

El Caribe

Kawałek Karaibów na warszawskim Żoliborzu. Za kuchennymi sterami zasiada rodowita Kubanka, a więc jest co smakować. Menu nie jest w stu procentach bezglutenowe, ale wyraźnie zaznaczone w nim dania, które go zawierają. Co ciekawe, jest ich naprawdę niewiele, a więc wszyscy cierpiący na celiaklię mają w czym wybierać. W równie czytelny sposób oznaczono również opcje wegańskie i te zawierające laktozę. Te kompozycje są nie do podrobienia, koniecznie sprawdźcie.

Ul. Mickiewicza 9

 

Trattoria Prima Pasta

Wyjątkowe wydanie kuchni włoskiej. Lokal z pozoru nie jest nastawiony na klientów ze specjalnym sposobem żywienia, jednak po krótkiej rozmowie z obsługą można zauważyć, że praktycznie wszystkie dania są w stanie przygotować w opcji „gluten free”. Ba, kelnerzy doradzają nawet, co w tym zestawieniu będzie smakować najlepiej i jakie napoje dopełnią całość. Nie jesz również produktów pochodzenia zwierzęcego? W tym miejscu to też nie jest to problemem. Chylimy czoła!

Plac Wilsona 2

 

Tel Aviv Urban Food

Prawdziwy raj dla wegańskich wielbicieli kuchni bliskowschodniej. Malka Kafka (założycielka i właścicielka) łamie stereotypy tak dobrze, że nie jeden już zbierał szczękę z podłogi. Roślinna szakszuka czy wypieki to w tym lokalu chleb powszedni. A propos chleba i innych glutenowych łakoci - każdy z nich możecie wymienić na wersję bez tego kontrowersyjnego składnika. Wiąże się to z delikatną dopłatą, ale przynajmniej macie pewność, że otrzymany wyrób będzie najwyższej jakości.

Ul. Poznańska 11, Al. Mickiewicza 19, Hala Gwardii, Przylądek Miami Wars, Nocny Market, al. Niepodległości 142A

 

Mommo Good Food

Streetfood bez glutenu? Ale z Was sceptycy, oczywiście, że tak się da. Niewielki lokal mieszczący się w Centrum stolicy słynie z zapiekanek i pizzy. Jak możecie się domyśleć, dostępnych również w wersji wolnej od ziarenek niepożądanej substancji. Do każdego produktu obsługa wkłada jednorazowe rękawiczki, aby dać swoim gościom pewność, że ich posiłek nie skończy się rewolucjami żołądkowymi. Piece również mają oddzielne. Tak można jeść!

Al. Jerozolimskie 28

 

Vegan Pizza

Wegańska pizza z ciągnącym się serem i bogatym wyborem kompozycji? Takie rzeczy tylko na Poznańskiej. Każdą z nich, na życzenie klienta są w stanie zmontować na bezglutenowym spodzie. Może być pikantnie, lekko słodko, z wędzarnianym aromatem, w typowo włoskim stylu i minimalistycznie. Tutaj znajdziecie praktycznie wszystko to, co mogą jeść osoby na diecie roślinnej, na cieście, które białą mąkę ogląda wyłącznie na spiżarnianej półce. A do tego jest pysznie. Serio!

Ul. Poznańska 13

 

No same pyszności!