Oj, było z czego wybierać. Muzeum Ognia, żab czy siekier – brzmi absurdalnie, ale te miejsca naprawdę istnieją. W poniższym zestawieniu znajdziecie naszych prywatnych faworytów.

tytułowe: Muzeum Smutku

Kraków, zabytkowa baszta w Dworku Białoprądnickim. Znajdziecie tu Dom Kultury, a w nim zajęcia dla najmłodszych, trochę teatru, trochę muzyki. W minionym tygodniu otworzono tu dwa wyjątkowe pomieszczenia. W jednym z nich z przygotowanych substancji (takich jak żal, tęsknota, ból) tworzymy miksturę smutku, aby następnie móc przelać je do czary goryczy. Tak właśnie rozpoczyna się wystawa „Muzeum smutku”, którą autorki przygotowały, bo było im po ludzku… smutno. Zajrzyjcie! Wstęp free.

Ul. Papiernicza 2, Kraków

 

Muzeum Guzików

Jedno z najbardziej uroczych muzeów w tym zestawieniu. Od klasycznych, bieliźnianych z dwoma lub czterema dziurkami po niemalże rzeźbione, mini dzieła sztuki. Na miejscu „liźniecie” co nieco sztuki zdobniczej, technologii wyrobu, historii kraju i guzika samego w sobie, rysunku, grafiki, malarstwa, literatury, etnografii i kultury masowej – oczywiście wszystko toczy się tam wokół tych niewielkich, okrągłych (w większości) przedmiotów. A wiedzieliście że 12-tego grudnia jest dzień guzika? Idealna okazja na odwiedzenie Łowicza!

ul. Stanisławskiego 10, 1 piętro, Łowicz

 

Muzeum Tanich Win

Niezależnie od tego, po wina z której półki cenowej sięgacie najczęściej, Muzeum Tanich Win to coś, co skutecznie poprawi Wam nastrój. Znajdziecie tu ponad setkę różnych butelek i kilkaset etykiet w stylistyce charakterystycznej dla tzw. „alpag”. Wino marki „Wino”, „Komandos Strong”, „Sen Sołtysa”, „Wisienki” czy „Don Diego” to już nie tylko legendy – to prawdziwe eksponaty muzealne. Szukajcie w Starej Chacie Walońskiej.

Ul. Kołłątaja 12, Szklarska Poręba

 

Muzeum Mydła i Historii Brudu

Spokojnie, nit nie wyjdzie stamtąd brudny! Ciekawa ekspozycja pełna przyrządów związanych z czystością, zabawnych, czasem wręcz przerażających anegdot i mnóstwo ciekawostek. Ogółem – spojrzenie na historię z nieco innej perspektywy. Zwiedzanie kończy się możliwością wyrobu własnego, naturalnego mydła. To miejsce pochłania zarówno dorosłych, jak i najmłodszych odwiedzających. Musicie tam wpaść!

Ul. Długa 13, Bydgoszcz

 

Muzeum Dobranocek

„Miś Uszatek”, „Reksio”, „Koralgol”, „Przygody Bolka i Lolka” czy „Krecik”. Te tytuły u niejednej osoby przywołują najdalsze wspomnienia. Na miejscu imponująca kolekcja, pozwalająca realnie przenieść się w minione lata. Dla dorosłych – wehikuł czasu, dla dzieci – podróż w nieznane. Jedną z największych atrakcji jest sala projekcyjna, gdzie przez chwilę można zatracić się we wspomnieniach. Wzrusza i porusza do żywego.

Ul. Mickiewicza 13, Rzeszów

 

A Wy gdzie zajrzycie w najbliższym czasie?